Краще утриматися. Чому не варто цього року пірнати в ополонку на Водохрещу

Традиційно свято Водохреще відзначають 19 січня (Фото:kr.dsns.gov.ua)
19 січня православні віряни традиційно відзначають Водохреще — завершальне свято зимового циклу, яке, за традицією, не минає без купання в ополонці. Та купатися цьогоріч українцям не радять, і ось чому.
Що каже влада
Киянам радять утриматися за можливості від пірнання в ополонку на свято Хрещення Господнього цьогоріч — перш за все, з точки зору безпеки. Міська влада у своєму зверненні до релігійних організацій закликає дотримуватися обмежень воєнного часу та уникати масових скупчень людей, йдеться у публікації на Офіційному порталі міста Києва.
«Зважаючи на військову агресію рф щодо України, проведення будь-яких масових заходів та зібрань, зокрема релігійних, може бути використано країною-агресором або радикальними угрупуваннями з метою вчинення провокацій стосовно вірян та пересічних громадян, задля дестабілізації соціальної та релігійної ситуації у Києві», — зазначається у зверненні.
Проте чергування рятувальників на Водохрещу все ж забезпечать — для уникнення травмувань та запобігання небезпечним ситуаціям, додає міська влада Києва.
Від традиційного купання у водоймах радять утриматися і у Львівській обласній військовій держадміністрації. Там також нагадують про те, що в Україні триває воєнний стан, а також є постійна небезпека ракетних обстрілів з боку рф.
«Якщо ж організатори вирішать проводити такі події, наголошуємо, що вони несуть відповідальність за безпеку учасників: як при поведінці на воді, так і під час оголошення повітряної тривоги», — йдеться на сайті Львівської ОВА.
Із закликами не брати участь у купаннях на свято Хрещення Господнього цьогоріч звернувся і міський голова Сум Олександр Лисенко на своїй сторінці у фейсбуці.

Чому купаються на свято Водохреще
За повір'ям, на свято Хрещення Господнього вода набуває цілющих властивостей. У кризі на водоймах — струмках, річках та озерах — традиційно вирубується ополонка у вигляді хреста. Потім відбувається освячення води, далі ж всі охочі запрошуються до пірнання в ополонку.
«Саме свято походить від хрещення в річці Йордан Ісуса Христа. Його охрестив Іоан Хреститель. Звідси походить одна з народних назв цього свята — Йордан. Інша народна назва — Водохреща — походить від традиції, характерної для православних церков Греції, Болгарії, України і Росії», — так розповідав у коментарях NV минулоріч релігієзнавець Євген Савісько. Питання, наскільки давньою та автентичною є ця традиція насправді, й досі вважається дискусійним.
«Професор Дмитро Іванович Яворницький в Історії запорозьких козаків описує, що робили козаки на Січі на свято Йордану. І він не згадує ні про які пірнання в ополонку. Хоча сам обряд освячення води на Дніпрі він ретельно описав», — навів приклад Євген Савісько.
Православна Церква України, цитуючи писання Святителя Іоана Золотоустого на своїй фейсбук-сторінці, називає хрещенську воду такою, що не псується протягом тривалого часу та може рік, або й більше залишатися «неушкодженою і свіжою»:
«Дійсно, богоявленська вода може довго зберігатися і мати благодатний вплив на душевне й тілесне здоров’я людини. Господь благоволить і творить чудеса за вірою нашою, зокрема, і через освячену воду».

Що ж стосується традиції занурюватися в ополонку, раніше у ПЦУ також наголошували: купання в ополонці на Водохреще не призводить до духовного очищення і «не звільняє від гріхів».
Згадайте правила безпеки
Як зазначала раніше у коментарях NV кардіологиня, терапевтка та асистентка кафедри внутрішньої медицини Одеського національного медичного університету Олена Соломко, пірнання в ополонку дійсно може мати позитивний ефект для здоров’я, але лише за умови, якщо організм добре натренований і підготовлений заздалегідь. За її словами, до загартовування потрібно підходити поступово і починати загартовуватися за кілька місяців до Водохреща. Починати купатися варто ще з літа, поступово збільшуючи навантаження.
Тим, хто все ж таки планує купатися на Водохреще, підрозділи Державної служби з надзвичайних ситуацій нагадують про правила поводження на льоду, поблизу водойм та у водоймах. Занурюватися у воду радять лише у спеціально обладнаних місцях біля берега, під наглядом рятувальників і медпрацівників. Перед купанням розігрівати тіло, уникати вживання алкоголю перед пірнанням в ополонку, та не перебувати в ополонці більше ніж одну хвилину.
Про ці та інші застороги нагадують рятувальники Павлоградського РУ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області.
До води необхідно підходити в зручному взутті, щоб запобігти втратам чутливості ніг, на виході — не торкатися металевих поручнів. Занурюватися найкраще по шию, не замочивши голову, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку. Не можна пірнати в ополонку вперед головою, не рекомендується також стрибати у неї та плавати там тривалий час.
Нагадаємо, минулого, 2022 року, під час купання в ополонці на свято Водохреще в селі Крушинка, що у Фастівському районі на Київщині, потонув чоловік.