За втрачену квартиру чи дім. Хто та як може отримати фінансову допомогу від держави

Зруйнована російською ракетою багатоповерхівка у Дніпрі (Фото:Кирило Тимошенко/Telegram)
Під час війни Росії проти України багато громадян постраждали через воєнну агресію. Станом на липень 2022 року близько 800 тис. українців втратили житло. Такі особи можуть отримати фінансову допомогу від держави.
Це визначено Порядком надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації.
Хто може отримати фінансову допомогу від держави за зруйноване житло
Виплати можуть отримати постраждалі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, житло яких пошкоджене або зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації.
За яке зруйноване житло можна отримати компенсації
- приватні будинки (садибні, дачні та садові);
- квартири;
- інші житлові приміщення (на які зареєстровано окреме право власності, а не в складі будинку).
Як отримати відшкодування за пошкоджене майно: куди звертатися
Подати заяву можна:
- через мобільний застосунок Дія або портал Дія;
- звернувшись до ЦНАП або нотаріуса, органу місцевого самоврядування чи військово-цивільної адміністрації.
Детальні інструкції можна знайти за покликаннями:
Важливою є фіксація пошкодження або знищення майна в результаті військових дій. Необхідно мати відео- або фотодокази. Кадрів варто зробити багато, з різних ракурсів, вони повинні бути у гарній якості.
Також потрібно скласти відповідний протокол із описом обставин та деталей подій, що призвели до руйнування чи знищення майна. Бажано залучити свідків для підписання протоколу та засвідчення достовірності викладених обставин.
Яка інформація має міститися у протоколі та супровідних доказах раніше NV розповів юрист.
Форми необхідних документів (знадобляться при подачі заяви не через Дія):
- Акт обстеження житла, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації;
- Заява про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, та виплату грошової компенсації;
- Довідка про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.
Яку допомогу можуть отримати українці за втрачене майно
Розмір грошової допомоги постраждалим становить від трьох до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (станом на січень 2023 року його сума складає 2589 грн).
Під час визначення розміру грошової допомоги враховується розмір заподіяної матеріальної шкоди, страхових виплат, інших видів допомог. Розмір грошової компенсації постраждалим визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження житла, що є чинними на дату затвердження узагальненого списку відповідно (але не більш як 300 тис. гривень за один об'єкт зруйнованого житла).

Також зруйноване або пошкоджене майно може бути відбудованим за кошт держави.
Нагадаємо, раніше NV розповідав, хто та як з військових і переселенців може отримати житло. Також ми писали про державну програму єОселя — пільгову іпотеку для певних категорій громадян України. У листопаді 2022 року ПриватБанк видав перший кредит за цією програмою.