Життя без мотлоху. Як позбутися речей, яких шкода

Речей, які не служать вам, потрібно позбуватися (Фото:depositphotos/racorn)
Експерт з мінімалізму і порядку Анна Гончарова дає поради, як позбутися речей з колекції «раптом знадобиться / це ж дорого коштувало, шкода / мама зберігала, і я буду!»
Війна Росії проти України — головні події 3 червня
Анна Гончарова
Ви ж помічали таке? Є речі, які займають місце в будинку, роками марніють в шафах, не служать вам… Але при цьому викинути їх — вище ваших сил. Їх ШКОДА. Вони «ще можуть стати в пригоді». Їх «ще можна використовувати на дачі». І ось вони роками чекають свого часу і лежать…
Де? Так ось же:
- У коморі.
- На балконі.
- На антресолях.
- У кутку за дверима.
- Під ліжком.
- В ящику дивана.
- В гаражі.
- У квартирі батьків.
- На тій же дачі.
При цьому в будинку є маса потрібних речей, яким не знайшлося місця. При цьому ви вважаєте, що ваш будинок занадто малий і добре б було купити більший.
Чи не час взятися за розбір мотлоху, який просто краде місце, але так ніколи й не буде потрібен?
Добре було б, але як бути, якщо всього шкода?
Для початку розберемося, чому шкода. Якщо придивитися, виявиться, що більшість установок на кшталт «ще стане в пригоді» і «якщо викину, точно пошкодую» виявляться помилковими. Розберімо їх і запам’ятаймо це.
Установка 1. «Батьки наказали не викидати»
Ми зберігаємо масу непотрібних речей, тому що наші рідні так робили і нам радили. Ми слухаємось і досі. І це непогано. Але… це ж тепер наші будинки марно займають застарілі речі.
Де шукати ці речі? Зазирніть в комод з білизною і рушниками, в поклади каструль, на виставку старого посуду, а також в притулок для старих шуб в шафі. Багато там «приданого»? Все ще сподіваєтеся передати внукам на пелюшки простирадло з печаткою «Табір „Юний технік“»? Впевнені, що їх це порадує?
Чому ж нарешті не розлучитися з речами, які не служили бабусі, які не служили мамі, які не служили вам, які не служать вашим дітям? Здається, у цих речей забагато «НЕ» в активі.
Установка 2. «Це про запас. У кращі часи буду використовувати»
Чудово, але коли ці часи настануть? І що ви відчуєте, коли парфуми, які ви зберігали для особливого випадку, виявляться кислими, а плаття, яке берегли 10 років, — немодним (а ще гірше — тісним на вас!)?
Де шукати «мотлох із залу очікування»? У шафі з одягом — далека полиця з речами із колекції «коли-небудь вдягну». Відділення з прикрасами «для особливого випадку». І, зрозуміло, герой дня — сервант. З сервізом, який ось уже 20-й рік тліє на полиці, а не пригощає вас чаєм.
Чи не час почати нарешті пити цей чай? Або попрощатися з тим, що померло, а ми не помітили?
Установка 3. «Мені це дорого коштувало, я це берегтиму»
Так ми зберігаємо речі…
- …які ми дуже хотіли, але не мали (не було відповідного доходу, щоб їх купити, батьки забороняли купувати
тощо); - …які ми «заслуговували»: я багато працював, «заслужив» брендову сумку (але носити її страшно, в автобусі подряпають!);
- …які ми пов’язуємо з особистим благополуччям: це речі комфорту, статусу, гарного доходу, тому ми їх будемо зберігати, раптом настануть важкі часи і нам знадобиться доказ, що все не так погано.
Де шукати такі речі? Найчастіше вони на видноті: ви їх бачите… але не будете використовувати, тому що вони — лише символи. Але чи варто віддавати частину свого будинку під символи, які втрачають значення від того, що просто лежать, але не живуть?
Викидати такі речі? Ну звичайно, ні! Це ж символи. Але, можливо, настав час їх використовувати разом з речами з Установки 2?
Установка 4. «Це речі з найкращих часів мого життя. Буду берегти!»
Так ми залишаємо речі з прекрасної відпустки. З періоду, коли у нас була інша фігура. З миттєвостей, коли ми були щасливі на роботі або в особистому житті. Шукати такі речі можна не тільки серед магнітів на холодильнику. Вони є і в гардеробі, і в коробці з прикрасами, і на сувенірній полиці, і на стіні у вигляді папірусів з Єгипту.
Все це прекрасні речі. І вони важливі, адже нагадують нам про наші радощі, перемоги, персональні чудеса.
Але чи варто зберігати так багато всього? Можливо, нам достатньо однієї полиці-музею або однієї коробки зі спогадами?
Що коли кожній речі повернути життя — використовувати її, надіти, приміряти? Ймовірно, відразу ж стане зрозуміло, в чому залишилися щасливі асоціації, а в чому — тільки хибні установки.
Добре, але як вирішити, що залишити, а що ні?
Проста інструкція!
Кандидати на розставання:
- Речі, які зберігалися понад 1 рік і за цей час жодного разу були використані.
- Речі, які ви знайшли в шафі зі словами «О, ось що тут лежало, я і не знав!»
- Речі, які ви зберігаєте, не маючи в голові чітких цілей, термінів і способів їх використання.
Як діяти? За схемою!

І ще кілька правил:
- Не змушуйте себе викидати речі. Це змусить вас тільки пошкодувати про них.
- Не зберігайте те, що не потрібно, тому що страшно прийняти рішення. Навчіться його приймати щодо речей, а також щодо стосунків, які себе вичерпали, непотрібної дружби, неприємного спілкування.
- Якщо дуже важко вирішити долю речі, залиште її. Але призначте їй чіткий термін і почніть використовувати прямо зараз. Не виходить? Геть!
А що робити, якщо це не ваші речі, а речі ваших близьких? Тож давайте наступного разу поговоримо, як звільнити від мотлоху будинок без скандалу з рідними людьми! Проживімо літо без мотлоху, воно того варте!
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life