Андрій Курков: Я б не подав руки людині, яка не поважає інші нації
Якщо зайти в невеликий книжковий магазин, що недалеко від Сорбонни в самому центрі Парижа, і спробувати знайти книгу українського письменника, то гарантовано це буде роман Андрія Куркова. Що не дивно: Курков залишається єдиним вітчизняним письменником, чиї книги вже більше десяти років потрапляють в топ-10 європейських бестселерів, видаються багатотисячними тиражами і перекладені на 36 мов.
НВ зустрічається з письменником в популярному місці - київській пиріжковій Ярослава в самому центрі Києва. Курков живе неподалік і називає себе частим гостем закладу. "У колишні часи тут хорошим вибором було взяти 100 грамів горілки і салат з оселедця під шубою", - посміхається письменник, але сам замовляє зелений чай.
Всього за кілька годин до зустрічі він зійшов з трапа літака і виглядає стомленим. Втім, втома не заважає йому ретельно і максимально повно відповідати на питання, розмірковуючи над кожним.
На зустрічах з читачами за кордоном мене часто запитують, що правда і що брехня про російську мову в Україні. Питають про міжнаціональні відносини і нацизм. Зрідка бувають цікаві питання про історію України. Тому що в широкому доступі історичних книг про Україну не існує. Є кілька есе про Україну епохи 90-х, але спадкоємність України та Київської Русі розуміють не всі.
Казус з Анною Ярославною (яку президент РФ Володимир Путін під час публічного виступу у Франції зарахував до росіян) - наочний приклад. Київська Русь, Росія для іноземного обивателя сплутані. Популярну історичну літературу про Україну цілком можна було б видавати за бюджетний рахунок на різних мовах і поширювати через посольства, роздавати інтелектуалам і медійним людям, щоб вони розуміли, про що говорять, коли мова заходить про Україну.
Універсальна мова світової літератури - це людські історії. Чим цікавіша історія, тим краще. Важливими є й письменницькі принципи. У мене один з принципів - любити всіх своїх героїв, включаючи негативних. Крім того, я ніколи не підказую, хто хороший, а хто поганий, плюс, що незвично для європейця, - це чорний гумор, іронія. Вона в моїх книгах присутня скрізь, можливо, це теж складова успіху моїх книг за кордоном.
До помаранчевої революції мої книги видавали і в Росії. А після неї книги просто зникли з продажу на 18 місяців. Потім їх ввозили з території України. Остаточну крапку поставив роман "Остання любов президента", він вийшов у світ в 2014 році. За сюжетом роману Володимир Путін обіцяє відібрати Крим і Севастополь в України. Є й інші моменти, які стали реальністю.
Мабуть, мій роман порахували екстремістською літературою. Тоді, на митниці, мої книги зупинили і сказали, що вони в списку того, що в Росію ввозити не можна.
Це співпало з серіями статей проти мене в російській пресі, де мене називали зрадником російської культури, тому читачів в Росії у мене практично не залишилося. Знайомих серед російських письменників теж мало, ми рідко перекидаємося неполітичними повідомленнями. У мене збереглися дружні стосунки з Володимиром Сорокіним, який живе в Німеччині, Людмилою Улицької, яка живе в Ізраїлі, Тетяною Щербиною з Москви.
Відмова від російських книг українського читача не збіднила. Російські письменники, такі як Віктор Єрофєєв або Борис Акунін, бувають тут. Багатьох російських письменників перекладають українською мовою, і мені здається, це правильно. Не тільки тому, що є території України, де російської мови багато хто не знає, а й тому, що таким жестом ми визнаємо цих письменників частиною світової класики, легітимізуючи їх.
Важливо розділяти російську книгу і книгу російською мовою. У російськомовної української книги майбутнє тут є. Тому що є письменники, які пишуть російською, і серед них є етнічні угорці, етнічні румуни і так далі. Така література буде видаватися і буде читатися. За своїм змістом і стилістикою російськомовна українська література вже відрізняється від традиційної російської літератури.
Ненависть до мови - це особлива штучна ненависть, її насаджують політики, іноді успішно. Всі ці фрази про "мову ворога" можуть сильно хвилювати, але людина не здатна занадто довго ненавидіти, і коли все це постійно повторюється в соціальних мережах, то люди спочатку агресують, а потім перестають звертати увагу. Тим більше будь-яка освічена людина зрозуміє, що колись і німецька мова була мовою ворога.
У сучасній українській літературі мало спроб реального осмислення минулого, характерного для літератури старої Європи. Я думаю, що недостатньо постаріло нове покоління українських письменників, щоб зрозуміти цінність рефлексії. Це доля людини, що припинила поспішати і у якої є час задуматися і не переживати про смаки читачів і книжкові тиражі.
Можливо, ми ще і тому не рефлексуючий народ, тому що зосереджені на тому, ніби у когось має бути почуття провини перед нами. Такий комплекс часто заважає об'єктивним рефлексіям. Завжди легше шукати ворога, шукати винного, ніж розставити історичні події - як що відбувалося і що до чого призвело. Особливо нам це заважало за часів президентства Віктора Ющенка. Він зробив тему жертовності українського народу надактуальною і надто болісною. Тішить, що молоде покоління не хоче зосереджуватися на негативі і драмах минулого. З іншого боку, молодому поколінню бракує героїв, що не викликають сумнівів.
У нас все ще немає свого національного пантеону і немає героїв, до яких не пред'являлися б претензії. Навіть колективний Степан Бандера і колективний Роман Шухевич не осмислені подібним чином.
Хоча з Шухевичем, на мій погляд, було б легше, його можна відкалібрувати через мистецтво, він особистість легендарна. Всі ці його пригоди заслуговують на те, щоб зробити серіал. Навіть про те, як він під прикриттям лікувався в Одеському військовому санаторії - чудова історія.
БЛІЦ:
П'ять питань Андрію Куркову
Яке ваше найбільше досягнення?
Те, що я втілив свою дитячу мрію і став професійним письменником.
Ваш найбільший провал?
Я в чомусь зрадив кінематограф і перестав писати сценарії до фільмів. Раніше говорив, що ніколи більше цим займатися не буду, зараз говорю: ніколи не говори ніколи. Все може бути. Зараз я потихеньку повертаюся в драматургію, написав п'єсу для Театру на Подолі.
Яку пораду ви дали б собі 18-річному?
Роби те ж, що робив, і не відмовляй собі в самовпевненості.
Остання прочитана книга, яка вас вразила?
Остання книга Мартіна Полока, вона недавно вийшла в світ в українському перекладі До Галичини. Про хасідів, гуцулів, поляків и русинів. Уявно мандрівки Зниклий світом Східної Галичини та Буковини - це історія Східної Галичини і Буковини в XIX столітті, написана через історію залізниць, побудованих при канцлері Австро-Угорщини. Прекрасно описане повсякденне життя людей, відтворене за спогадами мандрівників того часу.
Кому б ви не подали руки?
Людям, які не поважають інші нації і інші групи людей. Людині, яка заперечує іншу людину з причин, які я вважаю несерйозними.
Повну версію інтерв'ю читайте в Діджитал-виданні Новое Время
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life