Маца, не хліб. Песах 2021 — Історія та традиції святкування
Песах — весняне свято в честь виходу єврейського народу з єгипетського рабства. Його також називають єврейським Великоднем. Песах в 2021 році прийде ввечері в суботу 8 березня і завершиться 4 квітня
Песах — одне з найважливіших і найдавніших свят у календарі іудеїв і пов’язане з усвідомленням євреїв, як народу. Назва походить від слова пасах, що в перекладі з івриту означає то, що пройшов повз, оминув.
Перший і останній день Песаха вихідні дні, а весь тиждень вважається святковим і частково робочим. Сучасні ізраїльтяни люблять в дні Песаха подорожувати. За межами Ізраїлю Песах відзначають на два дні довше. Дата Песаха обчислюється за іудейським місячним календарем і припадає на 14 Ніссана, першого весняного місяця. У 2021 році Песах відзначають з вечора 27 березня по 4 квітня.
Історія свята
Виникнення свята Песах докладно описано в Біблії і пов’язано зі святкуванням виходу єврейського народу з Єгипту. Коли євреї прийшли до Єгипту — це був тільки рід Якова, що нараховув близько 70 осіб, до моменту виходу народ налічував близько 600 тис. осіб.
Спочатку євреїв в Єгипті прийняли радо, але в міру збільшення їхньої чисельності він поступово попав в рабство, а найстрашнішим наслідком рабства було знищення новонароджених хлопчиків-євреїв. За біблійними переказами єдиним врятованим від смерті єврейським хлопчиком став Мойсей, який потрапив до родини єгипетського царя. З ним і пов’язують свято Песах і вихід народу Ізраїлевого з Єгипту.
Дорослий Мойсей зажадав від царя випустити його народ з Єгипту, цар не погодився і тоді бог наслав на Єгипет десять страт: вода в Нілі перетворилася на кров, напад жаб, вошей, смерть худоби, поява у єгиптян виразок, що не загоювалися, загибель врожаю від граду і нападу сарани, триденний морок і загибель всіх первістків. Щоб під час страт євреї не постраждали, бог велів помітити житла єврейського народу кров’ю ягняти. Протягом багатьох століть ягня, принесене в жертву в Песах, називали песах.
Песах і Великдень (Пасха): що спільного
Незважаючи на удаване співзвуччя між назвами свят — у Песаха і Пасхи немає нічого спільного. Але під час святкування Песаха, згідно з Новим Заповітом Ісус Христос зібрав своїх учнів на Таємну вечерю — останню зустріч перед зрадою і смертю на хресті. Також Христос ототожнював себе з пасхальним ягням, яке євреї принесли в жертву перед Виходом з Єгипту.
Песах: як святкують
У перший вечір Песаха вся родина після заходу збирається за загальним столом на вечерю. Ця вечеря називається седер, він проходить в певному порядку і для нього готують особливу їжу. У кожному домі для седера є спеціальний посуд. В Песах їдять мацу — прісний хліб, його євреї їли після виходу з Єгипту.
На столі стоять: гірка зелень — вона символізує гіркоту і важкість єгипетського рабства, суміш тертих яблук, фініків і горіхів — вона коричневого кольору і символізує глину, з якою євреї працювали в рабстві, шматок смаженої баранини, його не їдять — це символ жертвопринесення в Єгипті, варені яйця — символ життя. Також в цей вечір подають традиційні для Шабату страви: тушкований батат, салати, печену рибу, курку в медовому соусі тощо.


Всі страви на столі готують відповідно до Кашруту, список релігійних законів, який регулює, в тому числі, питання харчування. Під час вечері випивається чотири келихи вина або кошерного виноградного соку — за кількістю обіцянок даних богом єврейському народу, які звучать як Виведу, спасу, врятую і візьму, і наливають п’ятий, іменований келихом Елія (пророка) — його не п’ють.
Песах: що заборонено
На Песах заборонено їсти будь-які продукти, приготовлені шляхом бродіння: хліб, пиво і будь-яке спиртне на основі солоду. Крім того їх заборонено зберігати в домі, тому напередодні свята в будинках проводять ретельне прибирання, а цих продуктів позбавляються. У перший і останній день свята заборонено працювати. Весь же святковий тиждень є частково робочим.
Хаг Самеах
Якщо ви почуєте в період святкування Песаха фразу Хаг Самеах. Знайте, це вам сказали — Зі святом! У відповідь ви можете повторити цю фразу. Хаг Самеах — це не якась особлива фраза, яка звучить в Песах, нею вітають на Суккот, Шавуот і інші свята.
Єврейські кучки: що це таке
За два тижні до православного Великодня обов’язково настає похолодання, яке отримало назву Єврейські кучки. Єврейські кучки вже давно стали народною прикметою. Одне з пояснень цієї назви — в ці дні євреї кучкуються, тобто збираються разом для свята, і, як правило, в цей період євреї збираються для святкування Песаха.
Дата Песаха залежить від фаз місяця (за ними розраховують єврейський календар) і збігається з повним місяцем. Повний місяць означає зміну атмосферного тиску, що приносить похолодання, дощ і вітер. Єврейські кучки наступають вже на наступному тижні, тому у нас є шанс перевірити народну прикмету на практиці.
Хаг Самеах!
Нагадуємо, 25 квітня християни східного обряду відзначають Вербну неділю у 2021 році, а через тиждень, 2 травня, настане свято Великодня 2021. В той самий час у католиків Великдень 2021 припаде на 4 квітня.