Бенкет і веселощі. Історія та традиції свята Пурім

Пурім (Фото:tomert / depositphotos.com)
Пурім — свято в пам’ять про чудесне спасіння євреїв у Перському царстві більш ніж 2400 років тому, в період правління царя Ахашвероша.
В 2023 році Пурім відзначають з вечора понеділка 6 березня по вечір вівторка 7 березня.
Пурім: історія свята
За переказами, в 355 році до н. е. верховний сановник при дворі царя, якого звали Аман, домігся від нього прийняття указу про повне винищення всіх євреїв у Перському царстві.
Для вибору дня виконання задуму Аман кинув жереб, який випав на 13-е число місяця адар. Однак страшним задумам не судилося збутися. Єврейський народ врятувала дружина Артаксеркса і племінниця духовного лідера євреїв Мордехая — цариця Естер.
Естер закликала Мордехая зібрати всіх євреїв міста і провести три дні в пості і молитвах. Потім вона, ризикуючи життям, без запрошення вирушила в палати свого чоловіка і запросила Артаксеркса разом з радником на бенкет, під час якого викрила підступного Амана. Так як було вже пізно скасовувати царський указ, Артаксеркс видав інший, що дозволяє євреям захищатися будь-якими засобами.
Євреї перемогли в битві, а Аман закінчив життя на шибениці, яку заздалегідь приготував для Мордехая. Сама назва свята «Пурім» виникла від слова «Пур», що означає «Жереб».

Пурим: традиції свята
Напередодні Пуріму іудеї тримають «Піст Естер» в пам’ять про тей піст, який оголосили Мордехай і Естер після указу царя. Пост призначений для духовного очищення і каяття в поганих вчинках.
Пурім умовно розділений на дві частини: чотирнадцяте адара, день веселощів і бенкету, і тринадцяте, час посту і молитов.
Існує чотири основні заповіді Пуріму
- читання сувою Естер;
- бенкет і веселощі;
- відправлення частувань;
- пожертвування бідним.
Сувій Естер, в якому розповідається про порятунок євреїв, читають в синагогах.

Після ранкового читання заповіді наказують євреям посилати один одному частування, а також робити подарунки бідним. Вважається, що кожен єврей повинен допомогти як мінімум двом нужденним.
Основний бенкет Пуріму проходить днем, після ранкового читання сувою Естер, і на ньому має бути багато їжі, вина і веселощів. Також в Пурім часто влаштовують карнавальні ходи.
Пурим: що їдять
У дні свята готують традиційне печиво, яке називають гоменташ («Вуха Амана»). Його начиняють варенням, фруктами або іншими солодощами. Таким ласощами пригощають дітей, друзів, родичів і малозабезпечених.

Інші ласощі на Пурім — смажені пиріжки, политі медом і посипані горіхами. Вино — ще одна невід'ємна частина свята.
Привітання на Пурім 2023
У свято Пуріму від чистого серця бажаю завжди знаходити порятунок для своєї душі, якомога частіше влаштовувати в житті веселі бенкети і застілля, шанувати дружбу і вірити в любов, сподіватися тільки на хороше і жити неодмінно щасливо.

***
В день славного Пуріму щиро вітаю і хочу побажати завжди знаходити порятунок для своєї душі, постійно вірити в диво і удачу, чинити так, як велить тобі твоє добре серце, задовольнятися міцною дружбою і істиною любов’ю в житті. Нехай смачне вино і гоменташі подарують солодкий смак до життя і віру в доброту людей.