Чим корисний голод. Блог вченого
Правильний режим харчування – це потужний засіб впливу не тільки на фізичне здоров'я, але й на психічне
Сьогодні багато хто говорить про користь харчової стриманості для фізичного здоров'я. Однак найпомітнішим результатом голодування є все ж поліпшення психологічного стану. Я практикую харчову стриманість, мабуть, саме для цього.

Метаболічні гормони лептин та інсулін дуже тісно пов'язані з роботою дофамінової системи мозку. Коли ви смачно і багато їсте, їхній рівень піднімається і стимулює виділення дофаміну. Особливо сильно на виділення лептину діють вуглеводи. Науково встановлено, що пряма стимуляція гіпоталамуса лептином викликає підвищення рівня дофаміну на 40% і збільшує активність транскрипції гена дофаміну в 2,5 раза.
Ви відчуваєте себе чудово, адже їжа – це найдоступніший і найдешевший з усіх стимуляторів. Навіть щури, яким у процесі експериментів надавався вибір між цукром і кокаїном, врешті-решт, обирали цукор. Тому хибні твердження про дробове харчування такі стійкі – це приємно. Що частіше ви закидаєтеся їжею, то більше виділяється дофаміну і то краще ви себе відчуваєте. А ще й гормону голоду греліну виробляється менше. Звучить прекрасно?
Але це працює лише у короткостроковій перспективі. А в довгостроковій часта й масивна стимуляція виділення інсуліну та лептину їжею призводить до зниження чутливості до цих гормонів. Формується лептино- та інсулінорезистентність, коли кількість рецепторів для цих гормонів зменшується. Зі зменшенням гормонів падає і дофаміновий відгук. Людина починає їсти більше для досягнення того самого ефекту. Підвищений базальний рівень інсуліну блокує дофамінові нейрони і знижує звільнення дофаміну.
Доведено, що інсулінорезистентність пов'язана зі зниженим рівнем дофаміну в мозку (як у наркоманів), при діабеті рівень ще нижчий. Навіть у здорових людей чутливість до інсуліну чітко пов'язана з рівнем дофаміну. Рецепт простий: підвищення чутливості до інсуліну – це дорога до чудового настрою без наркотиків.
Невеликі регулярні пости і режим харчування з 2-3 прийомами їжі покращують ментальне здоров'я
Найпростіший спосіб поліпшити чутливість до інсуліну – це їсти менше продуктів з глікемічним навантаженням, їсти рідше і використовувати періодичне харчове утримання (піст, розвантаження). Поза іншим, це найпростіший і найбезпечніший спосіб покращити свій настрій. Відчуття голоду пов'язане з виділенням гормону голоду греліну, і це прекрасно. Це прекрасно тим, що цей гормон – один із найпотужніших антидепресантів. Окрім цього, він покращує роботу дофамінової системи і викликає підйом дофаміну. При харчовій стриманості збільшується кількість рецепторів для дофаміну, що покращує вашу чутливість до нагород.

Мозок починає працювати краще і з іншої причини: периферична інсулінорезистентність, зазвичай, корелює з мозковою. Це означає, що що вищою є ваша чутливість до інсуліну, то краще ваш мозок забезпечений глюкозою. Покращення чутливості до інсуліну може допомогти в лікуванні багатьох психологічних і психіатричних розладів.
Також гормон голоду грелін чудово захищає від депресії і симптомів, викликаних напругою, завдяки стимуляції нейрогенезу (утворення нових нейронів) у гіпокампі. Окрема історія пов'язана з тривожністю. Встановлено, що лептин діє на дофамінові нейрони вентральної тегментальної ділянки. Активність цієї ділянки пов'язана із задоволеністю, розслабленням та ейфорією. Від вентральної тегментальної ділянки відходять відростки до мигдалини і пригнічують її активність. За низького рівня дофаміну мигдалина стає активнішою, і це виявляється у зростанні тривожності. При лептинорезистентності, викликаній переїданням і частими перекусами, буде зростати рівень тривожності.
Які висновки можна зробити? Правильний режим харчування – це потужний засіб впливу не тільки на фізичне здоров'я, але й на психічне. Наша енергійність, креативність, мотивація залежать від роботи дофамінової системи. Невеликі регулярні пости, режим харчування з двох-трьох прийомів їжі, зменшення глікемічного навантаження, фізична активність, загартовування – всі заходи для поліпшення чутливості до інсуліну дозволяють поліпшити наше ментальне здоров'я природним і ефективним способом!
Текст публікується з дозволу автора
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени
Більше блогів тут