Коли планета збожеволіла. 7 наймасштабніших землетрусів в історії людства

Найстрашніші землетруси в історії людства (Фото:International Recovery Platform)
Хоч би як технічно люди не були підковані, чого тільки не вміє штучний інтелект, але справлятися з природними катастрофами ми поки що не навчилися. Розповідаємо про найруйнівніші землетруси в історії.
Вранці у понеділок, 6 лютого, на кордоні Туреччини та Сирії стався потужний землетрус магнітудою 7,8 на глибині 24,1 км. Це один із найсильніших землетрусів у регіоні за останні 100 років. Станом на сьогодні загинуло понад 5000 осіб.
Щороку на Землі відбувається близько 100 тисяч землетрусів. Катастрофічні бувають у середньому раз на кілька років.
Сьогодні ми хочемо розповісти про наймасштабніші землетруси в історії людства.
1. Великий китайський землетрус
Кількість жертв - приблизно 830 тисяч осіб
Магнітуда - 8

Стався у провінції Шеньсі 23 січня 1556 року. Вважається найпотужнішим землетрусом у світі. Епіцентр Шеньсійського землетрусу знаходився в долині річки Вейхе в провінції Шеньсі в області Хуачжоу. В адміністративному центрі області було зруйновано всі споруди, загинула понад половина населення.
Величезна кількість загиблих пояснюється кількома причинами:
- територія Китаю історично завжди була щільно заселена. Наприклад, до 1851 40% населення Землі проживало саме там.
- Переважна більшість людей жила в нестійких до підземних ударів будинках. Через розташування міста Сіань на березі річки Хуанхе будинки зводилися на пухких ґрунтах. Від підземного удару будівлі почали занурюватися в розріджений сейсмічними коливаннями ґрунт, а тисячі виритих печер миттєво завалилися або виявилися затопленими селевими потоками.
- землетрус стався о 5 годині ранку, коли більшість людей перебували у своїх оселях. Неміцність будівель і неможливість вловити ознаки землетрусу, що наближається, призвели до того, що майже ніхто не зміг завчасно покинути приміщення.
2. Землетрус у Таншані
Кількість жертв - 242 769
Магнітуда - 7,8

Природна катастрофа, що сталася у китайському місті Таншані (провінція Хебей) 28 липня 1976 року. Одна з найбільших природних катастроф XX століття.
О 03:42 за місцевим часом місто було зруйноване сильним землетрусом, гіпоцентр якого знаходився на глибині 22 км. Внаслідок землетрусу близько 5,3 мільйона будинків виявилися зруйнованими.
Від першого поштовху впало понад 90% усіх міських будівель. Через 15 годин після нього був потужний афтершок, який поховав під уламками робітників з розчищення завалів і тих, хто опинився в пастці, залишившись живими після першого удару. Сильні афтершоки виникали до 1 серпня. Усього їх було зареєстровано близько 130 із магнітудами до 4,5. Землетрус відчувався на відстані до восьмисот кілометрів від епіцентру. Місто практично зрівнялося із землею. Деякі райони вкрилися безліччю величезних тріщин. Одна з таких тріщин поглинула будівлю лікарні та переповнений пасажирами потяг.

На думку начальника Шанхайського міського сейсмологічного управління Чжан Цзюня, основною причиною колосальних руйнувань стала відсутність необхідних заходів для сейсмозахисту при будівництві будинків.
Катастрофа лягла в основу сюжету художнього фільму Землетрус режисера Фен Сяогана.
3. Антіохійський землетрус
Кількість жертв - 250 000 осіб
Магнітуда - 7
Цей землетрус 526 року вразив Сирію та, зокрема, місто Антіохію у Візантійській імперії. Сталося це приблизно наприкінці травня 526 року, ймовірно, між 20 та 29 травня. Внаслідок цього загинуло близько 250 000 осіб. В Антіохії за землетрусом сталася пожежа, яка знищила велику частину будинків, що вціліли після землетрусу.
Кажуть, що вціліли лише будинки, збудовані недалеко від гори. Однак більша частина збитків була викликана пожежами, які тривали протягом багатьох днів відразу після землетрусу, посиленого вітром. Вогонь описувався як настільки сильний, що буквально пролився дощ, залишивши місто Антіохію повністю спустошеним. Велика церква була знищена через сім днів після землетрусу.
Оцінки числа загиблих внаслідок цього землетрусу варіюються від 250 000 до 300 000 осіб. Є припущення, що дуже багато жертв було результатом того, що до міста приїхало багато відвідувачів з околиць, щоб відсвяткувати День Вознесіння.
4. Землетрус у Ганьсу
Кількість жертв - 240 000
Магнітуда - 7,8

Стався в китайській провінції Ганьсу у повіті Хайюань 1920-го 16 грудня. Число загиблих перевищило 200 000 людей. Рухи земної кори призвели до руйнувань у семи регіонах країни від Жовтого моря до кордонів із Монголією. Під зсувами поховали цілі села, а довжина тріщин, що виникли на поверхні землі, досягала 200 кілометрів.
Очевидці повідомляли про глухий гул перед початком землетрусу. Сейсмічні коливання відчувалися на території площею чотири мільйони квадратних кілометрів.
Стихійне лихо виявилося не єдиною причиною смертей: близько 20 000 постраждалих під час землетрусу просто не змогли побудувати міцні теплі будинки, тому з приходом зими загинули від холоду.
5. Підводний землетрус в Індійському океані
Кількість жертв - 230 210
Магнітуда - 9,3

Землетрус, спричинений раптовим розломом морського дна, розпочався 26 грудня 2004 року в Індійському океані поряд з островом Суматра. Землетрус викликав цунамі, хвилі якого досягли узбережжя 14 країн. Від цунамі було неможливо сховатися. Гігантська хвиля на швидкості 720 км/год стрімко підбиралася до прибережної зони, де її висота досягла 30 метрів. Через півтори години хвиля досягла узбережжя Таїланду, де, окрім місцевих жителів, загинули близько 2500 туристів, потім пройшла Мальдівські острови, залишивши жертвами ще 100 людей, і завалилася на Шрі-Ланку та Індію, де загинули близько 50 000 людей.
За різними оцінками, у ньому загинуло від 228 000 до 300 000 людей. Точна кількість загиблих невідома, тому що безліч людей було забрано водою в океан.
Ще через 7 годину цунамі досягло берегів Східної Африки, де через відсутність інформації про страшну загрозу також загинули люди. Цей випадок явно показав гостру потребу інформування населення про лиха в сейсмічно активному Індійському океані, адже теоретично майже 60 000 людей мали кілька годин, щоб залишити берегову лінію, але вони не знали про біду, що насувається.
6. Землетрус в Алеппо або Халебський землетрус
Кількість жертв - 230 000
Магнітуда - 8,5

11 жовтня 1138 невеликий землетрус струснув регіон Алеппо в Сирії, і деякі жителі поїхали після цього в навколишні міста та села. Головний поштовх стався наступного дня. Як тільки міські стіни впали, каміння каскадом посипалося вулицями. Міські укріплення було майже повністю зруйновано, а тисячі жителів Алеппо загинули.
Землетрус відбувався у кілька етапів, охопивши території сучасних північної Сирії та південно-західної Туреччини, пізніше – Ірану та Азербайджану. Пік руйнувань припав на 11 жовтня 1138, коли постраждав Халеб. Алеппо, великий багатолюдний міський центр з часів античності, геологічно розташований уздовж північної частини системи великих геологічних розломів, до яких відноситься і западина Мертвого моря.
Чисельність населення Алеппо відновилася лише кілька століть.
7. Землетрус на Гаїті
Кількість жертв - 222 570
Магнітуда - 7

12 січня 2010 року стався катастрофічний землетрус на Гаїті, який завдав нищівних руйнувань столиці держави — Порт-о-Пренсу, де проживає третина населення країни й де було стерто з лиця землі майже 100 000 будівель і практично всі лікарні. Було також зруйновано Національний палац, будівлі Міністерства фінансів, Міністерства громадських робіт, Міністерства зв'язку та культури та кафедральний собор.
Останні 250 років у регіоні не траплялися катастрофи такого масштабу, тому під час будівництва будівель не застосовувалися особливі стандарти, актуальні для зон високої сейсмічної активності. Осередок землетрусу знаходився на глибині 10 кілометрів, і після основного поштовху було два слабкіших афтершоки магнітудою 5,9 і 5,5.
Гаїті — країна, де більшість населення живе у злиднях, у нетрях і хатинах, і, як наслідок, у республіці дуже висока щільність населення. Майже 2 мільйони мешканців внаслідок землетрусу втратили дах. Матеріальні збитки становили майже 8 млрд доларів.
Водопроводи у місті були зруйновані, там були проблеми з доступом до свіжої води. Дороги були перегороджені завалами. У місті було зафіксовано випадки мародерства. Трупи загиблих складалися на тротуарах та узбіччях доріг та звозилися на вантажівках до центрального шпиталю. Будівля в'язниці була пошкоджена, і ув'язнені втекли звідти.
22 січня 2010 року відбувся благодійний телемарафон Надія для Гаїті, в якому взяли участь багато знаменитостей. Усі кошти (близько 57 млн доларів), перераховані глядачами у прямому ефірі, а також ті, що були отримані після продажу аудіо та відеозаписів через інтернет та звичайні магазини, надійшли до фонду допомоги постраждалим від землетрусу. Організатор - Джордж Клуні. Неповний список учасників: Бред Пітт, Дензел Вашингтон, Джек Ніколсон, Джаред Літо, Білл Клінтон, Брюс Спрінгстін, Мадонна, Шакіра, Стінг. Також понад 110 знаменитостей спілкувалися у прямому ефірі телефоном з тими, хто додзвонився. Серед них Бен Аффлек, Дженніфер Еністон, Пенелопа Крус, Роберт Де Ніро, Леонардо Ді Капріо, Мел Гібсон, Том Генкс, Джулія Робертс, Рінго Старр та багато інших.
- Десятки загиблих, мільйони без світла. Що накоїв ураган Іан, найбільше стихійне лихо в історії Флориди — фоторепортаж
- Чекаємо на урагани та цунамі. У 2022 році температура океанів була найвищою за всю історію спостереження
- Вчені б’ють на сполох: Європа на межі катастрофи через пересихання підземних вод