Свята на порозі. Як правильно вибрати новорічну ялинку — пояснюємо разом із WWF-Україна
Протягом багатьох століть новорічна ялинка залишається головним атрибутом зимових свят, проте лише нещодавно у світі заговорили про те, чи коректною є традиція наряджати різдвяне дерево з екологічного погляду.
Разом із WWF-Україна НВ розібралося у цьому питанні.
Чи можливе екологічне розв’язання ялинкового питання?
Єдиний екологічний варіант — не купувати новорічну ялинку взагалі, а спробувати створити святковий настрій альтернативними способами. Наприклад, можна прикрасити іграшками свій улюблений фікус, зробити ялинку з книжок, картону, драбини, фотографій або вогників. У вас буде стильний сучасний і фотогенічний декор без шкоди для довкілля.
Замінити ялинку може араукарія різнолиста. Це єдине хвойне дерево, що пристосоване до вирощування в хатніх умовах і може бути кімнатною рослиною. За умови правильного догляду, декоративна ялинка може вирости до двох метрів. Вона не менш ефектна, ніж звичайна, і теж має насичений хвойний аромат.
Ще один варіант — замінити ялинку дідухом. Саме він, а не ялинка споконвіку в Україні вважався символом різдвяних свят.
Якщо ви готові ділитися новорічним настроєм з іншими, чудовою ідею буде прикрасити дерево (не обов’язково хвойне) надворі біля свого помешкання. Так дерево не постраждає й буде рости далі, а ви подаруєте відчуття свята всім сусідам, не будете витрачати гроші на купівлю ялинки й матимете додаткову причину вийти на вулицю на прогулянку.
Чому ялинка у горщику — не найкращий вибір?

Ялинку в горщику останніми роками нарекли найекологічнішим рішенням на зимові свята. Однак насправді це лише ефективний маркетинговий хід.
По-перше, переважна більшість дерев у горщиках чи контейнерах продаються з пошкодженою кореневою системою. Коріння у хвойних рослин добре розвинене і здебільшого поширюються горизонтально, густо переплітаючись між собою. Для зручності продавці дерев викопуючи ялинки, обрубують коріння, щоби дерево вмістилось у невеличкі горщики, які не займають багато місця. Деревця з пошкодженим корінням не тільки не можуть прижитися в землі навесні, але й не доживають навіть до кінця свят — тримаються пару тижнів, а потім засихають і обсипаються.
По-друге, ялинки та сосни не пристосовані для зростання в кімнатних умовах. Кілька тижнів у теплому приміщенні можуть призвести до всихання, передчасної вегетації або виснаження. Крім того, висадити дерево одразу після свят теж не вийде, потрібно чекати весни та забезпечити для ялинки у горщику спеціальні умови, температурний режим та догляд. Ви готові це робити упродовж 3−4 місяців після свят?
Й останнє, навіть якщо ви купите ялинку з непошкодженим корінням, недовго протримаєте її в приміщенні й будете забезпечувати необхідний температурний режим, все одно варто пам’ятати, що ялинки та сосни важко адаптуються й можуть не пережити пересадку.
Чи варто обирати штучну ялинку?
Якщо у вас уже є штучна ялинка — користуйтеся нею якомога довше. Науковці підрахували, що штучною ялинкою потрібно користуватися приблизно десять років, щоби мінімізувати вуглецевий слід. Якщо вам набридне за цей час те саме дерево, можна обмінятися штучними ялинками з друзями або перепродати.

Але якщо у вас ялинки немає — однозначно краще утриматися від цієї покупки, або придбати штучну красуню, яку вже використовували. Не підтримуйте попит на виготовлення нових ялинок. Десятки досліджень довели, що процес заготівлі сировини, виробництва та транспортування штучних дерев залишає значно більший вуглецевий слід, ніж вирощування живих ялинок на фермах. Часто дерева виготовляють з неякісних токсичних матеріалів, які шкодять не лише довкіллю, а й здоров’ю людини. Крім того, у більшості випадків здати на перероблення чи утилізувати штучне дерево буде проблематично.
Наскільки екологічно ставити живу ялинку?
Попри те, що «живі «ялинки, за умови правильної утилізації мають значно менший вуглецевий слід, ніж штучні та вирощують їх саме для новорічних свят, вирубку дерев назвати екологічною, звісно, не можна. Ялинки, сосни і ялиці росли щонайменше 5−7 років для того, щоби потім їх вирубали для прикрашання оселі на два тижні.
Крім того, не всі ялинки в точках реалізації мають легальне походження. Перевірити, чи дійсно ваша ялинка була вирощена у лісгоспі можна на спеціальному сайті, ввівши номер штрих-коду. Якщо на ялинці немає бірки або система не знаходить номер, дерево зрубали незаконно. Замість цілого дерева краще придбати гілочки з живої ялинки задля яких не потрібно вирубувати деревце.
Якщо ви все ж зупинили свій вибір на зрубаній ялинці, віднесіть після свят її на перероблення. Це можна зробити у спеціальних пунктах прийому комунальних підприємств або лісництвах.
Що у підсумку?
Ялинка в горщику, штучна та зрубана мають свої переваги й недоліки, але жодний із цих варіантів назвати повністю дружнім до природи не можна. Єдиним екологічним рішенням буде повністю відмовитися від ялинки на користь альтернатив: ялинки з підручних матеріалів, прикрашання кімнатних рослин чи дерев на вулиці, дідуха або на крайній випадок композиції з гілочок.
Якщо такий варіант вам не підходить і ви неодмінно вирішили прикрасити свою домівку зеленою красунею дотримуйтесь цих порад:
Ялинку в горщику купуйте в спеціалізованих розсадниках, не тримайте в теплому приміщенні понад півтора тижня, забезпечте необхідний догляд та температурний режим, щоби під час пересадки навесні ялинка мала шанс прижитися.
Штучну ялинку краще купуйте, не нову, а ту, що вже була в ужитку. Якщо все ж зупинили вибір на новій — переконайтеся що вона з якісної й безпечної сировини та намагайтеся користуватися нею якомога довше, а потім утилізувати.
Живу ялинку купуйте лише легальну, вирощену в лісгоспі спеціально для новорічних свят. Обов’язково перевіряйте легальність походження дерева за біркою на спеціальному сайті.
Після свят здайте ялинку на утилізацію в пункт прийому або найближчий лісгосп.