Ера уроків Чорнобиля
Я думаю, Чорнобиль у певному сенсі врятував світ
Слово «Чорнобиль» я добре пам’ятаю з самого малечку. Хоча я й не могла його ніяк вимовити, але постійно чула — воно бриніло звідусіль: вдома, на вулиці, від сусідів, серед друзів.
У моменті Чорнобиль ставав приводом для постійних спекуляцій, міжнародних міжусобиць, об'єктом інтерпретацій. Ми зіштовхнулись з нечуваними наслідками, а весь світ споглядав, як ми розправляємось з ними: від радіаційного забруднення до розпаду СРСР, для якого катастрофа стала останнім цвяхом до труни.
З 1986-го року слово «Чорнобиль» завжди було на слуху за різних обставин: розмови та чутки про те, що сталося у 80-х, потім у 90-х в контексті нескінченних запитів про допомогу зі спекуляціями на темі, й кожної річниці (10-ть, 20-ть, 30-ть років) його промовляли наче мантру.
Останні років п’ять всі говорять про зону та її події нон-стоп: в літературі, її екранізаціях, в документалістиці та ігровому кіно, серіалах та комп’ютерних іграх. Всі можуть згадати добірку відеокліпів, які були зняті в цьому місці паломництва. Починаючи від Pink Floyd та закінчуючи безліччю молодих артистів — своєю роботою вони привертали увагу суспільства до катастрофи. Чого лише вартий резонанс серіалу Чорнобиль від НВО, який викликав безпрецедентну цікавість до теми в сучасному світі. Чи абсолютно єдина у своєму роді стрічка Чорнобиль — Хроніка важких тижнів. Блискуче знятий фільм, який демонструє події з нетипової точки зору. Шедевральна Чорнобильська молитва Світлани Алексієвич — не книга, не опис подій, а чистий момент. Чи Прип’ятський синдром Любові Сироти, яка бездоганно описує поневіряння людей.
Якимось чином тема Чорнобилю знову стає актуальною. Можливо, це час витримки інформації, коли нове покоління цікавиться тим, чого не застало особисто. А можливо, річ у тім, що все ж таки певним чином знання про аварію устаканилися як для нас, так і для світу.
Я особисто прийшла до того, що XX століття можна назвати «ерою уроків Чорнобиля». Здається, катастрофа так налякала світ, що змістила пріоритети, змінила ставлення до науки й визначила подальший хід історії. На багатьох атомних станціях, що їх будували по всьому світу, змінили тип реактора на безпечніший. Багато країн планомірно та успішно відмовились від ядерної енергетики.
Я думаю, Чорнобиль у певному сенсі врятував світ, попередивши про щось іще більш небезпечне. І в такому разі уроки Чорнобиля мають сенс і призначення.
Сьогодні в катастрофи, наслідки якої світ відчуватиме на собі ще сотні років, нова віха переосмислення — з поглядом у майбутнє. Та й зона вже не та: опанована неторкнутою флорою та дикою фауною. У буквальному сенсі тут природа забирає назад своє.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут