Питання безпеки, корумпована поліція й енергетика Ангкор-Вата. Нотатки з Камбоджі

Співробітник Укрсиббанку Кирило Торяник двічі їздив до Камбоджі, щоб відчути енергетику Ангкор-Вата
Перебування тут взагалі складно назвати безпечним. Окрім мін, на мандрівників чекають злочинці, інфекційні хвороби й отруйні змії. Ще одна місцева біда — наскрізь корумпована поліція. Тому в разі проблем чекати на допомогу від правоохоронців не варто.
Однак все це не зупиняє мільйони мандрівників, готових йти на ризик, аби побачити одну з найбільш значущих історичних пам'яток світу — Ангкор-Ват. Цей індуїстський храмовий комплекс сьогодні з легкістю посідає топові місця у світових рейтингах пам'яток. Причому туристичним він став порівняно недавно: до 1960‑х років творіння величної Кхмерської імперії було закинуте і чи не повністю поглинене джунглями.
Однак відтоді, як Ангкор відкопали та внесли до списку ЮНЕСКО, він став неймовірно популярним. Причому проводити екскурсії тут дозволено тільки кхмерам. Місцеві гіди добре знають історію, розповідають багато цікавого, а от іноземними мовами володіють слабко. Тому екскурсія, крім пізнавальної, може мати ще й розважальну функцію.
До речі, обов'язковим пунктом в екскурсії буде храм Та Пром. Тут знімали епізоди фільму "Лара Крофт: Розкрадачка гробниць" із Анджеліною Джолі. Гіди цим фактом дуже пишаються.
Ангкор-Ват розташований поблизу міста Сіємреап, яке, схоже, єдине в країні адаптоване під туристів. Вулиці тут відносно чисті, є багато барів і готелів з непоганим рівнем сервісу. Тут спокійно можна провести тиждень, щоб детально вивчити весь Ангкор, однак і цього часу буде замало. До речі, за $10-15 можна найняти велорикшу на день для персональної поїздки храмами комплексу.
А от столицю країни, Пномпень, відвідувати, навпаки, не варто. Щоб зрозуміти це, нам було достатньо двох годин у цьому брудному і смердючому місті. Туристу тут небезпечно перебувати та важко дихати.

За пляжним відпочинком варто податися в Сіануквіль — невелике містечко на півдні країни. Тут чисте море, легка атмосфера й екзотична їжа — наприклад, кхмерський суп із морепродуктів. Із Сіануквіля курсують кумедні, але зручні нічні автобуси. Їхня особливість полягає в місцях для пасажирів — це полиці, як у поїзді. Щоправда, кожна розрахована на двох, і мандрівникам без пари доводиться спати з незнайомцями.
Камбоджа досить бідна і дешева для туриста країна. Мірилом добробуту місцеві жителі вважають позашляховик. Якщо у кхмера є джип, він — король світу. При цьому, катаючись на крутому джипі, він може жити в справжній халупі.
На дорогах перевага перед джипами є тільки у велорикш з білими туристами на борту — цього негласного правила дотримуються всі. І це стає особливо помітно в тому неймовірному хаосі, який панує на дорогах. Позашляховик можуть собі дозволити далеко не всі, тому трафік складається переважно зі жвавих мотобайкерів. Останні не вважають негожим їхати на зустрічній смузі або підрізати ті самі джипи.

Загалом, усупереч усім бідам, люди тут не втратили здатності посміхатися та радіти життю. Тому, якщо пощастить обійтися без неприємних ситуацій, Камбоджа здасться вам прекрасною і дружелюбною країною, якою її побачили ми.
Матеріал опублікований у НВ №2 від 22 січня 2016 року