Громадянське суспільство в особах. Ольга Кудіненко, засновниця фонду Таблеточки — про те, як допомогти українським дітям перемогти рак
Ольга Кудіненко, засновниця благодійного фонду Таблеточки, який надає допомогу онкохворим дітям, відповідає на п’ять запитань журналу НВ.
— Коротко розкажіть, чим ви займаєтеся?
— Я засновниця фонду, який уже 10 років допомагає дітям, хворим на рак. За цей час ми надали адресну допомогу понад 6 тис. сімей, а опосередковано підтримали понад 50 тис. дітей.
У нас є чотири основні напрям. По-перше, адресна допомога — все, що стосується лікування в лікарні та після нього. Якщо дитина хворіє на рак та потребує ліків, які є або яких немає в Україні, якщо потрібно сплатити за діагностику, отримати морально-психологічну підтримку чи паліативну допомогу, пройти реабілітацію — усе це підпадає під цей напрямок.
По-друге, ми допомагаємо лікарням інфраструктурно. Купуємо обладнання, розхідні матеріали, робимо ремонти.
Третій напрям — це освітні програми для медиків та медсестер. А четвертий — захист прав онкохворих дітей. Тобто все, що стосується адвокації їхніх інтересів у лікарні. За цей час ми зібрали понад 400 млн грн на допомогу онкохворим дітям, і нам вдалося об'єднати величезну кількість людей навколо них.
— Навіщо вам це треба?
— Тому що я можу це зробити. Я вважаю, що кожна дитина має отримувати гідну допомогу. Якщо вона народилася, наприклад, не в Києві чи у Львові, а в інших маленьких містах, вона має отримати шанс перемагати рак тут, в Україні. Навіщо це персонально мені? Тому що я хочу знати, що моя дитина буде захищена, якщо щось трапиться. Тут, в Україні.

— Ваше найбільше досягнення у цій сфері?
— Це кожна перемога кожної онкохворої дитини, якій ми допомагали. Це те, що фонд Таблеточки зміг вивести онкохворих дітей на першу шпальту новин — тепер ця тема на порядку денному.
Благодійний фонд став гідним місцем роботи: до нас приходять професіонали з різних галузей, з міжнародних корпорацій, з величезним кар'єрним досвідом. Наразі в Україні тільки 50 % дітей перемагають рак, тобто кожна друга дитина помирає. І в цю сферу приходять найкращі спеціалісти, аби змінити статистику та довести її щонайменше до понад 80 %, як це відбувається у розвинених країнах.
— Ваша найбільша поразка у цій сфері?
— Те, що за 10 років відсоток дітей, які перемагають рак, змінився дуже мало. У бізнесі 1−2 % — це невелика сума. Але якщо переводити його в дитячі життя, то кожне варте того, щоб воно було врятоване.
— Назвіть випадок у вашій діяльності, що найбільше запам’ятався?
— Це два випадки. Перший випадок: 2015 рік, коли наш підопічний Паша помирав один у реанімації, тому що батьків не пустили до нього. А ми як фонд не спроможні були допомогти. Завдяки Паші в нашій програмі допомоги з’явилася, по‑перше, дуже відома публічна кампанія Пустіть у реанімацію. І по-друге — паліативна допомога дітям, які не можуть перемогти рак, але повинні мати дитинство увесь час, який їм відведено.

Також є і щасливі випадки. Коли, наприклад, до відомого гінеколога приходить вагітна дівчина, яка колись лікувалася від раку і була нашою підопічною. І ми про це дізнаємося випадково на якомусь благодійному вечері, де вони зустрічаються.
Я дуже люблю 1 вересня, тому що в моїй стрічці Facebook багато дітей, які повертаються до школи. Вони, мабуть, не йдуть у перший клас. Але я знаю, що вони повертаються після тривалого лікування і багатьох випробувань. Я бачу цих дівчат та хлопчиків — це дуже гарні історії.
CV: Ольга Кудіненко
Випускниця факультету Фінанси Києво-Могилянської академії на початку кар'єри працювала в галузі піару, зокрема у Фонді Віктора Пінчука. Пізніше Кудіненко успішно пройшла програми Аспен Інституту Київ та Держдепартаменту США Fortune-U. S. Department of State Global Women’s Mentoring Partnership. У 2019‑му вона представляла Україну на всесвітньому економічному форумі в Давосі та досі є членом опікунської ради дитячої лікарні Охматдит.




Читайте цей матеріал у новому номері журналу НВ — № 45 від 2 грудня 2021 року