Водохреща. Традиції свята, святвечір і рецепт голодної куті
Водохресний святвечір або свято Навечір'я Богоявлення Господнього православні віруючі відзначають 18 січня. У 2021 році це понеділок.
Водохресний святвечір — це вечір напередодні православного свята, яке називається Богоявлення Господнє або Водохреща. У цей день згадується хрещення Ісуса Христа Іоанном Предтечею (Хрестителем) в річці Йордан. До слова, на українській мові свято також називається Йордан — на честь річки.
Водохреща: традиції і прикмети
Під Хрещення Господнє збирають сніг, який, як вважається, має особливі цілющі властивості.
На святкову вечерю у Водохресний святвечір найчастіше готували 12 пісних страв, хоча кількість може бути і непарною. За вечерею відбувалося кілька звичаїв: запрошували «мороз» до вечері; підкидали до стелі першу ложку куті; запалювали свічку «для мертвих». Перед сном дівчата ворожили на судженого.
Щоб «побачити» Хрещення Господнє ставили чашу з водою і дивилися, чи колихнется вода опівночі. Якщо опівночі вода колихнулася, то бігли дивитися на «відкриті небеса». При цьому радили загадувати бажання — вони обов’язково збувалися.

Із соломи, що лежала в Святвечір під час вечері під скатертиною, наші пращури робили перевесла і обв’язували фруктові дерева, щоб краще плодоносили. Також виставляли на ніч в чашках різні види зерна і вранці оглядали — на яке зерно випав іній: «тому і вродити в цьому році».
В день свята і в день Водохрещенського святвечора здійснюється Велике освячення води. У дворах храмів люди шикуються в черги за святою водою. Кажуть, що свята вода не псується і має цілющі властивості. Інша популярна традиція — купання в ополонці. Сміливці занурюються в холодну воду — вважається, що після такого ритуалу людина очищається від гріхів.
Що не можна робити напередодні Водощреща
18 січня віруючі дотримуються одноденного поста і не вживають м’ясо і молочні продукти. Як і зазвичай в дні посту сварки, лихослів'я, обман заборонені і особливо шкідливі. Небажано лагодити, шити, проводити генеральне прибирання. У той же час в цей день бажано підготувати житло до завтрашнього свята. Крім того, вже в цей день починають святити воду.
Страви на Водохреща
Святкова вечеря в водохресний святвечір називався «голодною кутею». Всі страви в цей вечір повинні бути пісними. Головні страви, які повинні бути на столі - це кутя, борщ, вареники з начинкою, гриби, кисіль, узвар (компот з сухофруктів).
Голодна кутя завершує цикл різдвяно-новорічних свят. Готують її перед Водохрещам в день церковного посту, тому знову варять зерно на воді. Голодна кутя здебільшого робиться з крупи і меду. Але за бажанням можна додати мак, горіхи або родзинки.
Рецепт голодної куті

Інгредієнти:
• склянку пшениці;
• 2−3 склянки води;
• 1 ст. л. рослинного масла;
• дрібка солі;
• 100−150 г маку (За бажанням);
• 100 г родзинок (За бажанням);
• 100 г волоських горіхів (За бажанням);
• 2−3 ст. л. меду.
Приготування:
1. Переберіть і промийте пшеницю. Перш ніж варити, замочіть крупу на кілька годин або краще на ніч. Потім зваріть пшеницю в каструлі, додавши у воду дрібку солі і ложку масла.
2. Поки вариться пшениця, залийте мак окропом і залиште на годину. Ізюм замочіть на 20 хвилин. Коли мак набрякне, відкиньте його на сито, щоб стекла вся зайва рідина. Потім перетріть мак в блендері, кавомолці або м’ясорубці до появи білого «молочка».
3. В крупу додайте мелений мак, подрібнені і обсмажені горіхи, родзинки і мед. Перемішайте і подавайте на святковий стіл. Якщо ви готуєте традиційну голодну кутю, то додайте в пшеницю тільки мед і добре перемішайте перед подачею.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.