Батьківські суботи. Дати в 2022 році, традиції та заборони поминальних днів
Батьківські суботи — особливі дні, коли православні поминають своїх покійних родичів. Щорічно їх дати змінюються, оскільки вони залежать від святкування Великодня.
Згідно з православним календарем, у 2022 році буде дев'ять поминальних днів. Проте є ще два народні поминальні дні: Покровська батьківська субота – 8 жовтня та Михайлівська батьківська субота – 19 листопада. У ці дні треба молитися за покійних, ходити до храму, подавати милостиню та робити добрі справи.
Дати батьківських субот у 2022 році
Православна церква встановила наступні дні поминання покійних у 2022 році:
- 26 лютого 2022 - Всесвітня батьківська субота (м'ясопуста) - 1-а батьківська субота перед Тижнем м'ясопустним.
- 19 березня 2022 - Субота 2-ї сьомиці Великого посту - 2-а батьківська субота.
- 26 березня 2022 - Субота 3-ї сьомиці Великого посту - 3-я батьківська субота.
- 02 квітня 2022 - Субота 4-ї сьомиці Великого посту - 4-а батьківська субота.
- 03 травня 2022 - Радониця, батьківський день - вівторок 2-ї сьомиці по Великодню.
- 09 травня 2022 - День особливого вшанування покійних воїнів, який відзначають у День Перемоги. Це єдина поминальна батьківська субота, дата якої ніколи не змінюється.
- 11 червня 2022 - Троїцька батьківська субота перед Трійцею.
- 08 жовтня 2022 - Покровська субота.
- 05 листопада 2022 - Дмитрівська батьківська субота, яку відзначають у суботу, що передує дню пам'яті великомученика Димитрія Солунського.
Батьківська субота: що можна і що не можна робити
- У батьківську суботу вранці треба сходити до храму, поставити свічки за упокій та замовити молебень за померлих.
- Цього дня священики проводять заупокійні Божественні літургії, а після них загальні панахиди.
- Після служби у церкві треба сходити на цвинтар, після чого вдома накрити скромний поминальний обід.
- У батьківські суботи не можна веселитися, проводити свята, слухати музику та танцювати.
Традиції поминання
- Православні поминальні традиції говорять про те, що у Батьківську суботу необхідно відвідати храм або церкву, щоб побувати на богослужінні, присвяченому поминанню померлих. Піти в храм можна і напередодні, щоб подати список із іменами померлих.
- Крім того, у батьківські суботи прийнято займатися благодійністю, подавати милостиню жебракам, годувати безпритульних тварин. Як благодійність можна принести поминальні продукти в храм, які після богослужіння будуть роздані бідним сім'ям.
- Після богослужіння треба піти на цвинтар, де поховані близькі, навести там лад, можна також помолитися та запалити свічку.
- Поминальні трапези належить проводити у себе вдома. Приносити їжу, алкоголь та цигарки на цвинтар, за православними традиціями, забороняється.
- На поминальну трапезу готують страви, які не порушують правил посту. В інші дні можна готувати будь-які страви, серед яких можуть бути улюблені страви покійного.
- За словами Священнослужителів, алкоголь не вітається під час поминальної трапези. Однак він і не забороняється, але потрібно знати міру і не перетворювати поминки на гулянку.