Мальтійський орден. Як живе одна з найбільш незвичайних держав світу
Опинившись в Римі, можна відвідати ще пару столиць неординарних держав, каже головний редактор сайту AutoUA.net Сергій Суховський, який побував на території Мальтійського ордена. Він розповів НВ про свою подорож.
житті мандрівника, який розміняв сьомий десяток країн, відбуваються незворотні метаморфози. У його смартфоні з’являються програми, що тішать самолюбство, на кшталт TripAdvisor, а вибір наступного маршруту визначається в першу чергу з розрахунком закрити раніше ігноровані гештальти на зразок Андорри і Люксембургу.
Так-так, з часом якість поїздок підміняється кількістю відвіданих країн, і в цьому сенсі незамінним є Рим, в якому, крім Ватикану, є ще одне — менш відоме, але не менш горде квазідержавне утворення.
Кажуть, письменник Генрі Міллер сказав: «Краще відкрити для себе незнайому церкву, про яку раніше не чув, ніж вирушати в Рим і відчувати себе зобов’язаним відвідати Сикстинську капелу. Сходи і туди, але потім поблукай провулками, відчуй свободу і знайди те, про що ще нічого не знаєш». От в таких блукання римським провулками я і натрапив на церкву, дуже схожу на віденську Malteserkirche, яка належить Мальтійському ордену.
Ті ж червоні стяги з білим восьмикутним хрестом біля входу, те ж багате приладдя і гробова тиша, немов і немає навколо переповненого туристами Риму. Виявилося, що, тільки-но переступивши поріг, я і справді залишив улюблену Італію: храм госпітальєрів-іоаннітів виявився Мальтійським палацом, анклавом найстарішого — з майже тисячолітньою історією — лицарського ордена, всі маєтки якого наділені статусом екстериторіальності.
Найскромніша за площею держава світу офіційно іменується Суверенним військовим орденом госпітальєрів святого Іоанна Єрусалимського, лицарів Родосу і Мальти. Вона має свою столицю — той самий Мальтійський палац, також відомий як Palazzo Magistrale, і має свою власну конституцію, прапор, герб, гімн, валюту і навіть автомобільні номери.

Орден підтримує дипломатичні відносини зі 106 державами світу, включаючи Україну. А от Нідерландів, Фінляндії та Швеції в цьому списку немає - ще зовсім недавно орден був вельми могутньою і войовничою організацією, і невизнання його паспортів окремими країнами служить нагадуванням про ті часи.
В цілому, подорожуючим з паспортом Мальтійського ордена, ніякі візові бар'єри не страшні - фактично, як і паспорт Ватикану, він прирівнюється до дипломатичного. Втім, честі володіти цим раритетом удостоїлися тільки чотири сотні персон (великий магістр, лицарі справедливості, визнані конвектуальні капелани), в той час як в самому ордені перебуває 13,5 тис. осіб. Схожа ситуація — з валютою: і скудо, і тари (€ 0,24 і € 0,02 відповідно), ледве потрапивши до обігу, тут же розходяться нумізматичними колекціями.
Випуск пам’ятних монет, як і поштових марок, є істотною статтею наповнення державного бюджету. Іншого туристичного бізнесу Мальтійський орден не веде: не випускає сувенірну продукцію, не тримає готелів чи ресторанів. У госпітальєрів взагалі немає власної інфраструктури: лише поліклініка «для своїх» та поштове відділення в тій же будівлі.
Крім Palazzo Magistrale, у братства є ще один римський актив — велична вілла Gran Priorato di Roma dell’Ordine di Malta на Авентіно, одному з семи пагорбів античного Риму. Потрапити туди непросто — рядовий турист може хіба що поглянути на неї, як Кутузов, одним очком. Самі госпітальєри з розумінням ставляться до мирської цікавості: у воротах передбачена оглядова шпарина у вигляді замкової щілини, біля якої завжди товпляться туристи.
Насправді це не справжня замкова щілина, а цілий PR-хід, який ще в XVIII столітті запропонував братству архітектор Джованні Баттіста Піранезі. Той самий, який проектував і саму віллу, і маєток, що оперізує її, Il Giardino Segreto (Таємний сад). Він дуже переживав, що його багаторічні труди для найзакритішого ордена так і залишаться поза увагою мирян, і саме тому зробив цей отвір більшим.
Так от, крізь отвір, як через оптичний приціл, видно доглянуту тінисту алею, що тягнеться до самого краю пагорба. І завдяки зрослим кронам дерев вона утворює таку собі «підзорну трубу», через яку, як на долоні, видно собор Святого Петра. А значить, перед вами відкривається унікальна можливість поглянути одночасно на території відразу трьох держав — Мальтійського ордена, Ватикану і саму Італію, що розділена набережними Тібру. А доторкнувшись до воріт, поставити в TripAdvisor чергову мітку про відвідування.
Цей матеріал опубліковано в № 36 журналу Новое Время від 6 жовтня 2017 року
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life