Діти сильно розлінилися під час карантину? Що робити — пояснює голова Освіторії
Літо для дітей зазвичай означає радість, неробство, максимум — список для читання на канікулах. Але дивний 2020 рік змушує батьків думати, чи не повинні вони щось зробити для самостійного навчання дітей.
Зоя Литвин, голова ГО Освіторія, в інтерв'ю Радіо НВ пояснює, чи повинні батьки змушувати дітей дивитися онлайн-курси, читати підручники, щоб надолужити пропущене за карантин, або навпаки дозволити розслабитися і отримувати задоволення від літа.
— Чи варто два місяці літа присвячувати навчанню дітей?
— Я думаю, що садити за підручники і планувати освітню програму — це буде стрес і для батьків, і для дітей. Особливо враховуючи, що перед тим ми пережили довгий період дистанційного навчання, яке було новим і стресовим. Мені здається, що ці місяці варто присвятити гарним стосункам, сімейному відпочинку і максимум — читанню літератури в задоволення.
А наздогнати знання — це буде задача вчителів. І Міністерство освіти навіть уже повідомило всі школи, що у вересні, коли учні повернуться за парти, цілий місяць буде присвячено тому, щоб продіагностувати: хто наскільки відстав, кому було комфортно навчатися дистанційно. І далі вже скласти план розвитку, всіх дітей вивести на більш-менш однаковий рівень і вже з жовтня продовжувати навчання як завжди.
— А чи є якісь можливості для батьків, які самі щось пам’ятають, легшій формі доносити знання?
— Мені здається, немає однозначної відповіді. Якщо ви з тих небагатьох батьків, які майстерно можуть справді зацікавити якимись додатковими знаннями через спілкування і гру, то звичайно варто це робити. Якщо це просто від стресу, що діти щось втратили, то краще розслабитися, бути родиною і проводити літо в задоволення.
Адже зрештою наших дітей роблять успішними внутрішні відчуття щастя, оптимізму, вміння спілкуватися з іншими. Тому краще би я цей час інвестувала в якісь освітні проєкти на кшталт таборів, де зараз навчаються безпечно групами по десять для того, щоб вони комунікували з дітьми. Адже їм цього не вистачало всі три місяці карантину.
— Як правильно відпочивати із дітьми влітку, що треба робити?
— Тут також немає правильного рецепту, але однозначно треба, щоб цей відпочинок був у задоволення. Якщо задоволення батькам і дитині приносить просто полежати, читати чи подорожі, це абсолютно підходить. Але я скажу, що залежно від віку у всіх дітей є пізнавальний інтерес, і тут батьки можуть допомогти його задовольнити.
Якщо це подорож, однозначно класно зробити презентацію, куди ви їдете, дозволити дитині пошукати цікавинки, в які ви підете разом родиною. Або зараз є маса застосунків. Якщо ми йдемо в похід, я часто використовую застосунок, щоб розпізнати ту чи іншу рослину або за співом птахи розпізнати, що це за птаха. Зараз такі цікаві діджитальні можливості, їх також варто застосовувати.
— Як батькам зрозуміти, що дитина перевчилася, втомилася?
— Коли ви помічаєте, що навчання дитині не в задоволення, і у дитини починається апатія, вона вже не в змозі концентруватися, тоді це означає, що дитина перевчилася. Варто навіть дозволити уникнути якихось форматів дистанційного навчання, дати дитині перепочинок, але після нього вона з новими силами продовжить навчатися.
— Чи є у вас якісь рекомендації для батьків чи дітей, як влитися знову в навчальний процес у школі?
— Для дітей не дуже актуальні батьківські перестороги. Кожна школа знає, що у вересні дітей майже неможливо навчати, у них іде період звикання один до одного, адаптації. І коли вони раді побачити своїх друзів після довгої перерви, особливо перші два тижні, у них максимум концентрації іде на спілкування. Тому я би не хвилювалася за дітей і не форсувала події. Якщо ми хочемо виростити лідерів, вони самі розберуться, щойно один одного побачать.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.