Незвичайні пироги та шоколадні яйця. Великодні традиції та страви Італії

Традиційний лігурійський пиріг (Фото:instagram.com/monikamarzin)
У кожній країні святкові традиції абсолютно різні й особливі. Розповідаємо про колоритну Італію, де основу більшості традицій становить їжа.
Великодні традиції Італії покликані розважати людей після довгого Великого посту та серйозних релігійних ритуалів Страсного тижня, який у 2023 році католики, а разом з ними і вся Італія відзначать з 3 по 7 квітня.
У багатьох сім'ях на півдні Італії святкування Великодня починається з того, що глава сім'ї благословляє стіл, їжу та запрошених гостей оливковою гілкою, освяченою в Вербну неділю.
Окрім того, італійці святкують Паскетту — Великодній понеділок або Маленький Великдень. У цей день італійці збираються сім'єю чи друзями, відправляються на пікніки на природу чи в сільську місцевість, сповільнюються та відпочивають.
Італійський Великдень і Паскетта завжди включають традиційні страви, про які розповіла Елеонора Балдвін на сайті Gambero Rosso.
Італійське великоднє меню
1. Великодня антипасто. У Римі класичний великодній обід завжди починається з особливого виду салямі, який називається кораліна. Його зазвичай подають у поєднанні зі скибочками пікантного сирного хліба крешия (типовий для всіх центральних регіонів Італії).
2. В альпійських регіонах великодня неділя не може бути повноцінною без відвареного телячого язика з хріном.
3. У Лігурії головною великодньою стравою є паскуаліна — сільський пиріг, зроблений із листкового тіста з начинкою з рікотти, яєць і дрібно нарізаного мангольду чи шпинату.
4. Ще одна класична римська вечірня страва — fave e pecorino — ідеальне поєднання бобів фава з невеликими скибочками пікантного сиру пекоріно.
5. Традиція великодньої пасти в цілому величезна. Одна з головних страв у багатьох регіонах — лазанья. У регіоні Емілія-Романья страва готується зі шпинатних листів пасти. На півдні Італії лазанью готують з незвичайним шаром зі зварених яєць, риркоти, свинячих фрикадельок або покришеної ковбаси між листами домашньої пасти.
6. У Кампанії, регіоні, столицею якої є Неаполь, касатьєло є обов’язковою великодньою стравою. Це сільський хліб у формі кільця, приготований з салом, салямі, панчетою і сиром проволоне. Особливістю цього пирога є те, що в нього традиційно додають неочищені яйця в шкаралупі.
7. На великодній обід італійці часто їдять ще й рис. У Венето весняне ризото готують зі спаржею, дикими травами чи брускандолі (диким хмелем) або навіть з маленькими артишоками, типовими для північного венеціанського регіону. На столах Апулії подається запіканка з рису, картоплі та мідій.

8. Трапеза великодньої неділі зазвичай закінчується шматочком свіжоспеченої пастьєри — відкритого пирога, з рікоттою, яйцями, водою з квітів апельсина, зацукрованими цитронами та спеціями. Пастьєра була винайдена в неаполітанському монастирі послушником, який хотів, щоб традиційна паска пахла весняними квітами.
9. Шоколадні яйця — це традиційний десерт, зроблений із кращого темного або молочного шоколаду з сюрпризами-дрібничками. Вони символізують родючість, оновлення і життя. Часто на Паскетту для дітей влаштовують «полювання» на яйця.