Покрова Пресвятої Богородиці. Історія і традиції свята

На Покрову дівчата моляться за вдале заміжжя (Фото:Wu Jianxiong / Unsplash)
Покрова Пресвятої Богородиці — одне з найважливіших свят у християнській традиції. Його повна назва — Покров Пресвятої Владичиці нашої Богородиці та Приснодіви Марії.
Коли святкують Покрову? Велике свято Покрови Пресвятої Богородиці в Україні православні зристияни відзначають щорічно 14 жовтня. Його вважають головним осіннім християнським святом. Покрову завжди широко святкували в Україні - вважалося, що Богоматір захищає українське воїнство — козаків.
Покрова: історія свята
Свято було встановлено на Русі в другій половині XII століття. Причиною для святкування стало Господнє диво 910 року, опис якого зберігся в житії святого Андрія Константинопольського. У ньому розповідається про подію, коли святий Андрій разом з Єпіфанієм, учнем святого, молилися в храмі. Раптом над ними відкрилося склепіння храму, після чого святий Андрій побачив Пресвяту Діву. Вона почала зі слізьми молитися до Бога за християн і довгий час перебувала в молитві. А потім підійшла до Престолу і зняла зі своєї голови покривало, простягнувши його над людьми, що молилися в храмі, захищаючи їх від усіх бід. Ця подія допомогла грекам перемогти сарацинів, а свято стало одним з головних для християн на Русі.
Покрова: традиції свята
Свято Покрови завжди асоціювалося з початком зими і першими морозами. У цей день часто випадав сніг, символізуючи перехід до зими. Раніше для молодих людей це було приводом для спільних посиденьок в будинку. Дорослі ж пекли млинці. До 14 жовтня також завершувалися основні польові роботи, свято вважалося останнім днем збору плодів і грибів.
Найбільше свято Покрови асоціюється з періодом для сватання та весіль. Сама назва «Покрова» у людей асоціювалася з хусткою або фатою нареченої. Сім'ї, створені в цей час, вважалися найміцнішими і щасливими. На Покрову незаміжні дівчата ставили свічки в церкві за вдале заміжжя.

Покрова: що не можна робити
Як і на будь-яке інше православне свято, в день Покрови Пресвятої Богородиці не можна працювати — замість цього рекомендується відвідати церкву. 14 жовтня забороняється займати гроші і займатися домашніми справами — шити, вишивати, прати.
Прикмети на Покров Пресвятої Богородиці
- Якщо ви на Покров побачили, що відлітають журавлі, то зима настане рано і буде холодною;
- Якщо дуб і береза до Покрови втратять все листя, то рік буде легким, а якщо не все, то бути суворій зимі;
- Звідки на Покров вітер дме, з того боку і прийдуть перші морози;
- Якщо перший сніг до Покрови випаде, то зима нескоро настане;
- Яка погода на Покрову, такою і зима буде;
- Якщо Покров весело проведеш, то жениха хорошого знайдеш;
- Чим більше снігу на Покрову, тим більше весіль буде зіграно в наступному році;
- Якщо хлопець на Покров за дівчиною доглядає, то бути йому її нареченим;

- На Покрову сильний вітер дме — багато буде наречених;
- Та дівчина яка раніше всіх поставить свічку перед іконою Пресвятої Богородиці Покровської, та й першою заміж вийде.
Зі святом Покрови Пресвятої Богородиці!