Супержінки. 10 українок з трьома чи більше дітьми, якi зробили успішну кар'єру
НВ представляє десять співвітчизниць, яким, маючи трьох і більше дітей, вдалося зробити успішну кар'єру або досягти значних результатів у роботі.
На прохання видання учасниці проекту розповіли про власні правила виживання матерів, що працюють, принципи виховання дітей і зроблених їм найдорожчі подарунки.
Наталя Ємченко
Директорка зі зв'язків із громадськістю та комунікацій СКМ, мати чотирьох дітей: Єви (17 років), Соні (16 років), Марти (10 років), Оліви (2 роки)

ЯЯк нормальна мама, що працює, я намагаюся не нести роботу додому. І ніколи не беру дітей на роботу. У мене специфічна робота, і вона їм абсолютно точно не потрібна. Зате я із задоволенням беру дітей на всякі дуже дивні заходи, які, як мені здається, будуть їм цікаві.
Друге правило — традиції, вони у нас є, і вони збирають сім'ю разом.
Всі мої діти абсолютно різні, і багато в чому їхнє виховання — це для мене найсерйозніша школа. Мені здається, наш класичний підхід до успіху — швидше, вище, сильніше, ранній розвиток і олімпіади, розклад з ранку і до ночі, — напевно, вже не актуальний. Я вважаю, що у дітей має бути справа, яка їх цікавить. Завдання батьків — підсовувати ідеї, але обирати повинні діти.
Головний мій принцип — щоб не було нудно. Другий принцип — важливе вміння робити щось руками. Я велику увагу приділяю тому, щоб вони могли навколо себе цей світ руками створювати і підтримувати. Від домашньої роботи до сільгоспробіт. Третє — турбота про тіло, правильне ставлення до нього, як до механізму і апарату, який потребує підтримки і догляду. І останнє — це розуміння того, що світ більше не буде стабільним, як ми до нього звикли, він буде змінюватися з величезною швидкістю. Здатність до цих змін адаптуватися — важлива якість.
Ярослава Гресь
Співзасновниця піар-агентства Gres Todorchuk PR, блогер, виховує чотирьох дітей: Ярусю (14 років), Катю (11 років), Іванку (7 років), Луку (3 роки)

П равило матері, що працює, просте: не потрібно вибирати між сім'єю і кар'єрою. На роботі я повністю віддаюся роботі. Вдома — сім'ї. Чим більше ви працюєте, тим більше у вас має бути сімейних традицій. Наприклад, у нас це кілька спільних подорожей на рік. Недільні обіди, Великдень. І мій улюблений "ексклюзивний батько", коли раз на рік я лечу з однією дитиною в країну, яку він обирає. Якість часу важливіше від його кількості.
Одне з головних правил побудови успішної кар'єри — це перетворення членів сім'ї на союзників, створення цінності твоєї справи в їхніх очах. Тому діти точно знають, що я роблю і навіщо. Часто вони долучаються до проектів.
Оксана Маркарова
Міністр фінансів України. Виховує чотирьох дітей: Марію (19 років), Анну (19 років), Данила (10 років), Лідію (8 років)

Я виросла в родині, де мама працювала, і працювала багато. І мене теж націлювали вчитися, бути самостійною і досягати професійних успіхів. Тож до ролі мами, яка працює, я готувалася. Звісно, це дуже непросто, і у мене є секрет. Це мій чоловік Данило. Він не тільки моє кохання, а й справжній надійний напарник у всіх сімейних справах.

Робота в Мінфіні вимагає величезних витрат часу і енергії, доводиться багато їздити у відрядження і працювати у вихідні. Намагаюся бути вдома хоча б у неділю і весь вільний час проводити з сім'єю.
Я думаю, головне завдання батьків — безумовно любити, бути чесними з дітьми, вчити їх на власному прикладі і давати можливість робити свій вибір у безпечній атмосфері. Так вони навчаться вчитися і отримають навички, які зроблять їх самостійними і внаслідок дозволять почати самостійне життя. І все ж головне у вихованні — любити.
Марічка Падалко
Телеведуча на каналі 1+1, мати трьох дітей: Михайла (12 років), Марії (10 років) і Катерини (8 років)

Г оловне — це чіткий режим для дитини. Мами схильні дозволяти дитині пізно лягати і через це не встигають займатися чоловіком, родиною та роботою. Тому моє перше правило — вкладати дітей о 9 вечора, і ми дотримуємося його вже 12 років.
Також важливо мати чіткий план на день, це дисциплінує. Зараз у нас троє школярів з усіма їхніми тренуваннями і секціями, які вже самі ведуть власні щоденники з позначками.
Третє правило: мамі важливо чимось ще займатися крім дітей, їй потрібне зовнішнє джерело енергії. Останнім часом для мене день без спорту означає повну неефективність і як матері, і як співробітника. Звідси правило четверте — багато фізичної активності.
Катерина Рибаченко
Гендиректор холдингу Агро-Регіон, спікер Business Wisdom Summit, мати трьох дітей: Софі (13 років), Лукаса (10 років) і Марка (6 років)

Я не намагаюся шукати ідеальний баланс там, де його просто немає. Це такий нескінченний танець, який називається "мама, що працює", де на першому місці — діти і сім'я, а робота — величезне задоволення.
Я схиляюся до того, що виховувати дітей можна тільки своїм прикладом. У цьому сенсі мама, що працює — прекрасний спосіб показати дітям, що в житті кожного варто трудитися, робити зусилля, йти до результату, щоб не тільки навколишні пишалися тобою, але й сама людина отримувала задоволення від своїх досягнень.
Валерія Заболотна
Директор з організаційного розвитку інвестиційно-девелоперської компанії UDP, керівник освітніх проектів KFund, засновник школи Generation 22. Мати трьох дітей: Дмитра (24 роки), Миколи (15 років) і Володимира (13 років)

М ої правила відображають мої цінності. Я одразу зрозуміла, що, як людина активна, в декреті сидіти не буду. Тому перше правило — я буду працювати, а у вихованні дітей важлива не кількість часу, який ти з ними проводиш, а якість. Змістовний час, наповнений діалогами, увагою, час без гаджетів.
Друге правило — скільки б не було часу, кожній дитині потрібно приділити цей час окремо, щоб це був контакт двох.
Третє правило — обов'язково раз на день збиратися всім разом, усією сім'єю, за вечерею. Хоч як би пізно ми приходили, все одно вечеряємо разом.
Великий стереотип, що чим більше дітей, тим важче. Чим більше дітей, тим дітям легше. Тому що вони самі організовуються, тому що їм є з ким поспілкуватися, бо вони один одного підстраховують.
Тетяна Руда
Фотограф-портретист, чиї роботи публікує італійський Vogue і National Geographic, мати трьох дітей: Льва (12 років), Зої (5 років) і Таїсії (3 роки)

ОО дне з моїх головних правил виживання як мами, що працює — обов'язково знаходити час на себе. Для мене важливо залишатися наодинці з самою собою, адже, якщо цього не робити, приходить відчуття спустошеності й утоми. Тому кожен день намагаюся залишатися на самоті хоча б на годину і роблю це зазвичай вранці. Як варіант — прокидаюся раніше. Крім цього, раз на тиждень намагаюся викроїти собі хоча б півдня. Погуляти, піти на виставку, все що завгодно.
Ще одне моє важливе щоденне правило — провести час з кожною дитиною окремо, приділити кожному час.
Своїх дітей я вчу любові — це те, що можна показати на своєму прикладі. Мені важливо проводити з ними багато часу, показати, як я їх люблю, і навчити їх любити один одного. Також намагаюся навчити їх прислухатися до себе і прагнути до щастя, а не до успіху.
Оксана Середюк
Співзасновниця мережі ресторанів Mafia, Casta, Sushi&PanAsia, BAO Modern Chinese Cuisine, NAM і Georgia. Виховує трьох дітей: Марію (17 років), Івана (9 років) і Артема (2 роки)

П ерше і найважливіше правило жінки, що працює — не переносити сімейне в робоче і навпаки. Ми це довго вчилися робити разом з Тарасом. Друге правило — це особиста свобода. Є мої інтереси, мої цілі і мої захоплення. Я вдячна, що близькі вміють це поважати.
Ми так само шанобливо і до дітей ставимося, ми і з ними домовилися про свободу особистості. Це не означає, що кожен є вільним і гуляє як хоче, ночами, наприклад. Ми говоримо з ними про свободу слова, думки, прийняття рішень.
Принципів виховання у нас кілька. По-перше, я вірю, що щаслива сім'я — це сім'я з чіткою ієрархією. Тато — глава сім'ї, чиє слово — закон і аксіома. Мама — це душа, і через свою м'якість вона може згладити деякі категоричні рішення тата. Обов'язкове правило: рішення може змінити тільки той, хто його прийняв. Повага до особистості превалює, і воно рівне у всіх членів сім'ї один до одного.
Другий принцип: ми не вимагаємо від дітей того, чого не в силах зробити самі, для них важливий наш приклад і наш досвід.
Валентина Хамайко
Телеведуча на каналі 1+1, мати чотирьох дітей: Соломії (9 років), Михайла (8 років), Мирослави (5 років) і Андрія (4 місяці)

У списку справ на день обов'язково має бути хоча б один пункт, присвячений власному розвитку. До того ж мова йде про саморозвиток! Ще один секрет: потрібно вчитися залучати батька до побутових питань — укладати дітей спати, возити на гуртки. Таке щоденне спілкування в майбутньому позитивно позначиться на їхніх взаєминах.
Наше правило — ніяких нянь. Одна дитина ходить у садок, ще двоє — в школу, а третя, немовля, постійно перебуває зі мною. Щодо логістики та гуртків нам допомагає тато чоловіка. Також у нас є жорстке планування, і щовечора ми обговорюємо, хто, кого, куди завтра відвозить і забирає.
Ольга Липко
Директор з маркетингу медичної мережі Добробут, мама трьох дітей: Соні (14 років), Даші (7 років) і Макса (5 років)

Мої правила виживання як мами, що працює — спорт, секс і сон. Я спочатку не хотіла це озвучувати. Але ж правда! Спорт відновлює сили. Секс — всім і так зрозуміло: треба ж залишатися живою людиною. І сон — щоб відпочити фізично.
Коли мене немає, з дітьми залишається няня. Тепер вона працює тільки до сьомої вечора, а я рідко в цей час з'являюся вдома. Але мої діти дуже дружні між собою і можуть самі повечеряти, лягти спати або доглянути один за одним.
Читайте повний матеріал у №16 журналу НВ від 8 травня 2019 року
Слідкуйте за найцікавішими новинами з розділу НВ STYLE в Facebook