Якщо вплинула війна. Що насправді відбувається з близькими людьми та відносинами між ними під час вимушеної розлуки

Сімейні конфлікти під час війни (Фото:depositphotos/Milkos)
Як і чому війна вплинула на наші стосунки з друзями та родичами — поради практикуючого психолога.
Абсолютно незбагненна в 21-му столітті війна йде в центрі Європи ось уже 5 місяців. Величезна кількість українців була змушена залишити свої будинки. Деякі таким чином рятувалися від бомбардувань та ракетних обстрілів, а комусь доводилося залишати міста та села на вже окупованих територіях.
Багато сімей, родичів і просто друзів опинилися на великих відстанях один від одного. І вже зовсім скоро відносини між людьми почали змінюватись. Причому, найчастіше, не в кращий бік.
Христина Кудрявцева
Дві війни
Війна зовнішня завжди породжує війну внутрішню. Як, утім, і навпаки. Що таке внутрішня війна? Це війна лише на рівні психіки. Це переважання в колективній свідомості та в колективній несвідомій країні, яка воює, трьох дуже сильних образів: жертви, агресора, рятівника.
Що це означає для кожної людини? Насамперед, що ці образи починають впливати на наше сприйняття всього довкола. Ці образи стають деякими вікнами, через які ми починаємо бачити реальність наших родичів і друзів у тому числі. Причому, якщо ви думаєте, що не схильні до цього процесу, то повірте — схильні.
Саме так ми починаємо наводити проекції тих чи інших перерахованих вище образів на всіх людей, включаючи родичів і друзів. Звичайно ж, переважно на тих, з ким ми близько спілкуємося. Оскільки завжди більш інтенсивні проекції «вішаються» на найближчих людей. І це абсолютно не односторонній процес — він відбувається, як правило, з обох боків. І саме через таку практику безліч відносин піддаються трансформації і навіть руйнуються.
Коли вам здається, що хтось з ваших друзів чи родичів займає неправильну позицію, і ви або сердитесь на нього, відчуваючи гнів і лють, або намагаєтеся його рятувати, або починаєте жаліти себе — знайте, ви в полоні цих образів. Це не означає, що така ваша реакція є безпричинною. Просто вона багаторазово посилюється цими колективними образами.
Що робити?
Найвагомішим для вас у цій ситуації буде розуміння та усвідомлення того, що насправді відбувається — що зараз на ваше сприйняття дуже сильно впливають колективні образи. Це дуже важливий та практично безальтернативний перший крок. Моя рекомендація полягає в тому, що дуже важливо про це постійно пам’ятати і остаточні, особливо радикальні висновки про друзів і родичів відкласти до кінця війни.
У жодному разі не можна ніколи обрізати для себе зв’язки з ними фразами «більше ніколи», «вони жахливі», «як можна так не розуміти ситуації», «як можна бути такими недалекоглядними». Так, на даний момент ви не згодні з їхньою позицією, моделлю поведінки, словами та вчинками, вам категорично неприйнятно те, що відбувається — ви навіть можете перестати спілкуватися.
Але внутрішньо, коли ви обрізаєте цей зв’язок, ви насамперед травмуєте свою психіку. І тут вже навіть не має значення, як відреагують ваші близькі. Просто важливо ухвалити для себе це рішення — усі остаточні висновки я роблю вже після війни. Коли з колективної психіки підуть ці три образи, які так яскраво звучать, ви побачите ситуацію зовсім інакше — в абсолютно іншому ракурсі.

Переключити психіку
Що ще допомагає переключити психіку з воєнних образів? Насамперед — краса! Причому все те, що саме ви сприймаєте красивим чи навіть точніше, — прекрасним. Це може бути все, що вашій душі завгодно — від живопису та скульптури до живої жіночої краси та дитячого сміху. Улюблена музика, відвідування гарних місць, спілкування із класними людьми, читання улюблених книг, захоплююча ідея. Що завгодно — головне, щоб ви вважали це прекрасним.
Все це здатне добре переключити вашу психіку, тому що діє на рівні лімбічної системи нашого мозку — системи, яка сильніша за свідомість. Тієї її частини, де живуть емоції, і на яку ми не можемо впливати свідомо. А ось краса здатна на неї впливати!
Другим ефективним перемикачем є ваша улюблена справа. Та, якою ви займаєтесь із непідробним інтересом. Де ви відчуваєте інтерес та повну включеність, ви починаєте повертатися у здоровий режим психіки. Це дуже легко відстежити насправді. Просто після неприємних новин або напруженого спілкування з кимось із близьких, займіться улюбленою справою або торкніться чогось прекрасного у вашому розумінні — і ви зможете побачити результат.
Ну, а потім варто просто прийняти ці прості правила і привчити себе слідувати їм для заощадження стану душевного спокою навіть у найскладніші часи. Але головне — не робити швидких висновків і не обрізати зв’язки. Війна рано чи пізно закінчиться. І після неї обов’язково настане нове життя. Головне — не впадати у відчай і берегти свою і чужу психіку. Адже життя продовжується…