Психіатр чи шарлатан? У Мережі розгорівся скандал навколо Спартака Субботи — що про це відомо

Спартак Суббота — що відомо про скандал навколо його особистості (Фото:instagram.com/spartaksubbota)
В епіцентрі нового скандалу в українському інфопросторі опинився популярний психотерапевт та психіатр Спартак Суббота. Інший відомий психолог Ілля Полудьонний опублікував велике розслідування, у якому звинуватив першого у шахрайстві та брехні.
NV зібрав інформацію про скандал, який не залишив байдужими багатьох користувачів Мережі. Розповідаємо:
- хто такий Спартак Суббота;
- у чому суть скандалу;
- публікуємо головні тези розслідування Полудьонного;
- коментар щодо ролі Євгена Яновича у цій історії;
- про реакцію Спартака Субботи;
- про реакцію Мережі.
Головні герої
Спартак Суббота давно є популярним експертом у Мережі, адже він брав участь у багатьох проєктах, був колумністом у різноманітних виданнях, а також радником Міністра охорони здоров’я. За останні місяці він підкріпив свою популярність завдяки участі у Youtube-проєкті Подкаст-терапія, ведучим якого він є разом із гумористом та актором Євгеном Яновичем. У своїх відео вони обговорюють психологічні тематики та відповідають на питання своїх глядачів.
«Подкаст терапія — це діалоги двох друзів. Спартак — член-кореспондент української академії наук, кандидат психологічних наук. Янович — український актор та комік. Наука досі не може пояснити, як вони зійшлися і чому досі спілкуються. Власне, це єдине, що й хлопці не можуть пояснити. На все інше в подкаст терапії відповіді є», — свідчить опис їхніх відео на Youtube.
У своєму описі профілю Instagram Суббота описав низку своїх регалій:
- когнітивно-поведінковий та схема-терапевт,
- директор інституту доказової психотерапії,
- кандидат психологічних наук (PhD).
Ілля Полудьонний — співавтор книг Простими словами, написаних разом із журналістом та письменником Марком Лівіним, ексучасник однойменного подкасту, співзасновник онлайн-платформи психотерапії. На сайті платформи вказано, що він сертифікований гештальт-терапевт, має великий досвід психологічного консультування та діагностичної роботи у різних проєктах.
Що сталося
11 квітня Полудьонний у своєму Instagram опублікував допис, який назвав «Спартак (Олександр) Суббота брехун, шахрай і самозванець». У публікації терапевт розповів, що близько семи місяців займався розслідуванням, внаслідок якого заявив, що увесь образ Субботи — сфабрикований та побудований на багаторічній брехні.
Напередодні публікації гештальтист у себе в сторіс анонсував, що ця публікація стане «інфо-апокаліпсисом».

Розслідування про Спартака Субботу: головні тези
Повне розслідування Полудьонний опублікував на ресурсі Свідомі, а також оприлюднив на своєму YouTube-каналі п’ять годинних відео про розкриття Субботи. Наводимо важливі гучні тези з розслідування, а з повною та детальнішою інформацією можна ознайомитись у першоджерелі.
- Автор розслідування стверджує, що Суббота не має медичної освіти і видає себе за лікаря-психіатра і медичного психолога, а також у порушенні професійної етики і сексуальному зв’язку зі своїми клієнтами.


- Полудьонний заявив, що Суббота публічно збрехав у інтерв'ю каналу Розмова, коли казав що є політично необізнаним, хоча раніше працював у Інституті когнітивного моделювання, під час співпраці з яким представлявся як «політичний психолог» та публікував матеріали на політичні теми. У розслідуванні вказано, що у роботі Інституту «фігурували гроші ОПЗЖ» — проросійської партії, яка наразі заборонена в Україні.
- Також автор дослідження заявив, що Суббота працював з компанією Seetarget, яку звинувачували у публікації неправдивих досліджень, а також підіграванні тій же партії ОПЗЖ (конкретно Юрію Бойку, який був кандидатом у президенти).
- Полудьонний навів лінки на офіційні документи, у яких йдеться, що Спартак Суббота отримав звання кандидата наук 7 квітня 2022 року, хоча почав використовувати цю регалію ще з 2017 року.
- Полудьонний навів інформацію, у якій стверджує, що справжнє ім'я Субботи — Олександр, а Спартаком він став у дорослому віці, хоча у інтерв'ю каналу Розмова той стверджував, що є Спартаком із народження.

- У розслідування психотерапевт наводить докази, що американський журнал American Journal of Fundamental, Applied & Experimental Research, про власні публікації у якому розповідав Суббота, «створений в Україні, лежить на українських серверах, керується редакторською командою українців з України, але має фізичну адресу в США, за цією адресою — ректорій Українського Православного Катедрального Собору Святого Володимира».
Для підтвердження звання кандидата наук, спеціалісту необхідно мати публікації у закордонних фахових виданнях, проте це складний шлях. За словами Полудьонного, такі журнали як описаний вище допомагають науковцям обійти жорсткі вимоги до робіт.
- У одному зі своїх подкастів Спартак Суббота розповів, що статтю його авторства індексувала база Scopus. За словами Полудьонного, це науковий database, який для наукових видань має таке ж значення, як і зірки Michelin для ресторанів. Гештальтист заявив, що провів фактчекінг і, за його результатами, назвав цю інформацію брехливою.
- Полудьонний звернув увагу на нюанс, що деякі регалії Субботи вводять суспільство в оману. Наприклад, у одному із подкастів психолог розповів, що став членом-кореспондентом Української академії наук. Це громадська організація, на відміну від Академії наук України, з якою її можуть плутати. Схожа історія із тим, що Суббота розповідав про свою роботу у якості «психотерапевт групи швидкого реагування СБУ». Проте йшлося не про Службу Безпеки України, а про ТОВ Спілка Безпеки України (приватна охоронна фірма).

- Полудьонний звинуватив Субботу у недобросовісній конкуренції, адже у своїх подкастах прихильник КПТ та схематерапії формує транслює своє негативне ставлення до майже усіх інших напрямків психотерапії, особливо до напрямку гештальту. Суббота вважає його недієвим та ненауковим. Полудьонний йому заперечує, посилаючись на фахові джерела, а у підсумку зазначає: «Спартак Суббота або не розбирається в тому, що говорить, або навмисно створює у глядача викривлену і неправдиву картинку щодо методів психотерапії».
Також у розслідуванні автор звинувачує Субботу у наступному:
- використанні послуг людини, яка допомагає здобувати наукові ступені, використовуючи комплекс різних інструментів (Віталія Луньова);
- написання кандидатської дисертації винятково для того, аби підтвердити статус «кандидата» та «науковця» і використовувати їх у просуванні своїх інфорпродуктів;
- у просуванні псевдонауки та некваліфікованості (Полудьонний наводить приклад, де Суббота невірно трактує поняття «контрзалежності»).
- неевалідності та неетичності тез, зазначених у кандидатській роботі, а також висловлює підозри, що Суббота не є автором власних наукових робіт. Це він аргументує розбіжностями у думках, які Суббота висловлює у своїх подкастах та наукових роботах;
- у використанні фейкової регалії щодо належності до Української асоціації когнітивно-поведінкової психотерапії, хоча за інформацією самої організації Суббота не є її членом з 2019 року.
- у глобальному інфошахрайстві, рахунок у якому йде на мільйони гривень.
Позиція щодо Євгена Яновича
«Автору важко в це повірити [в те, що Суббота посвятив Яновича у всі подробиці цієї історії і свого життя] з погляду досвіду психодіагностики. Мабуть, це історія про те, як Євген усвідомить себе як фігура на дошці, яку обробив і використав психопат у своїх цілях. Щире очарування і велика аудиторія Євгена Яновича — ось що цікавило Спартака Субботу. І він отримав своє. Звісно, це суб'єктивна думка, автор не знає правди, лише спирається на свій професійний досвід. В будь-якому разі, наївність не звільняє від соціальної відповідальності і має велику ціну», — прокоментував Полудьонний.
Наразі офіційної реакції від Євгена Яновича щодо цієї ситуації немає.
Реакція Спартака Субботи
Психолог записав відео, у якому відреагував на події: «Дякую, вже бачив ці новини, звісно, читав. Щось частково помічниця вичитала, щось сам читав, не було часу усе дивитися. Що можу сказати? Це не перший гейт, з яким я стикаюсь. Це нормально, це буде і далі. Я переживу, я людина, яка це просто переживе і все.
Але що я хочу сказати, що я не дозволю ображати людей, свою аудиторію, не дозволю її ображати. Не дозволю обзивати, робити висновки щодо тих людей які мене слухають, яким я подобаюсь, у залежності від того, дивляться вони мене чи не дивляться. Це якісь неправильні висновки, як мені здається. і я з усім можу змиритися, все можу з'їсти, крім образ у сторону своїх близьких людей, своїх глядачів. У мене добра аудиторія, добрі, нормальні хороші люди. І якщо людина просто заздрить або їй щось не подобається, то це її персональні проблеми".
Реакція суспільства
«Це вже не його приватна справа, це публічна справа, тому що він ганьбить репутацію когнітивно-поведінкових терапевтів в Україні, він ганьбить репутацію психіатрів України, він ганьбить репутацію психологів. Проблема в тому, що особливо в такий час, коли на психологів, психотерапевтів люди починають покладатися дуже сильно, бо є в цьому потреба. І з’являється така людина, типу психолог, і люди будуть думати що «Ага, а ось вони типу психологи які. Як їм тепер вірити?», — висловився Артем Осипян, психотерапевт у Veteran Hub, який співпрацював з Полудьонним під час розслідування.
У Мережі користувачі розділилися на два табори: одні підтримали розслідування Полудьонного та подякували йому за проведену роботу. Серед них — багато психологів та психотерапевтів, що працюють у різних напрямках, а також ток-шоу Ебаут, що підіймає соціальні теми та закликає до турботи про психічне здоров’я.
Інша частина користувачі стали на захист Субботи, називаючи допис Полудьонного «просякнутим жовчю та ненавистю». Багато коментаторів відзначили, що завдяки контенту, до створення якого був залучений Суббота, рівень їхнього життя покращився.
Трохи гумору у обговорення внесла реперка Alyona Alyona своїм жартом: «Якщо це все правда, то Спартак не шарлатан, а геній».

