Не купатися і стежити за погодою. Прикмети та традиції на Петра і Павла

Статуя святого Павла на базиліці святого Петра в Римі (Фото:Sferaphotogroup / depositphotos.com)
У народі свято, яке відзначається 12 липня, знаменує закінчення купальських свят і починає підготовку до сінокосу.
12 липня закінчується Петрів піст, а в народі відзначається свято святих Петра і Павла. Це досить велике християнське свято, проте до нього прив’язано й багато народних традицій і більш старих дохристиянських обрядів та прикмет.
Петрів день складає єдиний святковий цикл з іншими літніми святами, Івана Купала, наприклад, що знаменує повний розквіт природних сил. Раніше літо часто відраховувалося саме від Петрова дня, однак варто зауважити, що він тоді святкувався 29 червня, а Івана Купала — на день літнього сонцестояння, 21 червня.
Традиції на Петра і Павла
Якщо говорити про християнські традиції, то віруючі в цей день завжди ходили на службу, часто з вінками і квітами, які прикрашали маками. Після закінчення служби віруючі розговляються, закінчуючи пост, а на столі майже завжди присутні сирні пончики «мандрики». Назву пиріжків у народі пов’язували з легендою про мандри апостолів Петра і Павла, у яких зозуля вкрала один такий пиріжок, і за це Бог її покарав — саме в цей час вона перестає кувати. Якщо ж зозулі продовжують кувати і після Петра, люди вважали це поганою прикметою.
Що стосується народних традицій і гулянь, то вони дуже схожі на купальські і традиції поклоніння сонцю. Петрів день відзначався як проводи весни і зустріч літа. Влаштовувалися великі гуляння з водінням хороводів, піснями, танцями, різними ворожіннями й іграми. У Карпатах і Прикарпатті свята влаштовували на полонинах і проводили обряд «копання Петра»: у землі викопували квадратну канаву близько 0,5−1 м, а всередині накривали святковий стіл. Також серед молоді існувала традиція зустрічати сонце і спостерігати, як «воно грає» різними кольорами.
Петрів день був важливим і для сільськогосподарських робіт, адже з початком сінокосу починалася підготовка до посіву озимих.

Що не можна робити на Петрів день
Як і на всі християнські свята, у День Петра і Павла не можна лаятися, лихословити, говорити і думати про погане, працювати.
Окрім того, у цей день за прикметами не варто купатися у водоймах.
Прикмети на день Петра і Павла
- Якщо на Петра один дощ — врожай непоганий, два — добрий, а три — багатий.
- Якщо на Петрів день спека, то на Різдво мороз.
- Якщо зозуля не кує за тиждень до Петрова дня — зима буде ранньою, якщо тиждень після — зима буде пізньою.
- Петрівки холодні — рік голодний.
