Гуманітарні сили України. Як українські благодійні фонди, громадські організації та волонтери допомагають під час війни

Гуманітарні сили України (Фото:Gres Todorchuk)
Українські волонтери роблять неможливе в умовах, коли життя мільйонів українців умить перетворилося на запеклий опір російським окупантам. Попри постійну небезпеку волонтери продовжують доставляти техніку й амуніцію нашим захисникам на передову.
Допомагають їжею, ліками, одягом та іншими речами, що необхідні цивільним мешканцям, які постраждали від бойових дій. Перевозять гуманітарні вантажі під шквалом російських ракет. Виборюють у війни право на щасливе дитинство для маленьких українців. Створюють комфорт і затишок для наших бабусь і дідусів, які ніколи не думали, що війна знову прийде на їхній поріг. Рятують від голоду, холоду й травм тварин у зонах бойових дій. Українські волонтери та благодійні й громадські організації — справжні Гуманітарні сили України!
Напередодні Міжнародного дня волонтера 30 системних та ефективних благодійних фондів, що допомагають країні у найвідповідальніший у нашій історії час, отримали Відзнаку Гуманітарним силам України у десятьох категоріях. Перелік номінантів створений на основі бази даних Гуманітарної пошти України — проєкту Нової пошти, що з 2014 року надає благодійним організаціям можливість відправляти гуманітарні вантажі коштом компанії. При відборі враховувалися кількість і вага відправлень, категорії надання допомоги та її системність.
«Допомога ЗСУ»
- Громадська організація Help Army
Громадська організація розпочала роботу в березні 2014-го в Харкові. Зараз команда працює по всій Україні, зокрема, у східних регіонах, що постраждали від російських окупантів.
Help Army надає українським захисникам гуманітарну допомогу (харчові продукти, одяг, взуття, медикаменти) та закуповує для них амуніцію і техніку (автомобілі, безпілотники, тепловізори та інше). Також команда розробляє власну амуніцію і техніку для ЗСУ, зокрема, «кішки» для розмінування та прилади нічного бачення для автівок.
У складі громадської організації працює гуманітарний відділ — «Харків з тобою», що надає гуманітарну допомогу цивільним мешканцям, а також постачає паливо й транспортні засоби волонтерам.
Help Army організовує у Харкові «Ігри героїв» — змагання для ветеранів ЗСУ з інвалідністю. Крім того, організація має власний музичний батальйон, що виступає з концертами перед українськими захисниками.
Ми намагаємося відгукуватися на кожне звернення від українських захисників. Відчуваємо, що найголовніше для нас тут і зараз — допомагати Україні та українцям чинити опір злу, що йде з росії.
- Благодійний фонд «Миротворці України»
Благодійний фонд заснували 2014 року громадські активісти, які називають себе «волонтерами першої лінії оборони», адже допомагають безпосередньо українським бійцям на передовій.
«Миротворці України» передають ЗСУ найнеобхіднішу техніку (дрони, рації, електрогенератори) та гуманітарні вантажі (їжу, ліки).
Вісім років ми зміцнюємо обороноздатність України та робимо все, щоб українські воїни могли захищати нашу землю від російських окупантів, а мирні українці відчували себе захищеними в умовах воєнного стану. Нами керує бажання жити у вільній та незалежній Україні.
- Благодійний фонд «Армія SOS»
Благодійний фонд «Армія SOS» працює з березня 2014-го. Він допомагає українським артилеристам і розвідникам технікою та програмним забезпеченням. Зокрема, виготовляє для ЗСУ безпілотні літальні апарати «Валькірія» та впроваджує застосунок «Кропива» для артилеристів.

Представництва «Армії SOS» працюють у Києві, Дніпрі та Одесі. Також фонд співпрацює з волонтерами із США, Канади, Великої Британії, Іспанії та Німеччини.
Ми забезпечуємо Збройні сили України сучасним обладнанням та спорядженням для протидії російським окупантам. Так ми наближаємо нашу перемогу.
- Благодійний фонд «Мир і Ко»
Благодійний фонд заснував у серпні 2014-го Мирослав Гай — колишній викладач акторської майстерності, тележурналіст і доброволець Національної гвардії України. Саме він навесні 2014-го підняв український прапор над телевежею у Cлов’янську.
«Мир і Ко» забезпечує Збройні сили України, Національну гвардію та добровольчі батальйони комп’ютерною технікою, обладнанням для комп’ютерних мереж, засобами зв’язку, системами спостереження, оргтехнікою. Чимало спеціального обладнання розробляють і виготовляють безпосередньо в майстерні фонду.
Ми керуємося принципом „Роби, що повинен, що б не сталося“. Адже це наша країна, наша земля, наші рідні та друзі. Україна понад усе!
«Допомога захисницям»
- Громадська організація «Землячки»
«Землячки» допомагають жінкам у Збройних силах України, Національній гвардії та добробатах амуніцією (жіночою термобілизною, аптечками, взуттям за розміром, шоломами, полегшеними плитами), а також збирають і надсилають їм індивідуальні набори «Жіночої гуманітарки» з харчовими продуктами, засобами гігієни, косметикою тощо. Ще один напрям діяльності фонду — психологічна підтримка жінок під час війни.
Нещодавно організація запустила пошиття жіночої зимової військової форми. Вже 300 комплектів форми відправили захисницям на передову.
Що б не сталося — працюємо! І робимо все для нашої перемоги та наших захисниць.
«Гуманітарна допомога»
- ГО «Елеос-Україна»
«Елеос-Україна» — це офіційний представник Синодального управління соціального служіння Православної Церкви України. З 2014 року мережа розбудовує платформу для взаємодії громадських організацій, державних структур і релігійних громад. Організація має 15 регіональних представництв по всій Україні.
До повномасштабної війни організація займалася захистом жінок і матерів з дітьми від домашнього насильства, протидією дискримінації людей із ВІЛ, підтримкою внутрішньо переміщених сімей та іншим соціальним активізмом. Після 24 лютого «Елеос-Україна» створює притулки для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), для жінок, які постраждали від сексуального насильства з боку російських військових, надає гуманітарну допомогу ВПО, а також евакуює українців із прифронтових територій та навчає жінок-ВПО підприємницькій справі.
Людяність — головний принцип, яким ми керуємося в роботі. Маємо рятувати українців від війни та обстоювати їхнє право на гідне життя.
- Благодійний фонд HopeUA
Благодійний фонд HopeUA працює у Львові з лютого 2022 року. Він забезпечує продуктовими наборами родини у прифронтових регіонах і на звільнених територіях, а також переселенців, що отримали тимчасовий прихисток на Львівщині. Команда фонду працює над проєктом «СІЧ», що забезпечить внутрішньо переміщених осіб соціальним житлом у Дрогобичі.
Ми не можемо стояти осторонь, коли бачимо українців у біді, бо відчуваємо, що всі ми — частина єдиної історії та культури. Впевнені, що наша робота наближає Україну до перемоги та світлого майбутнього.
«Медична допомога»
- Благодійний фонд «Свої»
Фонд працює з 2014 року. На початку діяльності забезпечував потреби переселенців із Донбасу та Криму. З 2018 року фонд надає допомогу людям з онкологічними та іншими важкими діагнозами, а з 2020 року допомагає медичним закладам у лікуванні хворих на коронавірус.
Від початку повномасштабної війни в Україні команда БФ «Свої» допомагає українським захисникам і цивільному населенню. Зокрема, забезпечує медикаментами військові шпиталі, а також закуповує кісткові імпланти для поранених бійців ЗСУ.
Гідність і воля. Ці два слова вичерпно пояснюють, заради чого ми робимо свою справу. Ми стоїмо в чергах до військкоматів, співаємо у бомбосховищах, випромінюємо внутрішнє світло навіть у темряві та зігріваємо одне одного теплом сердець у крижані ночі. Таке єднання надзвичайно мотивує, особливо єднання волонтерів та бізнесу. Нам пощастило зустріти компанію, яка підставляє нам плече у будь-якій ситуації. Уже багато років усі посилки фонду їздять Новою поштою їхнім коштом. Коробки з-під посилок потім ми використовуємо замість стелажів. Завдяки їм у нас з логістикою немає жодних проблем з 2014 року.
- Благодійна організація «Благодійний фонд Андрія Шабанова „Ти не один“»
Фонд «Ти не один», заснований телерадіоведучим і шоуменом Андрієм Шабановим, почав роботу після 24 лютого 2022 року. Під час війни команда доставляє ліки українцям із зон бойових дій та звільнених територій.
«Ти не один» працює у 14 регіонах, зокрема, на Київщині, Харківщині, Сумщині, Одещині, Миколаївщині, Запоріжжі, Дніпропетровщині.
Найкраще, що сталося з нами під час цієї непростої та страшної подорожі під назвою „війна“, — це люди. Досі не можу зрозуміти, де вони знаходять сили прокидатися щоранку та допомагати одне одному. Вже кілька місяців ми допомагаємо мешканцям прифронтових та деокупованих територій наборами медичної допомоги. Хочу особисто подякувати кожному, хто йде з нами цим непростим шляхом.
- Волонтерська сотня «Доброволя»
Волонтерська сотня була заснована у 2014-му для надання медичної допомоги українцям під час Революції Гідності. З того часу «Доброволя» реалізувала понад 20 благодійних проєктів, у яких допомогла із лікуванням і медикаментами дітям-сиротам, людям літнього віку, переселенцям та українським захисникам.
Після 24 лютого громадська організація активно надає медичну допомогу ЗСУ на передовій та пораненим бійцям у військових шпиталях.
Віримо, що допомагати може кожен, неможливого не існує, а працювати треба гідно і за покликом душі. Бути волонтером — це жити за покликом серця і наближати нашу перемогу.
- Громадська організація «Ініціатива Е+»
Громадська організація працює з 2014 року. «Ініціатива Е+» допомагає медикаментами українським захисникам, забезпечує медичним обладнанням військові шпиталі, а також доставляє на передову автівки для евакуації поранених бійців.
Ми прагнемо перемоги та бажаємо жити у вільній, незалежній Україні. Віримо, що цього можна досягти завдяки чесній, відкритій та прозорій роботі.
- Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Миколи Пирогова (ПДМШ)
У 2014 році організацію заснували медики-добровольці, щоб надавати медичну допомогу українським захисникам та цивільним жертвам російської агресії на сході України.
Після 24 лютого ПДМШ рятує життя в зоні бойових дій, надаючи медичну допомогу військовим і цивільним. ПДМШ є складовою Сил оборони України, тому медики-добровольці збирають гроші на закупівлю автівок швидкої допомоги, палива, медичного обладнання, медикаментів, засобів індивідуального захисту та звʼязку для власного використання на фронті. За останні сім місяців ПДМШ надав допомогу 5472 нашим захисникам.
Для українців запорукою перемоги є солідарність. Ми працюємо на передовій уже вісім років і знаємо, що немає більшої радості, ніж вигравати герць зі смертю. Рятуючи життя нашим захисникам на війні, ми відчуваємо себе на своєму місці.
«Допомога людям поважного віку»
- Благодійний фонд «Онуки»
До повномасштабної війни Христина Цукур та Євген Горбань займалися ресторанним бізнесом. 28 лютого 2022 року пара створила благодійний фонд, що забезпечує людей поважного віку та інші незахищені верстви населення їжею і ліками. Зараз «Онуки» допомагають бабусям і дідусям, зокрема, зі східних регіонів України, які не мають доступу до найнеобхідніших речей.
Ми прагнемо не лише допомагати українцям, які цього потребують, а й розвивати культуру волонтерства в Україні, аби до цієї допомоги міг долучитися кожен охочий. Так працює колообіг добра. У такому суспільстві нам хочеться жити.
- Благодійний фонд «Життєлюб»
У 2013 році фонд заснували Гарік Корогодський і Тіна Ніколова (Михайловська).
До повномасштабної війни «Життєлюб» допомагав людям поважного віку. Зараз команда фонду забезпечує бабусь та дідусів безплатними гарячими обідами, а також влаштовує для них вільні заняття спортом і культурні заходи.
Після 24 лютого «Життєлюб» розширив діяльність і возить гуманітарну допомогу в Київську, Запорізьку, Харківську, Донецьку, Луганську, Херсонську, Миколаївську, Чернігівську, Житомирську та Сумську області. Фонд відкрив центри підтримки внутрішньо переміщених осіб — допомагає їм призвичаїтися до нового місця та знайти роботу.
Більшість людей з нашої команди ще у 2014 році відчули на собі, що таке війна. Вони тікали від бойових дій, стали переселенцями, наново будували життя та шукали роботу в новому місті. Під час повномасштабного вторгнення команда „Життєлюба“ допомагає задовольнити базові потреби та адаптуватися до нових реалій всім українцям, бо ми точно знаємо, що наша сила в єдності.