Life is good. Жити легко і без зусиль — чи це можливо? Пояснює психолог

Жити легко і без зусиль — чи це можливо? (Фото:depositphotos/gstockstudio)
Всі ми знайомі з людьми, які, на перший погляд, живуть легко і без особливих проблем. І всі ми теж хочемо так жити, бо виглядає таке життя дуже красиво та привабливо. Але все це так просто лише на перший погляд.
Христина Кудрявцева
«Легко та невимушено»
Відразу варто зазначити, що «легко» і «без зусиль» — особисто для мене — це зовсім різні речі. По-перше, зовсім не обов’язково, щоб усе було важко, а по-друге, певні зусилля теж можуть приносити радість.
Наприклад, у спорті є таке поняття, як м’язова радість — це коли фізичні навантаження сприяють виділенню певних хімічних речовин, що викликають появу радості. І, що важливо, для цього зовсім не обов’язково «упарюватися» на тренуванні до сьомого поту.
Також мені, наприклад, близький термін «мозкова радість». Це коли я, перебуваючи у процесі обмірковування чи вирішення якихось завдань, знаходжу якесь витончене рішення, яке збирає у єдину систему кілька актуальних завдань та перспективних проєктів. Цей термін так чи інакше близький до всіх творчих людей.
Не можна сказати, що це легка робота без зусиль, але вона здатна приносити радість від самого процесу, так і від кінцевого результату. Тому варто розділити ці два терміни — «легко» та «без зусиль».
«Нестерпна легкість»
Ще один момент — я не вірю людям, які активно пропагують ідею легкого життя без зусиль. Щобільше, часто складається враження, що вони самі цю ідею продають дуже важко і через зусилля.
Насправді ті люди, які такого життя досягли, як правило, про це не говорять. Вони просто так живуть. І тут варто дивитися на це питання ширше — зусиль потрібні менше і вони приносять радість, якщо підійти до цього питання з позиції «хочу», а не з позиції «треба». Це абсолютно різна якість зусиль.
Саме собою зусилля — це прекрасно. Це прояв здорової агресії — рушійної сили еволюції. Але бувають зусилля, пов’язані зі зростанням та розвитком, а бувають — з безвихіддю та надривом. Які з них, на вашу думку, будуть більше в радість?
Якщо я горю якоюсь ідеєю і докладаю зусиль для її реалізації — це одна історія, а якщо я постійно борюся з якимись вітряками своїх дитячих травм, юнацьких комплексів та батьківських стереотипів, то це зовсім інший рід зусиль.
Як перебудувати свою психіку в режим «хочу»?
Перше і найважливіше — будь-яка зміна можлива тільки тут і зараз. Як тільки ви кажете собі, що почнете нове життя з понеділка, всі ми чудово знаємо, що цей понеділок не настане ще довго — іноді багато років. І тут важливо подумати, де і коли ви вже живете легко.
Якщо ви здорові — ви дихаєте легко і навіть не замислюєтеся над цим. Якщо ви завагітніли, то абсолютно легко і без особливих зусиль росте всередині вас ваша дитина. Так і з тим, що з вами вже зараз відбувається легко — воно може бути непомітним, на перший погляд, але це є те, що потрібно на першому етапі.

Наприклад: ви легко народжуєте ідеї, або ви легко домовляєтеся з іншими людьми, або вам легко дається навчання і нові дисципліни. Усі ці речі слід відстежувати, відзначати їхньою увагою. І поступово цього ставатиме більше.
Все це, до речі, дуже допомагає розкривати таку дисципліну як типологія за Карлом Юнгом. Там навіть є таке поняття, як жити на своїх сильних функціях. Це рівно про те саме.
Каторжні роботи
Другий момент пов’язаний із тими зонами, де ви відчуваєте, що вам нестерпно важко чи дискомфортно. Поки ви не знайдете ці зони й не опрацюєте причини та наслідки цієї тяжкості та нестерпності, ви не зможете зрозуміти, як це можна змінити.
Наведу особистий приклад. Раніше інформаційну підтримку своїм студентам у Європейській Школі Психології я надавала за допомогою листів на їхню електронну пошту. І для мене це було справжньою каторгою, тому що я дуже не любила писати всілякі тексти та електронні листи на той момент.
Потім, одного разу, на прийомі у свого психолога я, вкотре скаржачись на те, як мене це вимотує, почула запитання: а як тобі більше подобається? Сказавши, що більше люблю записувати аудіо чи відео, я отримала просту, як і все геніальне, пораду: так записуйте свою підтримку в аудіоформаті.
Для мене це був шок! Так просто? Потім я ще багато років залишала собі це аудіоспілкування спеціально на недільний ранок, оскільки воно стало одним із моїх найулюбленіших занять. На відміну від моїх попередніх мук із письмовими відповідями. Здавалося б, на перший погляд, у чому тут принципова різниця?
Але це рішення можна побачити тільки тоді, коли всередині вас не процвітає тяжкість і залежність від зовнішніх обставин. Тих, які властиві нам у всьому, що дається тяжко та з надзусиллями. Як тільки піде цей внутрішній стан нестерпного борошна, так можна буде подивитися на ці складні процеси інакше.
І тоді вже спробуйте подивитися під іншим кутом на ті ситуації, де вам складно та нестерпно. Подумайте над тим, де тут та складова, яка робить з цього процесу каторгу, а де та, що може суттєво полегшити досягнення мети або скрасити цей процес, а то й зовсім перетворити його на задоволення.
Причому не виключено, що у своєму житті ви не раз уже проходили схожі ситуації суто інтуїтивно, навіть не замислюючись над тим, як це відбувалося і коли. Саме це і є перемикання в «легке життя без зусиль», хоча точніше, напевно, буде сказати переходом у «повноцінне життя з радісними зусиллями».
- Жити можна. П’ять медичних досягнень, пов’язаних зі здоров’ям серця у 2022 році
- Жіночий досвід. Як змінилося життя та творчість українських мисткинь після повномасштабного вторгнення
- Секрет дуже простий. Нове дослідження показало, як жити довше, зменшити ризик хронічних захворювань і сповільнити старіння