Зоб: особливість організму чи хвороба?

15 серпня 2018, 12:30
Новини компаній

Що таке зоб і в чому його небезпека? Зоб і проблеми зі щитовидкою

Зобом, як в народі, так і в офіційній медицині, називається збільшення щитоподібної залози. При цьому, немає ніякого запалення або пухлини, просто щитовидка збільшується в розмірах. Та чи несе зоб якусь небезпеку для здоров'я чи це просто косметичний дефект?

Відео дня

Відповідь залежить від причин появи зоба. Якщо при аналізах не виявлено змін в роботі щитоподібної залози, то стан безпечний, але вимагає регулярного спостереження. Але найчастіше зоб розвивається на тлі надмірного (рідше недостатнього) вироблення тиреоїдних гормонів, а будь-яке порушення гормонального балансу – це обов'язкове направлення до ендокринолога.

Причини розвитку зоба
Основна причина появи зоба – порушення роботи щитоподібної залози, які викликані браком або надлишком йоду в організмі. Йод вкрай необхідний, адже при його участі запускаються багато процесів метаболізму і відбувається ріст клітин. Тому йодована сіль буде не зайвою у вас на кухні, якщо ви, звичайно, не п'єте спеціальні препарати йоду.

Безконтрольне і надмірне надходження цієї речовини в організм теж нічого доброго не принесе, тому що просто "розжене" метаболізм і призведе до енергетичного виснаження.

Також вважається, що схильність до розвитку зоба має спадковий характер. Варто відзначити, що частіше за все збільшення щитовидки відбувається у жінок, а вік дебюту захворювання 35-45 років. Також "обзавестися" зобом можуть підлітки і вагітні жінки, оскільки вони переживають потужний гормональний вибух.

Симптоми, що супроводжують зоб
Збільшення щитоподібної залози саме собою супроводжується відчуттям тиску в горлі, утрудненні ковтання або навіть дихання, захриплості голосу і, власне, змінами зовнішнього вигляду шиї (потовщення, подоба пухлини, асиметрія). Якщо зоб не супроводжується гормональним дисбалансом, на цьому всі прояви й закінчуються.

При нестачі або надлишку тиреоїдних гормонів симптоми відповідають гіпотиреозу або гіпертиреозу (тиреотоксикозу) з усіма наслідками, що випливають:

● стрімка втрата ваги, підвищення температури тіла, артеріального тиску і прискорення серцебиття, пітливість, тремор, безсоння, сухість шкіри, волосся і нігтів, можливий екзофтальм (випинання очних яблук), метушливість, тривожність, дратівливість при гіпертиреозі;

● збільшення маси тіла, набряклість, мерзлякуватість, знижений артеріальний тиск, волога і прохолодна шкіра, млявість, слабкість, депресія або погіршення настрою при гіпотиреозі.

Більшістю людей такі симптоми сприймаються як наслідки неправильного харчування, перевтоми або постійного стресу. Але, як виявляється, причина може бути цілком відчутна, що піддається медикаментозному лікуванню. А якщо всі ці симптоми ще й супроводжуються зобом, обов'язково проконсультуйтеся з ендокринологом. Тиреоїдний баланс досить добре піддається корекції і показує стійкі позитивні результати. Головне, не запускати хворобу і записатися на консультацію до ендокринолога найближчим часом після появи "нездорових" проявів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X