«Точно потрібний фейєрверк?» Як святкувати Новий рік екологічно — експерт
Екоактивістка Анастасія Цибуляк розповіла про чотири кроки до екологічного (свідомого) святкування Нового року та Різдва.
Анастасія Цибуляк
Новий рік і Різдво не просто можна святкувати екологічно, а й потрібно! Не повірите, але у нас з вами, мешканців Землі, немає іншого виходу. Хоча давайте спочатку визначимося з термінами. Зараз доречніше говорити про sustainable-підходи до життя і святкування. Екологічність — це вузько, вона давно стала символом «не сміти» і не рубай дерев, зокрема ялинок.
А sustainable — це про свідомість, про скептичне ставлення до звичок і традицій, переосмислення буквального всього, що має місце у нашому повсякденному житті. Точно на Новий рік має бути жива ялинка? Точно фейерверк? А чи має бути гора салатів, які потім доведеться викинути, і метафан в небо, аби потім блискітки змішалися з землею, пішли в підземні води і по факту забруднили нашу питну воду? Все у цьому житті глибоко пов’язане. І час думати про кожен свій крок. Він може бути красивим для вас, вразити ваших друзів, а для довкілля? Дерев? Повітря? Інших людей довкола?
Тому давайте свідомо святкувати новий рік, пам’ятаючи, що після свят життя продовжується, планета так само далі буде обертатися довкола Сонця, і нам так само будуть потрібні чиста вода і свіже повітря. Тому давайте спробуємо змінити свідомість.
Як свідомо відсвяткувати Новий рік: 4 кроки
1 Замість живої чи штучної ялинки — вінок з гілок, придбаних на офіційному ялинковому базарі, зроблений і прикрашений з вашими дітками. Творчість — це теж частина свідомого життя. Наприклад, у нашій родині Різдво — це в першу чергу настрій, який починається з краси. Краса — це гірлянди, ялинка, свічки, іграшки. Останніх у нас вдома дуже багато, вони повстяні, паперові, ватяні, ручної роботи, розписані майстринями України і щороку ми просто їх трохи доповнюємо. Спочатку треба придумати, який настрій свята ви хочете мати цьогоріч. Наприклад, хочете присвятити свято птахам. Тоді просто докуповуєте кілька іграшок пташок, з не штучним пір"ям, разом з дітьми малюєте картинки з різними пташками. А на вулицю вішаєте птахівничку, насипаєте туди зерна і перед очима у вас щоранку будуть розгортатися різні красиві історії. Пташині історії вдома і за вікном.
Мої донечки люблять правильно використовувати коробки з-під подарунків чи одягу. І з картону можна вирізати багато птахів, попередньо намалювавши контур пташок, вибравши їх з атласу птахів України. Тобто святкування ви поєднуєте з вивченням природи, з годуванням птахів і водночас економією ресурсів. Це і є свідомість. Бути свідомим куди цікавіше, ніж просто бездумно однаково наряджати ялинку, готувати ті самі салати, що і всі.
2Використовуйте для прикрас та обгортання подарунків елементи паковання, в якому вам надсилали подарунки друзі.

3 Їжа — купуйте тільки локальні продукти — землі, на якій ви живете, купуйте на місцевих органічних фермах. Не готуйте багато, розраховуйте, скільки вам потрібно.
4 Сортування — те, з чого взагалі можна почати еко-свідоме святкування і в цілому побут.
Велика купа сміття це основна проблема не тільки в свята, а й у звичайних буднях. Тому якщо ви навчитеся давати раду з ним — ви вже екосексуал, як каже Ваня Дорн, або екоактивісти, як я. Що маю на увазі? В країні велика проблема з утилізацією сміття. Тому поки у нас не відкрили сміттєпереробні заводи, станцію сортування біля кожного жк, від нас самих залежить, скільки сміття продукувати. \
Раджу спробувати жити так:
- В маркет зі своєю торбинкою, пакети не купуємо, пластик не розповсюджуємо.
- Що можна переробити — pp пляшки, пляшки білі з-під молока, прозорі з-під коли, жерсть, лотки з-під яєць — везти на станцію переробки, знайти їх у вашому місті, і не викидати на загальний смітник.
Отже, після святкування всі склянки, папір, скло відвезіть на станцію сортування сміття. Ось вам і sustainable-святкування.