Словник авіатуриста: вивчаємо матчастину

Фото: Shebeko / Depositphotos
Взяти від вояжу максимум допоможе грамотне планування та авіапереліт, який заощадить дорогоцінний час. Полегшить завдання і знання базових термінів, без яких рівня «мандрівник просунутий» не досягти.
Напередодні тревел-сезону в рамках спецпроекту пропонуємо читачам ознайомитися з тими базовими термінами, які необхідно знати всім любителям подорожей.
1.
Електронний квиток
E-ticket – це електронний квиток, який прийшов на зміну «паперовому» і хороший хоча б тим, що втратити його, на щастя, неможливо. Приходьте на реєстрацію, називаєте прізвище – і система «бачить» вас автоматично. Оформити такий квиток можна як у касі, так і самостійно в режимі онлайн. При цьому краще купувати квитки безпосередньо на сайті перевізника – у більшості випадків це виявляється і дешевше, і надійніше.
Квиток, або так звану маршрутну квитанцію – itinerary receipt, вислано на вказаний вами е-мейл як підтвердження, що покупка відбулася. Якщо ви летите рейсом класичної авіакомпанії, то роздрукувати цю квитанцію можна, хіба що, для власного заспокоєння, адже багато хто почувається комфортніше з паперовим документом в кишені. А от якщо ви летите рейсом лоукосту, роздруківка квитка зовсім не завадить, адже якщо ви з'явитеся на реєстрацію без неї, вам доведеться заплатити кругленьку суму.

2. Правила застосування тарифу
Варто пам'ятати: квиток – це ваш договір з авіакомпанією, який містить важливу та корисну інформацію. У ньому наведено не тільки такі очевидні речі, як номер рейсу і час вильоту, але й інформацію про харчування – наприклад, позначка No meals означає, що їжа не включена у вартість квитка, ліміті багажу – 1 PC – одне місце зареєстрованого багажу і т. д. Якщо якесь позначення вам незрозуміло, можна звернутися в сервісний центр авіакомпанії або уточнити необхідну інформацію на сайті перевізника. Ознайомитися ж з правилами застосування тарифу необхідно ще на етапі бронювання – тоді ви будете чітко розуміти, чи можна повернути квиток і який відсоток вартості не підлягає поверненню, а також можна змінити дату, маршрут, клас обслуговування і т. д., і в скільки вам обійдуться ці зміни.
3. Код-шерінг
Важливо: нерідко пасажир, який придбав квиток в однієї авіакомпанії, виявляється на рейсі, який виконує інший перевізник. Це називається код-шерінг (сodeshare) – широко поширена в авіації практика спільної експлуатації повітряної лінії авіакомпаніями-партнерами. Це означає, що квитки на один і той самий рейс можуть продавати відразу кілька перевізників. Визначити, в літаку якої авіакомпанії опинитеся, можна за номером рейсу. Якщо номер містить код авіакомпанії і 3 цифри, рейс виконує саме та авіакомпанія, в якій ви купуєте квиток. Якщо 4 цифри – авіакомпанія-партнер. Наприклад, рейс МАУ Київ – Амстердам під номером PS 101, де PS – код авіакомпанії, а 101 – номер рейсу, що виконується безпосередньо МАУ. А рейс по тому ж маршруту під номером PS 9383 виконується партнером МАУ - в даному випадку KLM.

4. Овербукінг
Окремої згадки заслуговує овербукінг (overbooking) – ситуація, коли кількість пасажирів, що мають квитки на рейс перевищує реальну кількість місць в літаку. Таке трапляється, коли з якихось причин один літак замінюють іншим – меншої ємності. Крім того, всі міжнародні системи бронювання дозволяють продавати квитки «з надлишком», оскільки завжди є певний відсоток пасажирів, які не з'являються на рейс.
Звичайно, опинитися в числі «зайвих людей» досить неприємно, але не трагічно. По-перше, авіакомпанія зобов'язана у будь-якому випадку доставити вас в пункт призначення – не цим, так іншим рейсом. А по-друге, в даній ситуації ви маєте право на грошову компенсацію за незручності. Уникнути подібних сюрпризів допоможе завчасна реєстрація онлайн.

5.
Online check-in
Online check-in – реєстрація на рейс в режимі онлайн. Ви можете зайти на сайт авіакомпанії, внести свої дані в спеціальну форму і вибрати місце в салоні – і чим більше часу залишається до вильоту, тим більше вибір місць. Крім того, вам не доведеться стояти в чергах на реєстрацію в аеропорті. На сайті МАУ, наприклад, онлайн-реєстрація починається за 23 і закінчується за 2 години до вильоту рейсу за розкладом.

Про те, що таке luggage label boarding pass ви зможете дізнатися у другій частині міні-словника найважливіших термінів для авіатуристів, яка буде представлена найближчим часом в рамках спецпроекту на НВ.