Думати не про себе. Як правильно вибирати та дарувати подарунки на Новий рік та інші свята

13 грудня 2021, 19:06

Юлія Юдіна, експерт з питань ділового та світського етикету, розповіла у програмі Новий день на Радіо НВ, як обрати ідеальний подарунок для близьких та колег.

Зовсім мало часу залишається до Нового року і багато хто починає думати, що подарувати своїм близьким, друзям, знайомим, а хтось уже грає в Таємного Санту. Нерідко ми вибираємо в подарунок на Новий рік те, що самі хотіли б отримати та відчуваємо розчарування, коли наш сюрприз не викликає тих емоцій, на які ми розраховували. Так, наприклад, 5 січня жителі США називають Днем повернення новорічних подарунків, оскільки саме цього дня відбувається величезна кількість повернень до магазинів. Експерт ділового та світського етикету Юлія Юдіна розповіла, що можна дарувати та як робити подарунки так, щоб усі залишалися задоволеними.

Відео дня

«По-перше, головне правило: ми завжди думаємо не про своє бажання при придбанні подарунка, а приміряємо цей подарунок тій людині, якій ми маємо намір подарувати. І ми завжди оцінюємо її бажання та оцінюємо її можливості, щоб не зробити подарунок надто дорогим і не поставити людину у незручне становище», — каже Юлія.

Вирішуючи, скільки витратити, робити вибір на користь надто дорогого подарунку — справді погана ідея:

«Занадто дорогі подарунки, як правило, ставлять у незручне становище, особливо якщо ви даруєте його людині з нижчими фінансовими можливостями, ніж ваші. Більше того, якщо людина визнає цей подарунок занадто дорогим для себе, вона може вам повернути його назад».

Людина може витратити всі свої заощадження, щоб подякувати вам у відповідь. Уникнути такої ситуації неважко, слід уважно подумати про людину, її бажання та можливості.

І якщо серед друзів та знайомих доведеться покладатися на свою інтуїцію, то для тих, хто думає про подарунок для колеги або що подарувати босу, точні цифри, на які можна орієнтуватися, справді існують:

«Є правила щодо дарування подарунків у діловому етикеті. І вважається, що якщо ви даруєте подарунок, особливо якщо ви даруєте подарунок своєму босу, або колезі, який вищий за вас за посадою, то сума подарунка не повинна бути більшою ніж 15% вашої заробітної плати. Ось таке правило у діловому етикеті є», – розповідає Юлія Юдіна.

Що подарувати на Новий рік 2022 (Фото: cottonbro / Pexels)
Що подарувати на Новий рік 2022 / Фото: cottonbro / Pexels

Також експерт пояснила, що не можна дарувати та назвала кілька універсальних правил, які допоможуть визначитися із правильним подарунком:

«По-перше, вважається не етичним дарувати подарунки, що належать до предметів особистої гігієни. Це шампуні, гелі, пінки для гоління. Парфуми відносяться до предметів особистої гігієни. І такі подарунки даруються тільки тоді, якщо дарувальник замовив вам цей подарунок, і при даруванні все-таки рекомендується супроводити це вітальною листівкою з якимись теплими словами, побажаннями, може бути, маленькою м'якою іграшкою для того, щоб пом'якшити цей трохи неетичний момент. І ще одне дуже цікаве правило, на яке дівчата завжди здивовано розплющують очі. Якщо ми орієнтуватимемося на етикетні норми, то чоловік не може дарувати жінці спідню білизну, якщо вони не перебувають у шлюбі. Принаймні такий подарунок не може, навіть якщо вони одружені, робитися в зоні присутності інших людей. Тобто лише дарування тет-а-тет».

А ось популярні зараз wish-листи, в яких можна вказати, про що ви мрієте і що хочете отримати цілком відповідають нормам етикету:

«Сучасний етикет не забороняє wish-листи, і вважає це навіть полегшенням завдання. Єдиний момент, про який просять етикетні правила, коли ви публікуєте wish-лист на спеціальному ресурсі, ставте, будь ласка, віконця для того, щоб люди могли позначити: я забираю цей подарунок. Тобто він уже купується. Щоб не отримати п'ять однакових шовкових хусток».

Показати ще новини
Радіо NV
X