Інсульт: як розпізнати та уникнути ускладнень

Фото: ginasanders/Depositphotos
Поєднання крихкості судин головного мозку та артеріальної гіпертензії, особливо при супутньому підвищенні рівня холестерину і глюкози в крові, є фактором до розвитку такого грізного ускладнення, як інсульт. Кожна хвилина, яка проходить з моменту його початку, погіршує шанси на повну реабілітацію. Які ж ознаки інсульту?
Головні ознаки інсульту

Існує 2 варіанти порушень мозкового кровообігу – ішемічний і геморагічний. Другий зазвичай протікає важче. Але навіть у цій ситуації є способи радикально допомогти хворому максимально відновиться після інсульту. Далеко не в кожному населеному пункті існує центр реабілітації після інсультів, тому необхідно точно знати основні прояви небезпечної недуги. До них відносяться:
- раптове утруднення мови – неможливість сказати слово чи зрозуміти навколишніх;
- порушення свідомості;
- слабкість у правій або лівій половині тіла, руці або нозі;
- різке запаморочення з неможливістю прийняти вертикальне положення;
- різкий біль у потилиці, а потім помутніння свідомості або слабкість;
- раптове порушення зору або слуху аж до повної сліпоти (глухоти);
- зміна поведінки – неадекватність людини, прагнення виконувати недоцільні дії (винести сміття вночі, погуляти з неіснуючою собакою, поїсти неїстівне).
Перші симптоми завжди з'являються несподівано, частіше вночі або на тлі повного здоров'я.
Що ж робити?
Сам хворий навряд чи зможе оцінити свій стан, тому допомога повинна виходити від родичів або навколишніх людей. Найважливіші дії в гострій ситуації перераховані нижче.
- Викликати швидку. Як би не банально звучить ця фраза, але хворого необхідно госпіталізувати і ввести екстрені лікарські препарати. Найкраще з цим завданням впорається швидка.
- Якщо людина при свідомості – заспокоїти його, надати напівсидяче або лежаче положення. Якщо свідомість втрачено – підняти голову, щоб хворий не задихнувся, звільнити дихальні шляхи.
- Дати під язик аспірин і гліцин.
- Якщо проблема трапилася в столиці, то супроводжувати пацієнта для госпіталізації до інсультного центру в Києві. В інших випадках – до неврологічного відділення лікарні.