Старовинні садиби та екопарк. Що можна побачити і куди поїхати в Чернігівській області
Відпочинок у Чернігівській області може бути красивим і різноманітним.
Блогерка-мандрівниця Маша Себова досліджувала Чернігівську область і обрала найцікавіші місця, які варто відвідати всім, хто досліджує пам’ятки України.
Стартова точка маршруту Себоваої — населений пункт Козелець. Тут зосереджено все, що так чи інакше характеризує Чернігівську область. Тут є стара церква, стара садиба, і історія про те, чому саме Козелець був батьківщиною відомих братів Розумовських.
Один з них був останнім гетьманом, а другий — таємним чоловіком імператриці Єлизавети. Але до чого тут церква? Побудували її на замовлення мами Розумовських в подяку Богу за добру долю своїх синів. Доля у братів склалася як в класичному романі про двох звичайних хлопців з села, які стали імператорськими наближеними і почали вершити великі справи.

Приїжджають в цю церкву заради її іконостасу, тому що створив його відомий архітектор Франческо Растреллі. Легенда свідчить, що іконостас замовила сама Єлизавета для Смольного монастиря. У процесі він їй перестав подобатися, і іконостас забрали на батьківщину до коханого імператриці.
Є в Чернігівській області також маєток, про який взагалі практично немає інформації в інтернеті. Знаходиться садиба в селі Чемер. Повністю дерев’яна, в стилі псевдоготики. Про неї відомо лише те, що її господарі володіли ще й місцевим спиртовим заводом. Тут же триває історія Олексія Розумовського. Річ у тім, що в дитинстві він втік з будинку в інше село — Чемер. Тут знаходилася дерев’яна церква, в якій він почав співати в хорі. Його одного разу помітили і відвезли в Петербург. І ось вже там, в Петербурзі, в іншому церковному хорі його помітила Єлизавета.

Наступна локація — парк Береміцьке, де дуже багато тварин, і де досить розвинена інфраструктура. Тут є будиночки, кемпінг, можна пообідати чи повечеряти. З розваг тут є екостежки: одна — 2000 м, друга 2500 м і найдовша — 3500 м. Тут можна взяти в оренду велосипед, але потрібно розуміти, що каса, вся оренда і магазини працюють до 17:00. Екостежки працюють до 20:00. Це рідкісне місце в Україні, де можна поспостерігати за тваринами не в клітках, а в їх природному середовищі існування. І гуляти тут — одне задоволення. Вхід — з 9 ранку до 5 вечора.


Дорогою зустрічається церква 12 століття з фресками того ж періоду. Це — Юр'єва божниця.

За Черніговом знаходиться містечко, який називається Седнєв. Там можна покататися по річці на плоту. До такої прогулянки потрібно добре підготуватися. По-перше, на цьому плоті може розміститися до 10 осіб, тобто, можна приїжджати компанією. По-друге, потрібно брати купальники, плавки, можна собі накривати стіл. По дорозі туристам роблять мініекскурсію.

Річка Снов — це притока Десни. Виглядає вона дуже безневинно, але місцями глибина близько 15 метрів. А ще Снов вважається однією з найчистіших річок в Україні.

З води можна побачити альтанку — вона стоїть перед невеликим маєтком 17 століття. Належав він родині козацького старшини на прізвище Лизогуб.
Які ще місця в Чернігівській області можна відвідати?
1. Дерев’яна церква в стилі бароко з фільму Вій. Головна особливість в тому, що побудована церква без єдиного цвяха. І простояла так вже, між іншим, 275 років.

2. Село Сокиринці, а саме величезний двоповерховий палац у стилі ампір. Належав він родині поміщика Галагана. Для того, щоб мати можливість красиво приймати гостей, тут було 60 кімнат, величезний ландшафтний парк, який будували австрійці. Тут у дворі зробили картинну галерею, яка в підсумку стала основою Чернігівського художнього музею. Зараз тут, на жаль, немає ні музею, ні картинної галереї. Зате є аграрний ліцей.

3. Тростянецький дендропарк. Знаходиться він посередині між Сокиринцями і Качанівкою. Заснував його Іван Скоропадський, дідусь відомого гетьмана. Величезну територію у 200 гектарів він отримав як придане своєї дружини. Але робити звичайний парк йому здалося нецікавим. Тому поміщик розвів в Тростянці серйозне будівництво довжиною в 30 років. Скоропадський привіз сюди багато екзотичних рослин. Наприклад, канадську і каліфорнійську ялини.
4. Палац у Качанівці. Це єдиний в Україні приклад повністю збереглася в первинному вигляді дворянської садиби. А ще це просто ідеальне місце для легкого пікніка. Буквально через річку від Качанівки є заклад, де можна пообідати стравами української кухні — Соколиний хутір.
5. Чернігів — в самому місті є десятки старовинних церков і храмів. Відвідайте також історичний і художній музеї міста. Поруч з ними знаходиться Будинок Лизогуба.
Але головна активність в Чернігові — це прогулянка по Десні на моторному човні. Вона дуже відрізняється від прогулянки на плоту, як мінімум, швидкістю. На такому транспорті можна розігнатися до 60 кілометрів на годину.