«Ті, з ким познайомився, були в пакетах». Історії херсонців, які залишались у місті протягом окупації та брали участь у русі опору

Історії херсонців, які залишались у місті протягом окупації (Фото:Український Свідок)
Багато місцевих залишались у місті протягом всієї окупації. Хтось був волонтером, хтось допомагав переселенцям, а хтось ставав партизаном, але кожен з цих людей наближав звільнення міста від російських окупантів як міг.
На відео, яке опублікував проєкт Український Свідок, жителі Херсона, які пережили всю — або майже всю — окупацію російськими військами.
Партизан, учасник руху опору — вистежував колаборантів і знищував їх. Він починав свою діяльність як волонтер, допомагав літнім людям та українським військовим. Коли в місто зайшли росіяни, він та його спільники стали шукати зв’язок із військовими ЗСУ та українськими спецслужбами. На рахунку групи — 3 знищених колаборанти.
Чоловік розповів про погляди росіян і російських військових.
Це необільшовики. В їхній голові — Сталін, перемішаний із православ’ям. Історію своєї країни ці люди знають дуже вибірково.
Також він згадав полон і способи, в які окупанти катували полонених: застосовували електричний струм, били трубами, морили голодом і не давали спати.
Під час перебування в полоні чоловік втратив 20 кілограмів ваги. Його лякали тим, що «відріжуть голову» та «віддадуть військовим, щоб вони переїхали його танком». Врешті-решт, чоловіка відпустив один із працівників ФСБ, з яким той знайшов спільну мову. Партизан провів у в’язниці ФСБ 75 днів.
Владислав Недоступ — боєць ТрО, також учасник руху опору. Протягом всієї окупації передавав українській стороні дані про переміщення російської техніки. Зміг уникнути арешту ФСБ.
Я здоровий тип з животом, який постійно посміхається. Про мене не скажеш, що я бойова одиниця руху опору. В русі опору брала участь величезна кількість людей. Я цим приємно шокований.
Анастасія Рибальченко, нині — адміністраторка центру переселенців, допомагала цивільним евакуюватись з Херсонської області. Жінка не припиняла своєї діяльності, навіть попри тиск з боку окупаційної влади. Через готель, в якому Анастасія розміщувала біженців, за 9 місяців пройшло близько 5000 людей.
Жінка розповіла, як вони з чоловіком ховали український прапор: у робу, в пакет, а потім під холодильник в підвалі. Бо росіяни проводили обшуки постійно.
Артем Колдирев — кухар готелю для біженців, який до 24 лютого 8 років прожив у ДНР. У січні 2022 року переїхав до Маріуполя. У березні пішки прийшов із Маріуполя до Херсона. Переховувався в Азовсталі, потім у драмтеатрі. Пішов звідти за 2 години до авіанальоту.
Під час окупації ховався від окупантів, аби його не мобілізували воювати проти України.
Катерина Цимбалюк — волонтерка, яка допомагає літнім людям. Разом з чоловіком на донати купує продуктові набори та ліки, розвозить їх маломобільним людям.
Ми щасливі. Ми якось впораємось без світла, без води. Бо головне — це воля.
Херсон було звільнено Збройними силами України 11 листопада. Місто перебувало під окупацією майже 9 місяців.
- Готують найнеобхідніше. Київ передасть гуманітарну та грошову допомогу деокупованому Херсону
- Понад 550 км пішки. Комік Марк Куцевалов вирушив з Києва до Херсона, щоб допомогти поновити зв’язок у деокупованому місті
- Кім заявив, що після звільнення Херсона у Миколаївську область повернулися понад 100 тисяч жителів