Струс мозку та його наслідки

Протягом життя ми отримуємо безліч травм голови, які навіть не помічаємо (Фото: Depositphotos/yacobchuk1)
"Струс мозку", "черепно-мозкова травма", для звичайної людини це такі страшні слова. Здається, що струс можна заробити тільки внаслідок серйозної травми на кшталт аварії або падіння з великої висоти, і з нами цього вже точно ніколи не відбудеться. Насправді протягом життя ми отримуємо безліч травм голови, яких навіть не помічаємо. І навіть при струсах, які мають досить виражену симптоматику, не завжди звертаємося до лікаря. Чим же небезпечні струсу мозку і як їх вчасно виявити?
Симптоми струсу мозку
Струс мозку - це один з видів черепно-мозкової травми (найлегший), являє собою удар головного мозку об внутрішні стінки черепної коробки. Заробити таку травму можна в будь-якій ситуації, коли голові надається певне прискорення з подальшим різким гальмуванням:

● удар твердим предметом (або м'яким, але на дуже великій швидкості);
● удар головою при падінні об землю, підлогу або меблі, з розгону об стіну і будь-які інші предмети;
● при різкому гальмуванні тіла (наприклад, при ДТП, коли спрацьовує ремінь безпеки).
Подібні травми можна отримати і в побуті, наприклад, вдаритися головою об одвірок або отримати м'ячем при грі в футбол. Дуже важливо знати симптоми струсу мозку, які, втім, можуть дещо відрізнятися, залежно від ступеня травми:
● головний біль,
● загальна слабкість і сонливість,
● нудота і навіть блювання,
● двоїння в очах,
● шум у вухах,
● непритомність (від кількох секунд до кількох десятків хвилин),
● сплутаність свідомості,
● загальмованість реакцій і мови,
● складності з координацією рухів, хиткість ходи, слабкість у кінцівках,
● дезорієнтація,
● амнезія.
При будь-якому з перерахованих симптомів необхідно якомога швидше звернутися до невролога, оскільки подібним чином проявляються багато неврологічихі захворювань, а з нервами краще не жартувати. При цьому, якщо травма голови супроводжується пошкодженням м'яких тканин і кровотечею, потерпілий знепритомнів більш ніж на кілька секунд, або демонструє інтенсивну симптоматику, обов'язково викликайте швидку допомогу. А до її приїзду покладіть хворого на бік, але не давайте йому "відключитися". За необхідності може знадобитися провести й реанімаційні дії.
Наслідки струсу мозку
Важливо розуміти, що при струсі мозку легкого ступеня симптоми ледь помітні, і часто на невелике запаморочення або загальмованість не звертають належної уваги. Однак, будь-який, навіть мікрострус має наслідки. Згодом ці мікропорушення накопичуються і людина відчуває:
● часті головні болі,
● запаморочення,
● постійну слабкість, млявість і сонливість,
● порушення координації рухів і м'язову слабкість,
● зниження слуху і зору,
● погіршення пам'яті,
● складності з концентрацією уваги,
● зниження когнітивних здібностей,
● підвищену дратівливість,
● можливу плаксивість,
● апатію,
● депресію.
Не варто недооцінювати небезпеку струсу мозку. Цілком можливо, що безпосередньо після травми людина і не відчує ніяких ознак, на які на її думку варто звернути увагу, але через роки це може обернутися важкими порушеннями аж до деменції. Тому після травми голови та/або за наявності неврологічних симптомів обов'язково проконсультуйтеся з неврологом.
