Страсний тиждень у 2023 році. Що можна і заборонено робити по днях, і що коли їдять перед Великоднем

Великдень 2023: Страсна неділя по днях — що можна і не можна робити, як харчуватися і які заборони в Україні (Фото:VadimVasenin \ depositphotos)
Останній тиждень Великого посту і останні дні перед Великоднем називаються Страсний тиждень або Великий тиждень. Розповідаємо, коли Страсний тиждень 2023 в Україні, що можна і не можна робити і як харчуватися протягом нього.
У християнстві найголовніші свята ― це Пасхалії, які закінчуються закінченням Великого Посту ― обмеження у їжі для віруючих та останнім тижнем очищення ― Страсним тижнем, Седмицею або Великим тижнем. Останній день Великого тижня ― Великдень, коли Христос воскрес.
Протягом Страсного тижня християни слідують традиціям та ритуалам, притримуються обмежень, які наклали священники. У православних і католиків та деяких протестантів Великдень святкують в різний час. Зокрема, у Римській церкві Великдень в 2023 році відзначили 9 квітня.
Коли Страсний тиждень в 2023 році
Страсний тиждень ― система головних ритуальних заходів і свят у християнстві протягом церковного року. Страсний тиждень і Великдень, яким він завершується називаються також Пасхаліями. На церковному календарі він припадає на сьомий тиждень Великого посту який закінчується Великоднем. Страсний тиждень претендує в очах віруючих на окремий період, під час якого згадують про страждання Ісуса Христа, які знаходяться в основі християнства. Ритуали, які здійснюються протягом тижня носять очисний характер, а свято Великодня ― одним із найсвітліших серед вірян.
Щороку дата початку Страсного тижня змінюється разом із датою Великодня. Цього року Великдень православні християни в Україні святкують 16 квітня, а Страсна Седмиця триває з понеділка 10 квітня до суботи 15 квітня.
Страсний тиждень ― значення по дням
Остання неділя перед початком Великого тижня зветься «Вербна неділя», в 2023 році ― це 9 квітня. За християнським писанням Христос в цей день в'їхав до Єрусалиму, а миряни устелили йому дорогу пальмовим листям. На території України в давні часи свято співпадало із святкуванням весни, а пальмове листя замінили на вербні гілки. Таким чином, у Вербну неділю прийнято освячувати вербу та зберігати потім її вдома протягом року.
Страсний тиждень називається Пасхаліями, і в церквах проводиться особлива святкова служба. Хоч в деякі дні вона має бути похмура, як в п’ятницю, проте загалом відрізняється «помпезністю» в порівнянні з буденною.
Світлий понеділок
- На церковних службах згадуються сюжети про патріарха Йосифа, якого зрадили брати, про прокляття Христом безплідної смоковниці ― символу душі, що не покаялася у гріхах. Це останній і найважчий період Великого посту, можна їсти лише хліб та деякі продукти, а ченці взагалі мають відмовитися від їжі. Цього дня проводиться обряд миротворення. Оселю та душі починають готувати до Великодня.
Чистий вівторок
- В богослужіннях цього дня згадують бесіди та притчі Ісуса Христа в Єрусалимському храмі, пророцтва Христа, його спокуси, зраду Юди і зречення Петра після того, як Христа схопили солдати. З понеділка до середи ще можна працювати біля хати і біля землі, щоб закінчити всі приготування до свята. Раніше чоловіки у цей день вибирали дрова для випікання пасок.

Страсна середа
- Вважається, що цього дня Юда зрадив Ісуса Христа за 30 срібників, і священнослужителі під час правління згадують грішницю, яка омила ноги Ісуса та помазала їх миром. Говорять про Страшний суд та гріхи, а також сповідаються. Вдома готуються красити та розписувати яйця, готуються пекти паски.
Чистий четвер
- Цього дня перед розп’яттям Христа відбулася Таємна вечеря. Під час богослужінь, що проводяться в цей день згадують страждання Сина Божого. У Великий четвер зазвичай християни причащаються. Великий четвер називається «Чистим», вважається, що вода цього дня набуває цілющої сили. Традиційно цей день починають до сходу сонця, купанням з молитвою. Саме цього дня проводять генеральне прибирання, печуть паски, фарбують яйця. Важка робота починаючи із Чистого четверга вважається гріхом.
Страсна п’ятниця
- П’ятниця перед Великоднем називається страсною, бо цього дня Ісуса розп’яли на хресті, де він страждав на хресті та помер, щоб окупити всі гріхи людей. Це головний день скорботи, люди части взагалі відмовляються від їжі до вечірньої служби коли виносять Плащаницю, не беруть гострі та ріжучі предмети до рук. В церквах і вдома це день тиші й скорботи.
Велика субота
- Цього дня згадують про поховання Христа, його перемогу над смертю. На вечірній службі в храмах проводять Святу літургію, після якої оголошують благу звістку про Христове Воскресіння. Після заходу сонця до сходу в неділю закінчується Великий піст, і люди йдуть з пасками до церкви, щоб відстояти довгу службу аж до ранку, отримати благословення.
Страсний тиждень ― що не можна робити
На Страсному тижні існує ряд заборон:
не можна порушувати пост і веселитися;
не можна брати гострі предмети до рук в п’ятницю;
не можна сваритися, злословити, скандалити;
не можна свататися
не можна гуляти весілля, дні народження, будь-які гучні свята;
не можна займатися буденною важкою роботою, або без якої можна обійтися ― рубати дрова, готувати поле, город. Проте, дозволяється привести справи доладу, щоб продовжити після Великодня;
Страсний тиждень ― що не можна їсти
Останній тиждень перед Великоднем ― це суворий піст. Правилами передбачаються продукти, які можна їсти з понеділка по суботу:
- понеділок, вівторок і п’ятниця ― сухоїдіння;
- Великий четвер ― можна їжу з маслом і трохи вина;
- у Страсну п’ятницю можна тільки хліб із водою;
- у Велику суботу рекомендують голодувати або займатися сухоїдінням.
- Проте, нагадаємо, що правила посту не поширюються на хворих, особливо із травною системою, стареньких, малих дітей, вагітних і годуючих жінок ― бо дотримання його правил нашкодить здоров’ю.
Страсний тиждень ― що їсти по днях
Дієта в останній тиждень Великого Посту може бути трохи більш сувора для віруючих. Крім того, часто говорять про те, що в середу і п’ятницю обмежень набагато меньше, ніж в інші дні. Загалом, харчування у Великий тиждень може бути таке:
- Світлий понеділок: можна їсти сирі овочі і фрукти, хліб, горіхи та мед. Прийом їжі раз на день ввечері;
- Чистий вівторок: можна сирі фрукти та овочі, хліб і горіхи бе олії, проте з медом;
- Страсна середа ― піст не такий суворий: можна мед, горіхи, хліб, сирі овочі та фрукти;
- Чистий четвер: гаряча їжа з продуктів рослинного походження, до страв додають рослинну олію, хліб ― основна страва;
- Страсна п’ятниця: дорослі нічого не їдять до винесення плащаниці на богослужінні ввечері, дітям дозволяється порушувати піст;
- Велика субота: дозволяється гарячі страви, проте не можна жирного і м’ясного;
- Великдень, неділя ― люди виходять з посту, їдять паску, м’ясні продукти, яйця, рибу. Можна пити.