Проблеми зі щитовидкою: гіпотиреоз і гіпертиреоз

Роль гормонів щитовидної залози в організмі колосальна
Роль гормонів щитовидної залози в організмі колосальна.
Тироксин (Т4), трийодтиронін (Т3) і тиреокальцитонін регулюють процеси розвитку і дозрівання різних тканин організму, забезпечують нормальний енергетичний обмін, беруть участь в обмінних процесах і синтезі безлічі ферментів, інших гормонів тощо. При надлишку чи нестачі гормонів щитовидки всі ці процеси порушуються, що може проявлятися в деякому нездужанні, а може й обернутися серйозною хворобою. Найпоширенішими порушеннями балансу, які зустрічаються у третини населення, є гіпертиреоз і гіпотиреоз.
Як розпізнати гіпертиреоз?
Гіпертиреоз - це ендокринне захворювання, спричинене надлишком тиреоїдних гормонів. Причинами цього надлишку можуть бути порушення роботи органів ендокринної системи, вроджені патології, неконтрольований прийом препаратів йоду або тиреоїдних гормонів. Гіпертиреоз проявляється:

● прискоренням метаболізму;
● втратою ваги при хорошому апетиті через збільшене споживання кисню тканинами;
● пітливістю;
● тремором рук і нижньої частини обличчя;
● непереносимістю спеки;
● прискореним серцебиттям, можливі аритмії та екстрасистолії;
● зміною показників артеріального тиску;
● збільшенням розмірів щитовидної залози;
● хворобливістю грудей у жінок або гінекомастією у чоловіків (через зсув балансу статевих гормонів у бік естрогенів);
● порушенням менструального циклу;
● витонченням волосся;
● сухістю шкіри;
● безсонням ;
● рідко: оборотною нирковою недостатністю, гіперглікемією, жовтяницею, екзофтальмом.
У хворих на гіпертиреоз спостерігаються і тривожність, дратівливість, метушливість, ускладнення з пам'яттю та концентрацією уваги.
Як проявляється гіпотиреоз?
Гіпотиреоз, тобто недолік гормонів щитовидки - це зворотний гіпертиреозу стан, але самостійним захворюванням він не є. Причиною дефіциту гормонів є банальний брак їх вироблення органами ендокринної системи. Симптоми гіпотиреозу:
● зниження температури тіла, мерзлякуватість, непереносимість холоду;
● набряклість всіх органів, які спричиняють зниження слуху, ускладнення з носовим диханням, захриплість, одутлість обличчя і кінцівок тощо;
● зниження артеріального тиску і частоти серцевих скорочень;
● м'язова слабкість;
● постійна втома;
● сонливість;
● зниження апетиту, але набір ваги;
● уповільнення роботи шлунково-кишкового тракту, запори;
● анемія;
● випадання волосся;
● волога прохолодна шкіра;
● зниження лібідо.
У людей з нестачею тиреоїдних гормонів спостерігається погіршення пам'яті, особливо короткочасної, зниження розумових здібностей. Особливо небезпечний гіпотиреоз для немовлят, оскільки він може призвести до затримки психічного розвитку і навіть розумової відсталості різного ступеня тяжкості.
Що робити?
Лікуванням гормональних порушень займається ендокринолог, і якщо ви виявили у себе перелічені вище симптоми, краще найближчим часом звернутися до цього фахівця по консультацію. Досить легко лікується гіпотиреоз - здебільшого досить ввести в раціон необхідну добова кількість йоду. Якщо причиною дефіциту послужило видалення щитовидної залози, справжні гормони заповнюються синтетичними. З гіпертиреозом боротися складніше, ця хвороба потребує всебічного дослідження стану організму і комплексного лікування, яке може підібрати тільки ендокринолог.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life