Сіла батарейка. Що таке синдром професійного вигорання і як його розпізнати
Робота не приносить задоволення, професійні обов'язки стали байдужі, а все життя зводиться до того, щоб дожити до відпустки. Це одні з ознак професійного вигорання, про котре в ефірі щотижневої авторської програми Тільки спокійно на Радіо НВ говорили її ведучі Олена Чабак та Геннадій Мустафаєв - психотерапевт і кандидат психологічних наук.
З розмови ведучих ми склали основні тези про професійне вигорання.
Професійне вигорання — це синдром, який розвивається на тлі хронічного стресу і веде до виснаження емоційно-енергетичних ресурсів людини, що виконує ту чи іншу роботу.
В основі професійного вигорання лежить стрес. Як правило, найбільше до нього схильні представники тих професій, в ході яких доводиться часто спілкуватися з іншими людьми: педагоги, соціальні працівники, поліцейські та інші.
"Є класифікація професій, які об'єднані в п'ять великих груп: людина-людина, людина-машина, людина-тварина, людина-символ, людина-артистичний образ. Система роботи людина-людина — це найбільш конфліктогенний вид діяльності. Робота з машиною більш передбачувана, більш зрозуміла їх поведінка. А людина непередбачувана, вона може зробити щось, що може нас ранити", — говорить психотерапевт Геннадій Мустафаєв.

Фото: Unsplash
Серед причин, які можуть призвести до професійного вигорання, виділяють: роботу на нецікавій для людини посаді або в нецікавій сфері діяльності; некоректна організація робочого графіка; конфлікти з колегами, які призводять до стресових ситуацій; трудоголізм, внаслідок якого відсутній необхідний мінімальний час для відпочинку, і інші фактори.
"Про ознаки професійного вигорання можна говорити, коли, наприклад, ви відчуваєте спустошення після роботи. Щовечора ви йдете додому і переживаєте себе як вичавлений лимон. Або, наприклад, ви можете ігнорувати те, як ставляться до вас колеги по роботі. Якщо ви вважаєте п'ятницю найвеличнішим днем тижня, і у вас піднімається настрій, і ви переживаєте такий депресивний стан, пригнічений стан в неділю ввечері. Це може бути маркером того, що, правда, може бути, формується синдром", — коментує фахівець.
Внутрішня напруга також часто виникає через порушений режиму сну, — люди, які "вигоріли" на роботі, зазвичай намагаються якомога пізніше лягти спати, щоб побільше насолодитися вільним часом, і, як наслідок, пізніше встають і часто запізнюються на роботу через небажання туди потрапляти.

Фото: Unsplash
Психологи попереджають, що професійне вигорання та пов'язаний з цим постійний стрес може призвести до психосоматичних розладів, підвищення артеріального тиску і депресії.
Синдром професійного вигорання відрізняється від втоми тим, що з останньою можна впоратися просто добре відпочивши, чого не відбувається в разі робочого вигорання.
Передумови синдрому професійного вигорання формуються ще в підлітковому віці, тому важливо допомогти дитині в юнацькому віці визначитися з вибором його спеціальності, один з хороших варіантів — проходження профорієнтаційного тесту.

Фото: Unsplash
Якщо ви тільки відчули можливі симптоми і розгледіли ознаки професійного вигорання, варто задуматися про те, щоб взяти паузу в роботі і приділити вільний час хобі. Важливо не прокрастинувати під час подібної незапланованої відпустки, — її мета не відтягнути час перед новим виходом на роботу, а "підзарядити" вас внутрішньою енергією і відновити душевні сили.
У разі вже розвинутого синдрому, варто звернутися до психолога або психотерапевта, який допоможе розробити план дій щодо виходу зі складної ситуації.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life