Коли відзначати? Різдво Христове 25 грудня та 7 січня — відзнаки свята
Різдво Христове — одне з найважливіших християнських свят, встановлене на честь народження немовляти Ісуса Христа у Віфлеємі. Це свято відзначається у багатьох країнах світу, але з різницею в даті за календарним стилем (юліанський та григоріанський).
Католики відзначають Різдво 25 грудня, тоді як православні відзначають це свято на 13 днів пізніше — 7 січня. Це сталося через використання різних календарів. Юліанський календар, введений у побут в 46 році до н.е. імператором Юлієм Цезарем, додавав у лютому ще одну добу і був набагато зручніший, ніж старий римський, але виявився недостатньо чітким — «зайві» дні продовжували накопичуватися. Разом із Російською Православною Церквою в ніч з 6 на 7 січня свято Різдва Христового відзначають Грузинська, Єрусалимська та Сербська Православна Церкви, афонські монастирі, що живуть за старим, Юліанським календарем, а також багато католиків східного обряду (зокрема, Українська Греко-Католицька Церква). Усі інші 11 Помісних Православних Церков світу святкують Різдво Христове, як і католики, у ніч із 24 на 25 грудня.
Відмінності святкування католицького та православного Різдва
- Найпомітніша відмінність — у даті святкування. Про неї ми писали вище.
- Різне ставлення до посту, що передує Різдву. У католицькому світі строгий піст перед Різдвом не дотримується. Є невеликі обмеження в їжі, але суть посту більше у духовних обмеженнях, щоб очистити душу перед великою подією. У той час, як православні християни тримають суворий піст, який повністю виключає м’ясо та молочні продукти.
- Характер свята. У сучасних католиків характер свята Різдва Христового змістився більше у цивільну площину, відійшовши від лона церкви. У православному світі Різдво Христове — велике церковне свято, яке супроводжується урочистими богослужіннями. Відразу після Різдва починаються Святки — два святі тижні, які закінчуються 18 січня.

Що не можна робити на Різдво?
Як для православних, так і для католиків існують такі обряди та традиції:
- У Святвечір не можна їсти до початку самої вечері.
- Після Святої Вечери, не можна прибирати страви зі столу, до самого Різдва.
- Придивіться уважніше до своєї ялинки. На верхівці не може бути іншої прикраси, окрім зірки, адже це символ Віфлеєма, який повідомив про народження Ісуса.
- На Різдво не можна одягати старий одяг.
- Нікому цього дня не можна працювати, прибирати та виносити з дому сміття.
- Сім'ї бажано не сваритись, а бути дружними, щоб не було непорозумінь протягом року.
- Християнам не можна виконувати важку, брудну роботу. Домашні справи краще відкласти.
- Також не можна сердитися, лаятись і ворожити.
- У день свята не можна обминати бідних і нужденних — треба подати їм милостиню.
Прикмети на Різдво Христове
- Якщо на Різдво небо зоряне — добре нестимуться кури і рік буде багатий на врожай гороху;
- Зоряне небо після опівночі - літо буде сухим та врожайним;
- Дерева на Різдво стоять заледенілі — до врожаю горіхів та плодів;
- Увечері на Різдво йде сніг — буде врожай на яблука;
- Іній на деревах — літо буде мокрим.