Світла седмиця 2023. Що не можна робити у кожен день тижня після Великодня

Тиждень після Великодня (Фото:Dmitrydesign/depositphotos)
У різних країнах та культурах можуть бути різні традиції щодо того, що можна або не можна робити в кожен день після Великодня. Проте в Україні існують свої традиційні обмеження та заборони, про які ми написали нижче.
За загальноприйнятими християнськими традиціями, Великдень відзначає закінчення посту і початок нового церковного року. Тому, протягом всього року віряни можуть приділяти більше уваги духовному життю та вдосконалювати свої духовні практики.
Тиждень після Великодня: чого не можна робити
Понеділок
В Україні, традиційно варто уникати робити будь-яку роботу в понеділок після Великодня. Цей день називається Великодній Понеділок і вважається днем відпочинку та розваг з родиною та друзями. Також у цей день традиційно готують та їдять особливу страву під назвою поліська кутя, яка символізує злагоду та єдність родини.
Вівторок
У вівторок Великоднього тижня в народі прийнято було обливати холодною водою тих, хто проспав ранкові молитви. Також існувала традиція, що цього дня в гості ходили тільки жінки, а чоловіки залишалися вдома. Традиційно у цей день шукали ряст, а знайшовши — топтали його, примовляючи: «Щоб і на той рік діждати рясту топтати». У цей день можна веселитися, але потрібно було поводити себе скромно.
Середа
У середу Світлої Седмиці селяни традиційно влаштовували забави, танці і веселощі. У цей день незаміжні дівчата воpoжили на судженого, проводили ритуали на залучення любові. Після цього вони виходили на вулицю в надії зустріти майбутнього чоловіка. Також у Світлу середу, або Хороводницю, в селах традиційно починали водити хороводи, які тривали до Дня Святої Трійці.
Четвер
Четвер на Пасхальному тижні іменують Навським Великоднем, тобто Великоднем мерців. Вважається, що в цей день звістка про настання Великодня сягає потойбічного світу й померлі приєднуються у святкуванні до живих. У цей час родичі пoкiйних йшли на клaдoвищa, прибиралися на мoгилах близьких і молилися за дyші пoмepлих. Також у четвер дівчата і жінки закликали весну за допомогою пісень про весну. Якщо хто з хлопців знаходив собі наречену, тоді саме в четвер після Великодня влаштовували оглядини.
П’ятниця
У цей день у храмах освячують воду. За народними традиціями, Світла п’ятниця — Прощений день: цього дня до молодят приходили близькі родичі. У Світлу п’ятницю чоловіки традиційно займалися пивоварінням. Вважалося, що пиво, зварене в цей день, здатне привернути достаток і багатство. Була традиція, в якій дівчата вмивалися крижаною водою, яка допомагала залишатися здоровою і красивою. Також у п’ятницю після Великодня У п’ятницю тесть і теща запрошували в гості батьків зятя.
Субота
Пращури у суботу традиційно збиралися і грали у катання яєць. Усі охочі складали півколом свої крашанки, а хтось скочував свою крашанку з гірки, намагаючись збити якомога більше чужих. Всі збиті яйця гравець забирає собі. Якщо ж не збив жодного яйця — то і своє віддає. Також у суботу віруючі відправлялися в храм і під звук дзвонів прощалися зі Світлим тижнем. У цей день знову запрошували в будинок гостей і накривали стіл. У суботу після Великодня було прийнято, щоб батьки приходили в гості до молодят.

Неділя
Неділю першого тижня після Великодня ще також називають Провідною. У цей день було прийнято проводжати Великдень, зустрічати весну і проводжати чоловіків на роботу. Неділя є першим днем поминального Томиного тижня (Радоницького тижня). В давнину вірили, що сидіти цього дня вдома незаміжнім дівчатам та неодруженим хлопцям — погана прикмета.