Розслаблене життя і «солодка» кухня. Як живе Куала-Лумпур, столиця Малайзії
У Малайзії розслаблені представники титульної нації — малайці — від народження користуються безліччю пільг і якщо мають бізнес, то, як правило, наймають керувати ним прагматичних і орієнтованих на досягнення китайців, розповідає НВ Любов Шлапай, яка живе там вже 10 років.
Любов Шлапай
П ерше, на що звертаєш увагу в Малайзії, це етнічне й культурне розмаїття країни. Тут поруч живуть китайці, індуси та малайзійці. Три нації, які сповідують три різні релігії — буддизм, індуїзм та іслам, — святкують усі релігійні свята і співіснують мирно.
Звичайно, є і свої нюанси, Малайзія — одна з небагатьох країн Азії, яка не погоджується позбавити титульну націю, малайців, привілеїв, і це один із факторів, який сьогодні став каменем спотикання для утворення низкою країн Азії, зокрема Малайзією, щось на кшталт Європейського союзу.
Так, малайці досі користуються пільгами на навчання, яких немає у китайців та індусів, які живуть поруч, вони забезпечені державними місцями в місцевих університетах, а також мають нижчі ставки за кредитами. Хоч ти будеш громадянином Малайзії у четвертому чи п’ятому коліні, але індусом або китайцем за походженням, ти ніколи таких пільг не отримаєш.
Та й самі народи різні. Китайці — бізнес-орієнтовані, у Малайзії вони керують 80% місцевого бізнесу. Навіть якщо справу оформлено на малайця, керує нею, як правило, китаєць.
Китайці як народ націлені на досягнення, змагальність, наполегливий розвиток кар'єри і першість у всьому. Цього вони вчать своїх дітей змалечку. У нас в окрузі кілька китайських дитячих садків, і мені було дуже важко пояснити викладачам, що ні, я не переживаю, що моя дитина в чотири роки не вміє писати і читати, і прошу їх не старатися в її розвитку.