Гуманітарні сили України. Як українські благодійні фонди, громадські організації та волонтери допомагають під час війни (частина 2)

Гуманітарні сили України (Фото:Gres Todorchuk)
Щодня українські волонтери забезпечують необхідною технікою та амуніцією українських захисників на передовій, а ще піклуються про сотні та тисячі українців, що постраждали від війни. Перевозять та доставляють гуманітарні вантажі під кулями та вибухами. Годують, лікують, вдягають, допомагають та підтримують, бо не можуть інакше. Вони — це справжня сила!
Напередодні Міжнародного дня волонтера системні та ефективні благодійні фонди, що допомагають країні у найвідповідальніший у нашій історії час, отримали Відзнаку Гуманітарним силам України. Перелік номінантів створений на основі бази даних «Гуманітарної пошти України» — проєкту Нової пошти, що з 2014 року надає благодійним організаціям можливість відправляти гуманітарні вантажі коштом компанії. При відборі враховувалися кількість і вага відправлень, категорії надання допомоги та її системність.
У спецпроєкті знайомимо читачів з тридцятьма благодійними фондами та громадськими організаціями у десятьох категоріях Відзнаки Гуманітарним силам України. А також розповідаємо про те, як вони допомагають українцям та якими принципами керуються у своїй роботі.
У першій частині спецпроєкту ми розповідали про фонди, що отримали Відзнаку у категоріях: «Допомога ЗСУ», «Допомога захисницям», «Гуманітарна допомога», «Медична допомога», «Допомога людям поважного віку».
У продовженні читайте про фонди у таких категоріях:
«Допомога в регіонах»
- Благодійний фонд «Корпорація монстрів»
Фонд заснований 2014 року в Одесі. Сьогодні «Корпорація монстрів» працює також на Миколаївщині, Херсонщині та Донеччині.
На початку війни фонд забезпечував потреби дітей-сиріт із Донецької та Луганської областей. Нині команда піклується про дітей та літніх людей Одещини, допомагає ремонтувати лікарні регіону та забезпечує їх медикаментами.
Після повномасштабного російського вторгнення «Корпорація монстрів» постачає амуніцію, автівки, дрони та ліки українським військовим частинам, а також забезпечує харчовими продуктами постраждалих від війни українців.
Головний принцип нашої діяльності — прозорість. Ми регулярно звітуємо про всі наші збори, щоб кожен благодійник та благодійниця знали, на що йде кожна їхня гривня. А ще для фонду надзвичайно важливо, що Нова пошта не припиняла роботу та зараз працює у максимально швидкому режимі. Адже для нас допомога з логістикою неоціненна. Вчасна доставка може врятувати комусь життя.
- Громадська організація «Зміни Білу Церкву»
Громадська організація утворилася у 2015 році. Вона позиціонує себе як відкрита платформа, де мешканці Білої Церкви можуть обговорювати місцеві проблеми та пропонувати способи їх розв’язання.
ГО «Зміни Білу Церкву» впроваджує у місті екологічні ініціативи, влаштовує соціальні та спортивні заходи, концерти та фестивалі. Команда також розробила інтерактивну мапу громадських проєктів Білої Церкви. Наразі організація надає гуманітарну допомогу ЗСУ та переселенцям.
Наші головні цінності — це відданість українському народу, а також взаємоповага та взаємодопомога. Україна буде мирною і розвиватиметься, тільки коли ми переможемо російських ворогів.
- Волонтерський центр Quasar
Волонтерський центр працює у Львові з лютого 2022 року. Quasar регулярно публікує звіти про гуманітарну допомогу постраждалим від війни мешканцям Сумщини, Запоріжжя, Одещини, Миколаївщини та інших регіонів.
Українці неймовірні, і в згуртованості — наша головна сила. Для нас вкрай важливо усвідомлювати, що люди вдячні нам за допомогу, що завдяки їй вони відчувають себе у безпеці, а комусь, можливо, ця допомога навіть врятувала життя. Це мотивує нас продовжувати працювати.
- Громадська організація «Молодіжний центр Волині»
«Молодіжний центр Волині» відкрився 2015 року в Луцьку. До повномасштабної війни він працював як спільний простір для місцевих молодіжних організацій. У центрі регулярно проводили заходи неформальної освіти, мистецькі події, виставки художників, кінопокази, клуби розмовної англійської мови, програми з розвитку лідерства для молоді тощо.

Після 24 лютого «Молодіжний центр Волині» працює як волонтерський хаб «СпівДія». Команда центру надає гуманітарну, юридичну, психологічну допомогу переселенцям, а також допомагає їм із працевлаштуванням. Окрім того, продовжує працювати з молоддю.
Мрій, лови момент і ніколи, ніколи не зупиняйся!
- Громадська організація «Легенда Поділля»
Громадська організація працює у Кам’янці-Подільському з 2012 року. До російського вторгнення в Україну команда «Легенди Поділля» допомагала дітям-сиротам з інтернатів та проблемних родин.
З 2014 року організація надає гуманітарну допомогу воїнам ЗСУ, а також переселенцям та мешканцям звільнених територій.
Ці складні часи дали можливість переосмислити наш світогляд і згуртували українців, які готові чинити опір окупантам на своєму „тихому фронті“. Попереду ще багато роботи, але разом ми все подолаємо!
«Допомога тваринам»
- Гуманістичний рух UAnimals
Гуманістичний рух UAnimals заснував 2016 року київський комунікаційник та громадський активіст Олександр Тодорчук. У 2017-му організація вперше провела Всеукраїнський марш за права тварин, який кілька років згодом визнали наймасовішим у Східній Європі.
Рух втілив в Україні кампанію проти експлуатації тварин у цирках та закликав українців відмовитися від одягу з натурального хутра. UAnimals регулярно надає гуманітарну допомогу притулкам для тварин та впроваджує програму безплатної стерилізації тварин в українських містах.
У лютому 2022 року UAnimals зосередився на допомозі тваринам у зоні бойових дій і на тимчасово окупованих територіях. Організація евакуює їх з-під обстрілів, возить корм у тамтешні притулки та допомагає відбудовувати заклади для чотирилапих, що постраждали від російської агресії.
Ми зможемо жити в Україні без жорстокості до тварин, лише коли розуміємо, що кожне життя важливе. Ніщо не надихає продовжувати нашу боротьбу сильніше, ніж усвідомлення того, яку важливу роботу ми разом з українцями вже зробили.
- Громадська організація «Елемент життя»
ГО «Елемент життя» заснована у Львові 2015 року. Від початку повномасштабного вторгнення команда допомагає ЗСУ, українському населенню та займається порятунком тварин.
У співпраці з Kormotech — найбільшим національним виробником кормів для котів та собак — «Елемент життя» втілює ініціативу Save Pets of Ukraine. За 8 місяців організація передала у притулки для тварин в зонах бойових дій понад 820 тонн корму, пристосування для перевезення тварин і допомогли понад 190 000 чотирилапих.
До нашої команди входять найкращі фахівці у своїх галузях. Ми працюємо прозоро та оперативно. А мотивує нас любов до України, українців та кожного чотирилапого.
«Регулярна допомога» (фонди, які працюють з «Гуманітарною поштою України» з 2014 року)
- Фонд компетентної допомоги армії «Повернись живим»
Фонд «Повернись живим» працює з травня 2014 року. Один із засновників організації — київський волонтер і громадський діяч Віталій Дейнега. Нині у складі команди понад 60 штатних працівників та понад 100 волонтерів. Після 24 лютого 2022 року фонд акумулював понад 5 млрд гривень на допомогу українським захисникам.
До повномасштабної війни «Повернись живим» закуповував тепловізійну оптику, квадрокоптери, автомобілі, системи захисту й розвідки та інше обладнання, необхідне ЗСУ. Нині фонд також навчає українських військових, проводить аналітичні дослідження в оборонній сфері та створює креативні кампанії на підтримку Сил оборони України у співпраці з українськими брендами.
«Повернись живим» стала першою благодійною організацією в Україні, що після повномасштабного вторгнення підписала меморандум про співпрацю з турецьким виробником безпілотників Bayraktar.
Разом з іншими українцями ми захищаємо життя тих, хто творить нашу історію. Це і є наша головна мотивація.
- Громадська організація «Народний тил»
Громадська організація працює з 2014 року. Активісти «Народного тилу» створили сайт «Миротворець», де розміщують інформацію про російських колаборантів і терористів.
«Народний тил» забезпечує українських військових амуніцією, одягом, планшетами, засобами для обігріву, автівками, безпілотниками та медикаментами.
Ми допомагаємо українським захисникам, поділяємо їхні переживання та хвилюємося за них. Прагнемо справедливості для всіх українців, а вона можлива тільки після нашої перемоги над російськими ворогами.
«Потужна сила» (фонди, що надали найбільшу за обсягами підтримку)
- Благодійний фонд Сергія Притули
Фонд заснував 2020 року в Києві телеведучий і громадський діяч Сергій Притула, який допомагає українській армії з 2014-го. До повномасштабної війни фонд підтримував гуманітарні й освітні ініціативи та реабілітаційні центри.
З лютого 2022 року Благодійний фонд Сергія Притули активно допомагає цивільним та військовим. Зокрема, автомобілями, безпілотниками, тепловізорами, іншою технікою та амуніцією, а також медикаментами.
Влітку 2022-го Фонд Притули разом з українцями зібрав 600 мільйонів гривень у рамках проєкту «Народний Байрактар». Зрештою, «Байрактари» дісталися Україні в подарунок, а зібрані кошти пішли на купівлю супутника для потреб української розвідки.
Щоб допомагати людям, нам важливо бути чесними з собою і тими, кому ми допомагаємо, поважати й розуміти тих, хто поруч, і не чекати та не вимагати нічого у відповідь. А робити свою справу нас мотивують неймовірні українці — ті, хто довіряє нам свої кошти, ті, хто захищає нас на передовій, і ті, хто не зламався під тиском окупантів. Разом ми чинимо опір російському ворогу та працюємо на нашу спільну перемогу.
- Громадська організація «Аеророзвідка»
«Аеророзвідка» як об'єднання добровольців і волонтерів, які почали використовувати комерційні дрони в зоні АТО, зародилася у 2014-му. Згодом більшість учасників увійшли до складу військової частини А2724, яка стала уособленням аеророзвідки в ЗСУ. Після розформування військової частини у 2020-му «Аеророзвідка» зареєструвалася вже як громадська організація.
Сьогодні «Аеророзвідка» впроваджує роботизовані технології для сил безпеки та оборони України. Одна з найвідоміших її розробок — ударний дрон R18, на рахунку якого понад 100 одиниць ураженої та знищеної ворожої техніки.
Ми хочемо бачити Україну вільною, незалежною та квітучою. Тому робимо все можливе, аби наблизити перемогу і втілити нашу мрію в реальність.
- Фундація Дім Рональда МакДональда в Україні
Фундація працює в Україні з 2016 року. Вона є частиною міжнародної благодійної організації Ronald McDonald House Charities, що протягом майже 50 років втілює програми «Дім Рональда МакДональда» і «Сімейна кімната Рональда МакДональда» у медичних закладах, де батьки можуть провести час зі своїми тяжкохворими дітьми. За ініціативи фундації працюють п’ять Сімейних кімнат при медзакладах у Києві, Рівному, Сумах, Вінниці та Львові (кімната у Харкові тимчасово зачинена через обстріли).
Після повномасштабного російського вторгнення фундація також започаткувала програми підтримки потерпілим від війни родинам. Вона надає гуманітарну допомогу дитячим лікарням та внутрішньо переміщеним особам, пакує та передає продуктові набори, а також закуповує життєво важливе медичне обладнання для українських лікарень.
Через війну наші діти були змушені дізнатися, що таке розлучитися з рідними, втратити домівку, переховуватися від обстрілів. Ми впевнені, що війна не має забирати щасливе дитинство та здоров’я маленьких синів і доньок України. Тому зараз, окрім наших ключових програм, ми допомагаємо потерпілим родинам харчовими продуктами, а українським лікарням — життєво важливим медичним обладнанням. Адже діти та їхня родина — це найбільша цінність для нашої фундації.
«Допомога дітям»
- БФ «Клуб Добродіїв»
Всеукраїнський благодійний фонд «Клуб Добродіїв» офіційно був заснований у 2016-му році Марією Артеменко, українською громадською діячкою та експерткою з комунікацій.
У мирний час основним фокусом «Клубу Добродіїв» є освіта, програма наставництва для дітей-сиріт, а також підтримка дітей у складних життєвих обставинах. Від початку повномасштабної війни діє у двох напрямках:
1. Термінова допомога родинам з дітьми, які знаходяться на межі виживання (продукти харчування, основні засоби гігієни для дітей, дитяче харчування, творчі набори).
2. Дозвілля для дітей і підлітків під час війни. Проводять безкоштовні творчі заняття для дітей та підлітків, арттерапію, майстерки. В перші місяці війни облаштували зони для творчості та навчання в шелтерах.
Загалом понад 45 000 дітей з різних куточків України вже отримали підтримку і допомогу від «Клубу Добродіїв» за час повномасштабної війни. Ціль на наступний рік — сотні тисяч.
«Клуб Добродіїв» завжди там, де потрібен дітям заради їхнього майбутнього та благополуччя.
- Благодійний фонд «Миру і Добра»
Благодійний фонд «Миру і Добра» існує з 2010 року. Центри фонду працюють у Київській, Харківській, Сумській, Запорізькій та Миколаївській областях.
Спочатку команда «Миру і Добра» втілювала освітні проєкти та спортивні ініціативи для дітей-сиріт і вихованців дитячих будинків. З 2014 року фонд забезпечує родини переселенців із дітьми харчовими продуктами, ліками та іншими необхідними речами.
Нас надихає можливість множити добро та заряджати українців енергією єдності. Лише завдяки взаємодопомозі та взаємопідтримці ми досягнемо такої бажаної для України перемоги.
БФ «Крила Надії»
Фонд працює у Львові з 2007-го. До війни «Крила Надії» допомагали із лікуванням важкохворим дітям із західних регіонів України. З 2014-го команда фонду надає медичну допомогу українським захисникам на полі бою. З 2019-го забезпечує українські лікарні медикаментами для лікування маленьких пацієнтів від коронавірусу.
Коли ми лише починали працювати із дитячою благодійністю п’ятнадцять років тому, ця сфера в Україні була майже не заповненою. За цей час ми здобули позитивну репутацію серед донорів, які знають, що їхній внесок буде використаний за цільовим призначенням і максимально якісно. Після 24 лютого ми масштабували діяльність на всю Україну, поширили допомогу на дорослі лікарні та переселенців, і робимо все можливе, щоб наблизити нашу перемогу та зберегти більше життів.