Параскева П’ятниця. Історія свята і його традиції
Щорічно 10 листопада християни відзначають важливе релігійне свято. У цей день вшановують пам’ять мучениці Святої Параскеви, нареченої П’ятницею.
Слово «Параскева» з грецького означає «приготування (до суботи); підготовка». Параскева П’ятниця — дослівно перекладається як «підготовка до суботи; день шостий; напівсвятковий день».
Історія свята
Згідно з переказами, Свята Параскева була дочкою Іконійський християн, які особливо шанували день страждань Ісуса Христа — п’ятницю. Бог подарував їм дочку в цей же день, тому вони назвали її також П’ятницею.
Жили вони в часи царювання Діоклетіана. Після смерті батьків Параскева вела аскетичний християнський спосіб життя. Імператорська влада переслідувала християн і молоду жінку за це кинули до в’язниці. За відмову зректися віри її піддали тортурам, під час яких душа мучениці відійшла до Бога.
У цього свята, як і у багатьох інших, є як язичницьке, так і християнське коріння. У східних слов’ян образ Параскеви тісно пов’язаний з давньої язичницькою богинею Мокошею. Її вважали берегинею жіночих традицій, цілителькою хвороб, заступницею вагітних і породіль, а також господинею земної вологи. П’ятницю вважали жіночим днем, днем великої богині. Дівчата з давніх віків вважали як Параскеву, так і Мокошу своїми покровительками, просили у них захисту, благополуччя і вдалого заміжжя.

Багато дослідників також говорять, що більшість рис Мокоші перейшли на образ мучениці Параскеви-П'ятниці. В її образі поєднані дві християнські святі: Свята Параскева Іконійська (її більше шанують в Україні і Білорусі) і Параскева Сербська (більш шанована в Росії).
Що не можна робити в день Параскеви П’ятниці
- Кажуть, що в це свято не можна працювати на землі: «в п’ятницю, матінку Параску, грішно турбувати землю, бо під час хресної смерті Спасителя був землетрус».
- За традицією, в п’ятницю жінкам забороняли мити голову і чесати волосся.
- Згідно приказками, в п’ятницю не можна було працювати і прясти ні чоловікам, ні жінкам: «по п’ятницях мужики не орють, баби не прядуть». Говорили навіть, що за прядіння в цей день можна отримати покарання: «хто пряде в п’ятницю, у того на тому світі будуть сліпі батько з матір'ю».
- Говорили, що хто в п’ятницю багато сміється — той буде довго плакати. Тому в свято намагалися утримуватися від веселощів і гулянь.
- Вагітна жінка не повинна в цей день давати грошей в борг, оскільки так у чужі руки вона віддасть долю своєї дитини. В цілому в цей день не прийнято що-небудь давати або позичати — можна віддати своє щастя.

Народні прикмети на Параскеву П’ятницю
- Раніше молоді хлопці і дівчата постили в цей день, щоб попросити Параскеву про хороших дружин та чоловіків.
- Якщо сухо і вітряно, то наступне літо буде сухим і не сильно врожайним.
- Якщо в цей день на дорогах багато бруду, то через чотири тижні наступить справжня зима.
- Яскраве зоряне небо — до багатого врожаю.
- Ворони розкаркались — до відлиги.
- Дощ у цей день обіцяє хороший врожай пшениці в наступному році. Якщо ж стоїть суха і вітряна погода, то наступний рік буде посушливим і неврожайним.
- Похмура і сніжна погода віщує негоду в кінці травня.
- Якщо на горобині багато ягід, наступне літо буде дощовим.
- Якщо людина народилася 10 листопада, то її талісманом буде онікс.
