Страсний тиждень 2021. Традиції і заборони кожного дня
Страсний тиждень, Страсна седмиця або інакше — Велика седмиця — це тиждень перед святом Пасхи, в який християни згадують події Євангелія.
У 2021 році Страсний тиждень триватиме з 26 квітня до 1 травня. Є пост і досить суворий. За тиждень Великдень і у цей час християни згадують останні дні земного життя Ісуса Христа: Таємну вечерю, віддання на суд, розп’яття і поховання.
Кожен день цього тижня називається «великим» або «страсним». Найчастіше «страсною» називають п’ятницю.
26 квітня — Великий понеділок. У понеділок перед Великоднем, у перший день седмиці згадують про старозавітного Йосипа, якого власні брати продали до єгипетського рабства. Страждання Йосипа вважають прообразом страждань Ісуса. Також читають оповідання про смоковницю, прокляту Ісусом, яка символізує душу, що не приносить доброго плоду.
27 квітня — Великий вівторок. У другий день читають притчі Ісуса, описані в Євангелії, і особливо його викриття фарисеїв і книжників.
28 квітня — Велика середа. У середу віруючі згадують Юду Іскаріота та його рішення зрадити Ісуса Христа за тридцять срібняків, а також грішницю, яка помазала миром Ісуса.
29 квітня — Великий четвер. Цього дня християни вшановують пам’ять одразу чотирьох найважливіших подій Євангелія: таємної вечері, обмивання Христом ніг своїх учнів, молитву в Гефсиманському саду та зраду Юди.
30 квітня — Велика п’ятниця. У п’ятницю здійснюється спогад про суд, розп’яття і смерть Ісуса Христа. Цього дня пост найсуворіший.
1 травня — Велика субота. Віруючі говорять про поховання Ісуса та його зішестя у пекло. Вже у Велику суботу здійснюють освячення великодніх пасок.
Народні традиції
Слов’яни завжди ставилися до Страсної седмиці з особливою повагою, увесь тиждень люди готувалися до головного свята: прибирали в будинку, мили вікна, білили піч і стіни. У другій половині тижня (в який день печуть паски — у четвер або п’ятницю залежало від регіону) починали готувати святкову їжу, пекли паски, варили та фарбували яйця.
У Чистий четвер і сьогодні прийнято, щоб вся сім'я обов’язково викупалася. Вважається, що купання у цей день позбавляє від хвороб і захищає від них на весь рік. Прибирання в будинку теж обов’язково проводять у четвер. У Страсну п’ятницю намагалися постити весь день, вірячи, що це дарує прощення гріхів і захистить того, хто тримає пост, перед ворогами.
Що не можна робити у Страсну седмицю
Заборони, пов’язані зі Страсного седмицею, покликані зробити цей час особливим, допомогти підготуватися до свята Пасхи:
не можна шуміти та влаштовувати бурхливі святкування. Останній тиждень перед Великоднем має минути у тиші, за роботою і роздумами.
з тієї ж причини краще бути небагатослівними, згадуючи приказку «Мовчання — золото».
ні в якому разі не можна лихословити та сваритися.
не варто витрачати цей особливий час на перегляд розважальних фільмів і читання розважальних книг. Замість цього, краще побути з родиною або зайнятися благодійністю.
Дайджест головних новинБезкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NVРозсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Пісні дні на Страсному тижні 2021
Весь тиждень християни намагаються тримати максимально суворий піст, проте важливо, щоб він не заважав виконувати необхідну роботу, відвідувати богослужіння і вести повноцінний спосіб життя. Тим, у кого є проблеми зі здоров’ям, потрібно підійти до посту розумно і зробити послаблення. Найсуворіший піст у Велику п’ятницю — віруючі не їдять до вечірньої служби, на якій здійснюється чин поховання Плащаниці.