Без десятків баків і мішків. Як почати сортувати відходи
НВ розбирався з експертами Ecola та рестораторами Дашею і Мішею Кацуріними, як сортувати сміття і чому це не складно, не брудно і не довго.
Якщо раніше тих, хто сортує відходи, були одиниці, то зараз до цього тренду приєднується все більше людей. Сортування стає простішим, а пунктів прийому в Україні більшає.
Так, у червні ресторатори Даша і Міша Кацуріни і команда Привітів відкрили пункт прийому та сортування сміття Plastic Club. Він уже працює у тестовому режимі просто в центрі Києва за адресою вул. Липинського, 3 (ст.м. Золоті Ворота).
Якщо ви тільки стаєте на шлях сортування сміття, не знаєте, скільки контейнерів поставити вдома та плутаєтесь в маркуванні (ще один спойлер: в цьому теж необов'язково розбиратися), разом із засновниками Привітів, а також експертами Ecola ми підготували для вас матеріал до міжнародного челенджу Місяць без пластику про те, з чого почати та як зробити сортування відходів звичкою.
Головне почати
Процес сортування справді не такий складний, як здається. Почніть з однієї категорії речей: наприклад, тільки папір, скло або пластик. На початку можна збирати всі пластикові пляшки, які є вдома, або ж розібрати і здати на переробку непотрібну макулатуру.

Підготуйте простір
Один кошик для сміття під раковиною на кухні — це, звісно, добре, проте, щоб правильно сортувати свої відходи — цього недостатньо. Однак, не лякайтеся, ставити десять контейнерів вдома теж немає потреби. Поставте всього один бак, в який будете збирати всю вторсировину на переробку, а в Plastic Club вас навчать та допоможуть самостійно розсортувати сміття по баках.
High level: поставити ще один бак для пластику, який складно чи неможливо переробити, а лишається тільки передати на утилізацію чи спалювання.
«Ідею станції Plastic Club придумала наша команда. Але все почалося з кількох проблем:
1. У наших бізнесах ми споживаємо величезну кількість продуктів харчування і відповідно у нас багато сміття - відходів та упаковки. Ми довго вчилися його сортувати й утилізувати.
2. Кілька років тому ми перестали використовувати пластиковий посуд, упаковку «на виніс» і перейшли на крохмаль. Але згодом з'ясувалося, що для утилізації упаковки з крохмалю потрібні компостні станції, які можуть забезпечити певне фізико-хімічне середовище для переробки. Така станція є тільки у Львові, що не дуже зручно. Тому вирішили повернутися до пластику, але з умовою його повної утилізації (переробки або спалювання).
Спроби розібратися, як діяти більш екологічно привели нас до висновку, що більшість цілком собі свідомих людей не сортує сміття, тому що це банально складно і займає багато часу.

Тому ми вирішили допомогти бізнесам і жителям нашого району, поділитися накопиченим досвідом і запустити пункт для прийому, сортування та відправки на переробку – Plastic Club.” – каже Даша Кацуріна.

Дізнавайтесь більше
Статті про сортування сміття лякають купою теорії, відразу хочеться все кинути. Але не все так страшно. Щоб не боятися щось наплутати, дізнавайтеся більше корисної інформації про переробку. Використовуйте додатки, в яких описані побутові відходи та до якої категорії вони належать. Наприклад, встановіть програму Сортуй або використовуйте телеграм-бот Ecola-Assist, де дуже просто розписані правила, й не потрібно нічого додатково гуглити.
Збережіть собі на окремому аркуші важливі маркування на упаковках та коди переробки, та покладіть його прямо біля баку. Згодом ви запам'ятаєте їх та зможете сортувати без підказок.
«Це досить складна тема. На виробництво одного паперового пакета йде 10 літрів води. Це погано. А ще папір це вирубка лісу. Крохмаль - добре, але потрібні компостні станції для переробки.
Ми закопували виделку з крохмаля в грунт, через півроку дістали – вона була у тому ж вигляді, в якому ми її закопали. А ось пластик можна відправити на переробку, а той, що не переробляється – на спалювання.” – каже Міша Кацурін.
Використовуйте повторно
Деякі речі в побуті можна використовувати повторно. Зберігайте пакети, щоб не брати нові в магазинах, (але ми все одно рекомендуємо шопери з тканини – вони прослужать довше). Також можна повторно використовувати пляшки з-під рідини, а пізніше здати їх на переробку
«Багато людей вважають, що чим «ближче до землі» матеріал упаковки - тим краще. Тому віддають перевагу склу, а не пластику. Однак усе зовсім інакше. Скло розкладається понад 1000 років, а пластик – близько 400 років.
Відходи скляних пляшок при гуртових продажах коштують 37 дол. за тонну, а РЕТ-пляшки - понад 700 дол. за тонну. Саме тому, коли обираєте продукти, потрібно керуватися попитом на матеріал, з якого зроблена упаковка, та можливістю його переробки.
- Віддавайте перевагу прозорій РЕТ-пляшці (можливо, з зеленим, блакитним чи коричневим відтінком), а не скляній.
- Якщо купуєте щось в скляній тарі, обирайте прозоре скло, а не кольорове.
- Намагайтеся виключити споживання продуктів в упаковці тетра-пак. Віддавайте перевагу РЕТ-пластику, поліетиленовим пакетам (пакети з-під молока, сметани) чи склу.
- Не купуйте напої та молочні продукти в непрозорих РЕТ-пляшках.
- Не використовуйте товари одноразового використання.” — каже Назар Мозговий, засновник Ecola.

Свідоме споживання
Перед тим, як купити ще одну річ, подумайте: вона дійсно потрібна чи ні? Якщо сумніваєтесь, то краще відмовитися від покупки. Перший крок свідомого підходу до життя – refuse. А другий — свідоме споживання ресурсів природи.
Придбайте металеві багаторазові трубочки, щоб не брати пластикову в кав'ярні. Вінтажний одяг може стати для вас відкриттям, а книги, меблі та посуд з барахолок – справжньою знахідкою. Намагайтеся відмовлятися від імпульсивного шопінгу та необдуманих покупок. Краще купувати менше, але якісніше. І, дуже банально, але – не ходіть в продуктові магазини голодними, а краще одразу зі списком необхідного.
Не викидайте одяг
Старий одяг також можна здавати в пункт прийому відходів. Якщо речі в гарному стані, їх можна перепродати або віддати на благодійність — це теж гарний спосіб повторного використання й звільнення місця у шафі.
Те, що вам вже не підходить, але може порадувати інших, можна передати в благодійний магазин Ласка. Команда приведе одяг до ладу і продасть, а всі кошти від продажу будуть перераховані у благодійні фонди.
«Чисте» сміття
Звучить парадоксально, проте перед відправленням відходів на переробку, його обов’язково треба вимити та висушити. Чому тут дійсно потрібно приділити час?
«Сміття може стати вторинною сировиною при наявності декількох умов:
- Сміття не містить органічних, хімічних забруднень.
- Воно розсортоване за різними фракціями, їх більше 40.
- Накопичене та спресоване у великі об’єми, від 1 тонни і більше для відвантаження на переробників.
З усього цього найбільш складний пункт 1. Тому що забезпечити чистоту вторсировини можемо ми з вами, у себе вдома, на кухні.
Забруднену сировину просто не приймають. Тому що ніхто не хоче збирати, перевозити те що тече, забруднює все довкола та неприємно пахне. До того ж це додаткові затрати як людських, так і фінансових ресурсів.
Тому чисте сміття – головна вимога у пунктах прийому. До того ж це допоможе уникнути неприємного запаху вдома і на станціях.” – коментує Назар Мозговий, засновник Ecola.
Розкажіть близьким про нову звичку
Іноді буває складно набути корисних звичок, коли навколо роблять протилежне. Для того, щоб уникнути конфліктів чи неприємних ситуацій з близькими, попередьте заздалегідь про своє рішення сортувати сміття. Можливо, хтось з родини чи друзів приєднається до вас, а робити щось разом вже не так складно.
Знати міру
Погоджуємося, складно повністю відмовитися від споживчого образу життя, проте можна знати всьому міру і використовувати тільки ті ресурси, які дійсно необхідні. Якщо можете обійтися без якоїсь речі, то краще від неї відмовитися. Таким чином, ми зможемо допомогти відновити стан навколишнього середовища і зберегти планету придатною до життя.
Ще кілька порад від експертів Ecola, як почати сортувати:
Досить помити і скласти всю вторсировину в 1 пакет на 120 літрів, сортувати на різні типи не потрібно. Це зроблять за вас на станції.
Реєструйтесь в телеграм-боті цього сервісу та викликаєте їх кур’єра еколера.
Кур'єр забере пакет з вашою вторинною сировиною прямо від дверей вашої квартири чи будинку.
Сервіс безкоштовний в суботу та неділю, а в будні - вивезення одного замовлення незалежно від кількості пакетів коштує 129 грн. Далі вашу сировину буде відсортовано на різні фракції, спресовано і продано переробникам (але тут вам турбуватися вже ні про що не потрібно). Докладніше про сервіс читайте на офіційному сайті Ecola .
Також на сайті цього стартапу можна знайти просту та зрозумілу інструкцію про те, що переробляється, що ні, що можна утилізувати.
Щоб почати сортувати – потрібно тільки бажання. Усе інше – надумані складнощі:
- Мити вторсировину потрібно в загальному процесі миття посуду, так само як і тарілки, чашки і т.ін. Можете використовувати навіть посудомийну машину.
- Для накопичення вторсировини достатньо одного баку для пакетів на 120 літрів, а це менш ніж 1 м. кв. площі вашої оселі (розміри баку 45х45 см).
- Не потрібно їздити на сортувальні станції бозна куди, чи терпіти поганий сервіс. Викликайте кур’єра Ecola чи приходьте у Plastic Club, де вас чекають та з турботою приймуть вашу сировину.
Трохи статистики: поки ви дочитали цей текст до кінця в декількох квартирах вже поставили контейнери для вторсировини. А в Plastic Club встигли прийняти на переробку 5 пакетів зі сміттям.

- Велика і брудна проблема. Україна тоне у смітті і відходах — як уникнути перетворення країни на гігантське звалище
- Еталони чистоти. Спалювати, переробляти або менше споживати — як борються з відходами у різних країнах
- Команда ресторанів Привіт відкривають у Києві Гараж Plastic Club, де можна безкоштовно здати сміття на переробку