П’ять книг про дивні події. Гід письменника
Всі випадки, що трапляються в житті, можна розділити на щасливі та не дуже. Герої книжок цього огляду потрапляють в халепи, пригоди та пастки саме з другої категорії дивних подій.

Готичний роман і міський трилер, ретро-детектив і підліткове фентезі – у всіх жанрах можна знайти яскраву стилістику дивовижі, чудасії, загадковості.
Український письменник Ігор Бондар-Терещенко зібрав для НВ STYLE п’ять книг про дивні події.
Меделин Ру. Дом теней. - Х.: Клуб Семейного Досуга, 2018
Дивовижні події відбуваються вже на початку цього захопливого готичного роману, коли юна героїня, що втекла зі школи, ворожить на ринку і зустрічається з відьмою, яка запрошує її на роботу до таємничого Дому далеко за містом. Дорогою вони знайомляться з майбутніми героями цієї містичної історії, а далі починається справжні не казкові жахіття, ніби потрапляєш у портал, що поєднує зі світом фантазій, магії, похмурих тіней і загадкових персонажів. Недарма кажуть, що дім, куди наймається героїня, належить Дияволу, адже його мешканці гинуть за дивних обставин, і героїні доведеться розплутати цей клубок таємниць.

Атмосфера в романі, як належить справжній готичній історії з ХІХ століття, яка відбувається на Півночі Англії, зростає з кожною сторінкою. Сцени чаклунства та магічних ритуалів заворожують, а сюжет, за яких героїні ніяк не вибратися з проклятого Дому, завершується несподіваним фіналом. «Ее карие глаза засветились алым светом, затем стали еще краснее, превратившись в раскаленные угли, пульсирующие в свете яркой луны. Рядом со мной тоненько заскулил Оласени. Я встретился взглядом с горящими глазами Идарамфон и увидел, что на меня смотрит сотня потерянных душ, бросая вызов, не позволяя отвести взгляд, вынуждая прирасти к этому месту и погибнуть, присоединившись к ним».
Шеннон Кьорк. Метод 15/33. – Х.: Фабула, 2018
Юна героїня цього роману - доволі непроста дівчина. Ще з дитинства вона вміла маніпулювати людьми, в школі врятувала цілий клас від нападу маніяка-наркомана, і ось тепер її, вагітну, викрали, вивезли за місто і тримають в незнайомому місці. День за днем вона вивчає психологію викрадача, розкладаючи по поличках всі деталі і вигадуючи чергові «методи» захисту, одержима думками про те, як помститися йому, а також врятувати життя майбутньої дитини.

«Маючи додатковий час, я тренувалася. Я маю стати от сюди. Туди і стала. Потім маю впустити це. Я вдала, що впустила мотузку. Підняти ось це і відштовхнути, простісінько он туди. Я потренувалася з дошкою на підлозі. Зняти ось це з гачка, коли йтиму з кімнати». У подальшому гостросюжетний детектив перетворюється на відвертий трилер, коли навіть агенти ФБР, які розшукують викрадену дівчину, не впевнені в тому, хто жертва, а хто злочинець. В цілому, роман про те, що трапляється, коли потерпілий - такий же холоднокровний і безжальний, як і той, хто скоїв злочин, адже «на все це знадобилося менше десяти секунд, приблизно за такий самий час він спіймав мене на моїй вулиці».

Марія Сидорчук. Полон. – Л.: Кальварія, 2017
Так само у полоні, але вже масовому, знаходяться герої цієї повісті. Загалом ця книжка - історія про пересічну цивільну людину за умов, коли катастрофа стає буденною річчю. А також про те, що у буденності проглядає вічність, і що не слід сподіватися, що в умовах війни всім все пробачиться – і тому, хто не вірить у Бога, не боячись покари, і тому, хто гадає, ніби каяття перед Богом зніме з нього всі провини за скоєні злочини.

Саме у такому психологічно-світоглядному ключі розвивається ця страшна історія про дванадцятьох полонених і двох охоронців. Хімік, Місцевий, Музикант, Льотчик… Ми дізнаємося про їх довоєнні життя, перебувши разом жахливі часи невідомості, аж до останнього дня, а також про те, що приводить на війну, роблячи з людини або героя, або ката. «Сарай замінований, розтяжка ось-ось спрацює. Вони не вийдуть живими, не врятуються, не розкажуть світові про те, що з ними сталося. Їхня доля вирішена, їхня пісня скоро змовкне, фінальний акорд — лише питання часу. У нього наказ. Він не міг інакше! Не міг!»
Ирина Лобусова. Миллион с Канатной. – Х.: Фолио, 2018
У 1918-му році влада в Одесі постійно переходила з рук у руки. Історії зберегла пам’ять про сімнадцять заколотів. Місто поперемінно займали французи, німці, англійці, поляки, австрійці, петлюрівці, колчаківці, денікінці, гетьманці. Театри, тим не менш, працювали, кабаре розважали публіку, поети друкувалися. І хвиля за хвилею біженці, у тому числі – дуже відомі в художнім середовищі – з’являлися в Одесі. Саме так зявляється у черговому ретро-романі відомої одеської авторки її героїня, що разом з цілою плеядою позитивних і не дуже персонажів вписується у контекст тодішнього тривожного часу.

"Рельсы были раскурочены. Изредка вдоль железнодорожной насыпи виднелись почерневшие, обугленные останки чего-то. Таня все не могла разобрать: то ли это горели дома, то ли пожар уничтожил деревья и телеги. Местность была страшной, пустынной. Темными ранами на обличье земли чернели голые, абсолютно голые заброшенные поля, на которых ничего не росло - и уж, похоже, ничего вырасти не могло. Их было значительно больше, чем сел, встречающихся на протяжении этой долгой унылой дороги по направлению к Измаилу". Крім того, в Одесі неспокійно, оскільки тут виринає також відомий бандит Мишко Япончик, якого давно вже вважають мертвим. Чи це не він, а той, хто прикриваючись його іменем, здійснює в місті криваві злочини. Нашій Тані треба будь-що-будь розплутати цей таємничий клубок.
Елена Мордовина. Призрак с Лукьяновки. – К.: Каяла, 2017
Повсякденне життя київських школярів в цьому містичному романі описана з найдрібнішими деталями і обертонами підліткової душі. Міський детектив при цьому перетворюється в зовсім не дитячий психологічний трилер. Інакше і бути не може, коли, здавалося б, невинна цікавість двох хлопчаків до свого загадкового приятеля, який вміє проходити крізь стіни, призводить до несподіваних наслідків. А саме - знайомства з родинами... звичайних привидів. Але це лише один бік сюжетної загадки з декількома невідомими.

Друга лінія роману - це подорожі одного з головних героїв (того самого, з родини привидів) паралельним світом київського життя. У цьому світі начебто ті ж топонімічні міські подробиці, утім, знайомі Золоті ворота можуть раптом обернутися входом до пекла, звідки можна не повернутися. Кожен раз, все глибше занурюючись в свої мандри «паралельними» вимірами-епохами, наш герой ризикує залишитися в потойбічному світі. І зрозуміло, що без допомоги друзів йому не обійтися.
Слідкуйте за найцікавішими новинами з розділу НВ STYLE в Facebook