Не друга половинка. Як зберегти особисту свободу у стосунках — пояснює психолог
У програмі Ілони Довгань На перспективу психолог Олена Любченко розповіла про особисті межі між партнерами та пояснила, що є основою здорових стосунків.
У закоханих період злиття відбувається природно, нічого нас не дратує в іншій людині, ми ідеалізуємо свого партнера чи партнерку. Однак у цей час людина регресує. Ми перестаємо бути самостійними і ніби стаємо одним цілим з іншою людиною. Але в певний момент ми згадуємо про власну відповідальність, обов’язки та амбіції, — розповідає Любченко.
За словами експертки, кожен має свої зони комфорту, які рано чи пізно хочеться повернути. Тоді пара починає по-справжньому знайомитись і солодкий період злиття минає. Важливо зробити так, щоб він закінчився мирно та без образ. Дорослим людям треба відпочивати один від одного. Комусь може стати тісно у відносинах через рік, а комусь через 20 років, проте важливо, щоб кожен із пари був окремою людиною і не розчинявся у своєму партнері.
Перша криза найчастіше настає після року спільного життя. Психолог стверджує, що в цей період потрібно навчитися домовлятися та озвучувати те, що непокоїть і те, що є важливим для кожного. Також у відносинах має бути баланс — спочатку зближення, а потім кожен приділяє час собі.
Є кілька аспектів, які визначають здорові стосунки:
- Кожен із партнерів повинен уміти говорити про те, що його непокоїть, що подобається чи не подобається у стосунках. Партнери не повинні здогадуватись про думки один одного, ці думки треба вміти озвучувати.
- Партнери повинні вміти чути про бажання та потреби один одного, а не думати, що вони одне ціле і бути переконаними в тому, що якщо щось подобається одному, це подобається й іншому.
Також Любченко акцентує увагу на тому, що важливо відчувати інтерес до іншої людини. Якщо щось запитувати, то не просто для формальності, а через щиру зацікавленість у житті свого партнера, його бажаннях і потребах. Це питання психологічної зрілості, яку має мала кількість людей.