Вражаюча природня краса, місцеві делікатеси та гармонійне спілкування. Нотатки з Ісландії

19 квітня 2016, 11:10
Щоб з'їсти відмінний баранячий стейк, туристу в Ісландії необов'язково йти до ресторану. Куди краще купити м'ясо, одноразовий гриль і обрати краєвид для пікніка — океан, водоспад, льодовик або вулкан

Дмитро Кошовий, редактор Інтерфакс-Україна, подорожував по Ісландії з родиною

Ісландія ось уже восьмий рік поспіль очолює Глобальний індекс миролюбності. Наочним підтвердженням цієї миролюбності можуть слугувати сотні овець, які спокійно розгулюють островом. Причому спроби відшукати пастуха будуть марними. Природних ворогів тут немає, тому фермери випускають овець на полонини навесні і відправляються за ними лише восени. Так що майже півроку вівця живе абсолютно вільним життям, поїдаючи соковиту траву надзвичайно зеленого кольору і запиваючи її найчистішою водою з льодовикових річок.

Відео дня

Не дивно, що головним делікатесом в Ісландії є баранина. При цьому за смачним м'ясом необов'язково йти до ресторану. Відправляйтеся в магазин, купіть стейки, одноразовий гриль і оберіть пейзаж для пікніка: океан, водоспад, льодовик або вулкан. Також раджу прихопити в дорогу коржі, приготовані у землі, надзвичайно смачний молочний продукт Skyr і сушену тріску, яку особливо здорово їсти з вершковим маслом.

Якщо захочете забрати з Ісландії який‑небудь сувенір, шапка, светр або пуловер в національних кольорах з овечої вовни будуть найкращим вибором. Заїхати за покупками можна прямо на фабрику — наприклад, Kidka в селищі Хваммстангі. У таких місцях можна навіть напроситися в цех і побачити, як кольорова пряжа перетворюється на орнамент.

Діти в поїздці в Ісландію потрібні обов'язково. Бо саме тут ви зможете показати їм вживу, а не на книжковій картинці, найбільший льодовик Європи Ватнаекюль, що займає майже 10 % всієї Ісландії, і утворену ним льодову лагуну Йокульсарлон, з якої в океан випливають найбільші айсберги.

Ніде, крім Ісландії, вони не побачать такої кількості вулканів. А ще тут є Великий Гейзер, що зрідка прокидається — він дав назву всім гейзерам світу, а також геотермальна долина неземних ландшафтів Хвераронд.

Тут можна застати полярний день, коли сонце лише на пару годин йде за горизонт і дарує можливість подорожувати майже цілодобово. Полярну ніч взимку розфарбовує північне сяйво. І дітям, і вам додадуть захвату підберезники, які тут слід було б назвати "надберезовиками", бо багато з них вищі за тутешні карликові берізки.

Обов'язково покатайтеся на ісландських конях. Ця особлива низькоросла, але дуже витривала і красива порода була завезена сюди ще вікінгами тисячу років тому і тепер ретельно оберігається.

І головне — не забудьте зібрати на пам'ять з каменів фігурку свого ісландського троля. Відповідно до одного з опитувань, 65 % жителів Ісландії дотепер вірять в цих мешканців підземелля, які ніби виходять ночами на поверхню землі.

Якщо ви поспілкуєтеся з ісландцями як мінімум тиждень, причому зупиніться не в готелі, а в гестхаусі, то в розмовах за чашкою чаю з домашніми хлібом і варенням зрозумієте, що ці нащадки вікінгів навчилися жити в гармонії з природою, довіряти один одному і дбати про сім'ю та громаду. Демократія з прямими референдумами з усіх ключових питань — норма життя для цієї маленької країни. Можливо, причина ще й у тому, що перший парламент Ісландії, Альтинг, було створено раніше за інших у світі — в 930 році.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ісландці пишаються тим, що у них чи не найбільше число басейнів на тисячу жителів у світі. Погода в цій острівній державі досить примхлива: сильний вітер, частий дощ, температура в найспекотнішому місяці року — липні — рідко піднімається вище 13-14°С. Тому важко відмовити собі в задоволенні поніжитися у відкритих басейнах з температурою до +36°С і з видом на засніжені гори.

Банківська криза другої половини нульових девальвувала місцеву крону, що разом з розвитком бюджетних авіакомпаній зробило цю країну цілком доступною.

Якщо на подорож у вас є тиждень, беріть машину напрокат. І не витрачайте час на марні роздуми про те, чи має це бути об'ємний джип або малолітражка. Обидва варіанти гарні. Малолітражки цілком вистачить, щоб об'їхати основні визначні пам'ятки Ісландії. А на джипах-мастодонтах, які, на відміну від київських вулиць, виглядають тут у рідній стихії, добре форсувати річки або розшукувати місячні пейзажі в глибині острова.

Матеріал опубліковано в НВ №14 від 15 квітня 2016 року

Читайте більше про найяскравіших подорожах в серії матеріалів Моя Країна

Показати ще новини
Радіо NV
X