Яблучний спас 2022: що святять на свято, прикмети і традиції

19 серпня відзначають Яблучний Спас (Фото:© Pixabay)
19 серпня християни відзначають Другий Спас, який також називають Яблучним Спасом
За християнським календарем свято носить назву Преображення Господнє. Яблучний Спас також відомий, як день земних дарів, традиційне свято врожаю.
Що святити на Яблучний Спас
У цей день прийнято святити в церкві не тільки яблука, але й інші плоди, овочі та фрукти. Традиційно святять груші, виноград, сливи, персики, можна овочі, включаючи помідори та моркву, а також мед і жмут колосся жита і пшениці, таким чином прославляючи різноманітне багатство природи.
За церковною традицією, до Другого Спаса не можна було вживати яблука до їх висвітлення, особливо жінкам. А після освячення в церкві знімалася заборона на споживання як яблук, так і всіх інших овочів і фруктів.
Що не можна робити на Яблучний Спас
У цей день заборонено виконувати будь-яку роботу по дому, крім приготування їжі і збирання врожаю. Зокрема, не можна шити, в’язати, займатися прибиранням, а також будівельними роботами.
Крім того, триває Успенський піст, через що потрібно стримати розваги, а для тих, хто дотримується посту, заборонено їсти м’ясо, яйця, жирну їжу і алкоголь. Нагадаємо, Успенський піст починається в день святкування Маковія на Медовий Спас 14 серпня і закінчується на Успіння Божої Матері 28 серпня.
У цей день 19 серпня не можна вбивати комах і проганяти їх, адже вважається, що якщо на руку двічі сіла муха, то весь рік людині буде супроводжувати удача.
Традиції на Яблучний Спас
У цей день прийнято пекти пироги, обов’язково з яблуками, хоча не виключається і ягідна начинка. З яблук можна приготувати компот й варення. Також в цей день варто збирати врожай, адже за народною традицією, урожай, який залишився після Спаса не буде корисним для здоров’я.
Яблуками, освяченими в церкві прийнято пригощати нужденних і дітей. Вважається, що чим щедріше буде роздано яблука, тим більш прихильною буде доля до людини.
Здавна вважалося, що яблука, вжиті на Яблучний Спас, приносять здоров’я і достаток.
Прикмети на Яблучний Спас
19 серпня називають днем зустрічі осені і перетворення природи. За народними прикметами, на Яблучний Спас можна передбачити погоду — якщо день сонячний та безхмарний, то осінь буде сухою, а якщо дощовий, то варто чекати мокру осінь. У свою чергу, ясний день віщує морозну зиму з хуртовинами.
Крім того, прийнято вважати, що після 19 серпня ночі стають набагато холоднішими.