Хвороба Альцгеймера: як убезпечити себе

Хвороба Альцгеймера – це неухильно прогресуюче захворювання, яке може просто "стерти" людини (Фото: Depositphotos/luckybusiness)
Хвороба Альцгеймера – це захворювання нервової системи, при якому хворий неухильно втрачає пам'ять на все: починаючи від того, як звуть сусідку, і закінчуючи тим, як тримати ложку в руках або вимовляти слова. Хвороба Альцгеймера – це один з різновидів старечої деменції, діагностується практично у 50% людей старше 85 років. У рідкісних випадках зустрічається і так званий "ранній" Альцгеймер, який може розвинутися й у 20-річного.
Як проявляється хвороба Альцгеймера
З поки що невивчених причин відбувається збій клітинного метаболізму і утворення білкових амілоїдних бляшок в головному мозку. Ці бляшки заважають нормальному протіканню нервових імпульсів, що в підсумку виявляється такими симптомами:

● складність із засвоєнням нової інформації, з пригадуванням фактів, подій, людей з минулого;
● нова і стара інформація перемішується в пам'яті;
● поступово знижуються розумові здібності, особливо страждає логічне мислення;
● з'являються нелогічні, а потім і маячні вигадки;
● в міру прогресування захворювання людина забуває події зі свого життя, оточуючих, а потім і себе;
● на фінальних стадіях хворий повністю втрачає свою особистість;
● забуваються також фізичні навички, людина "розучується" обслуговувати себе;
● смерть найчастіше настає через те, що організм "забуває", як битися серцю або дихати легеням.
Забування відбувається з різною швидкістю, найбільші "автоматичні" навички і рефлекси втрачаються в самому кінці. Також з пам'яті останніми йдуть найближчі люди і значущі події.
Фактори ризику
Хвороба Альцгеймера досить часто зустрічається у всьому світі, проте, точні причини її розвитку все ще невідомі. Зате відомі фактори, що підвищують ризик захворювання:
● дефіцит інтелектуальної діяльності,
● брак активності фізичної,
● атеросклероз, діабет і деякі інші хвороби,
● брак вітаміну D,
● куріння,
● черепно-мозкові травми,
● похилий вік.
Також передбачається спадкова схильність, але не до самої хвороби, а до порушення клітинного метаболізму.
Альцгеймер не прийде
Незважаючи на те, що страждає на цю хворобу значна кількість людей, ліки від неї все ще не винайдено. Зате під час численних досліджень вчені з'ясували, що може знизити ризик появи або уповільнити розвиток захворювання, що вже почалося.
1. Розумова діяльність. Люди, які не мають розумової стимуляції ризикують отримати Альцгеймера в 2,6 разу більше. Тому розв’язуйте кросворди і головоломки, грайте в інтелектуальні ігри, читайте розумні книги.
2. Фізична активність. "В здоровому тілі здоровий дух" – не просто приказка. Помірні навантаження – це хороше кровопостачання, повноцінне живлення клітин, тонус м'язів та інших тканин, і ще багато всього корисного.
3. Корисні продукти. Для профілактики Альцгеймера рекомендують дотримуватися дієти з низьким глікемічним індексом (овочі, несолодкі фрукти, нежирне м'ясо, злаки). Також благотворно впливають зелений чай (200 мл на день знижує ризик захворювання на 54%), кориця і куркума.
4. Вітамін D і риб'ячий жир. Цей комплекс чомусь недооцінюють, хоча він здатний запобігти безлічі неврологічних захворювань, поліпшити пам'ять і увагу, зміцнити нервову систему.
Хвороба Альцгеймера – це неухильно прогресуюче захворювання, яке може просто "стерти" людину. Тому при появі тривожних симптомів краще не затягувати, а відразу ж звернутися до невролога !