Івана Купала. Традиції, ворожіння та заборони

Івана Купала відзначають в самий розпал літа, в ніч з 6 на 7 липня (Фото:Stokmaster / Deposiphotos)
Свято Івана Купала, або Іванів день, день Іоанна Хрестителя, припадає на 6−7 липня. У цей день молодь грає в ігри, ворожить і веселиться біля води.
Наймістичніше літнє свято — Івана Купала — відзначають в самий розпал літа, в ніч з 6 на 7 липня.
Свято Івана Купала: історія виникнення
Спочатку це було свято на честь Сонця і слов’янського божества Купали. Ще до прийняття Руссю християнства це свято відзначали 22 червня, в день літнього сонцевороту, коли Івана Купала було язичницьким святом. Пізніше його приурочили до дня народження Іоанна Хрестителя, що відзначався 24 червня. Після переходу з юліанського на григоріанський календар свято зрушилося вперед, і донині його відзначають 7 липня. Також в окремих регіонах його називають Іванів день.
Традиції Івана Купала

Напередодні, 6 липня, необхідно прибрати в будинку, а саме свято зустрічати в чистоті. Увечері перед Івана Купала обов’язково потрібно прийти до водойми. Раніше в цю містичну ніч зазвичай збирали лікарські рослини, які наповнювалися цілющою силою. Особливий попит мали деревій, звіробій і ромашка. Пучками трав можна прикрасити будинок, вони оберігатимуть всю сім'ю.
На сході сонця в Іванів день, 7 липня, слід умитися або викупатися в річці. Зробивши це, людина буде здоровою весь рік.
Ворожіння на Івана Купала
Напевно, найвідоміша традиція на день Івана Купала — плетіння вінків. Незаміжні дівчата збирали квіти (за оповідками, потрібно було знайти 12 видів рослин) і робили з них вінки, які потім пускали по воді. Якщо вінок потоне — дівчина не вийде заміж цього року; якщо відпливе від берега — незабаром зустріне свого судженого. Рекомендувалося спостерігати, в яку саме сторону течія віднесе вінок — нібито саме там і живе доля дівчини.
Щойно сонце сідало, молодь розпалювала велике багаття, а пари, тримаючись за руки, стрибали через нього. Якщо молоді люди змогли перестрибнути через вогонь і не відпустити руки один одного, значить, їм судилося бути разом, навпаки — пара скоро розлучиться. Для одружених і заміжніх стрибок через вогонь означає, що їхнє здоров’я буде весь рік міцним. Стрибають через вогонь і ті, хто тільки познайомився — стрибок має показати, чи варто парі бути разом.

Що не можна робити на Івана Купала
На Івана Купала категорично заборонено купатися, оскільки нечисть може затягнути необережну людину під воду. Також в ніч з 6 на 7 липня варто триматися подалі від води вагітним, дітям і людям похилого віку. Водяна нечисть може нашкодити людям з вразливим організмом і навіть опанувати їхньою свідомістю.
Сім'ям на Івана Купала рекомендують нічого не віддавати, не продавати і не позичати. Побачені на дорозі гроші у жодному разі не можна піднімати.
Є у свята Івана Купала свої звичаї — раніше молодим дівчатам обов’язково потрібно було бути біля багаття, інакше їх підозрювали у відьомстві.
Найхоробріші шукали чарівну квітку папороті. Той, хто зможе знайти і зірвати її, отримає всі скарби, його полюбить найкраща дівчина і його всюди супроводжуватиме удача. Але сміливці мусили бути готові зіштовхнутися з нечистою силою, яка охороняє магічну квітку.

Обряди і ритуали на Івана Купала
У ніч на Івана Купала багато хто навмисно не лягав спати, щоб першими вмитися ранковою росою, яка могла подарувати здоров’я та красу.
Вважається, що чим частіше купатися в цей день — тим краще. Все погане вода змиває, а людина буде щасливою весь наступний рік.

Під час гулянь молодь з сіна робила ляльку, яка символізувала бога Купала. Навколо неї водили хоровод і співали пісні. Пізніше ляльку спалювали і починали бенкетувати. Також в це свято раніше господині на поріг стелили кропиву. На їхню думку, так можна було врятуватися від злих духів і відьом.
Прикмети на Івана Купала
Якщо на Іванів день будуть йти дощі, то все літо буде спекотним, а погода посушливою. Якщо вночі небо буде зоряним, а вранці на траві буде багато роси, то рік буде врожайним. У цей день намагалися уникати зустрічі зі зміями, адже якщо її побачити в це свято, то не уникнути біди.
Ігри на Івана Купала
На Івана Купала 2021 дітям можна запропонувати кілька цікавих розваг. Головні елементи ігор в цей день — вогонь і вода. У той час, коли молодь стрибає через багаття, для дітей є більш безпечні розваги.
Гра Хвостики. Для цієї гри потрібна мотузка, розрізана на стільки частин, скільки учасників в грі. Кожен гравець заправляє мотузку собі за пояс так, щоб приблизно 2/3 її звисали ззаду, як хвостики. Суть гри полягає в тому, щоб відібрати «хвіст» у суперника, зберігши при цьому свій. Перемагає той, хто зібрав більше «хвостів».
Гра Заплети вінок. Кожен учасник повинен визначитися, якою він буде квіткою. Потім ведучий по черзі називає будь-яку квітку, а учасники повинні, взявшись за руки, сплести вінок в тій послідовності, в якій їх називає ведучий.
Вітаємо зі святом Івана Купала!