День подяки. Історія і традиції свята

День подяки (Фото:ArturVerkhovetskiy / depositphotos.com)
День подяки — свято, відоме на весь світ, хоча масово його відзначають лише в двох країнах — США і Канаді.
Колись День подяки? В Америці і Канаді це свято відзначають в різні дні. У США за святковим столом збираються в четвертий четвер листопада, а в Канаді - у другий понеділок жовтня. Таким чином, в 2022 році в Сполучених Штатах свято відзначають 24 листопада, а в сусідній Канаді його вже відсвяткували 10 жовтня.
Зі святом пов’язано багато традицій, шанованих усіма американцями. Вони ходять до церкви родинами і влаштовують вечерю, де на столі обов’язково будуть індичка з пюре і журавлинним соусом.
Що таке День подяки?
День подяки в США своїм корінням сягає в 1620 рік, коли після двомісячного плавання до берегів Америки причалив англійський корабель Mayflower, на якому знаходилися близько ста пілігримів, які розшукували нові і вільні землі. Перша зима в новому будинку стала суворою: багато хто загинув, проте ті, хто вижив, навчилися полювати, вирощувати боби, кукурудзу, гарбузи — все завдяки місцевим жителям. В результаті переселенці влаштували свято, як знак подяки Богу за щедрість. На свято запросили і індіанців — так пройшов перший в світі День подяки.

Національним він став в 1789 році. Спочатку його щорічно відзначали 26 листопада: відповідний указ підписав перший американський лідер Джордж Вашингтон. А в 1864 році Авраам Лінкольн вирішив змінити дату святкування та постановив відзначати свято в четвертий четвер листопада. Після низки змін остаточний статус свята закріпився в 1941 році.
День подяки: традиції
Головна традиція святкування Дня подяки — провести цей день у колі родини і близьких друзів, бути з тими, кому ви вдячні за кожну хвилину спілкування.
На столі обов’язково присутні такі страви, як запечена індичка в журавлинному соусі, гарбузовий пиріг і картопляне пюре. Є у свята і свій традиційний напій — яблучний сидр. Перед тим як приступити до трапези всі члени сім'ї, як правило, дякують Богу і один одному за все добре, що сталося з ними за останній рік.

Крім сімейних обідів, вже традиційними стали паради.
Початок ця традиція бере ще в 1924-му році, коли робітники універмагів Macy’s вирішили влаштувати карнавал на честь початку різдвяних ярмарків в магазинах мережі.
Тоді 400 чоловік в карнавальних костюмах пройшли вулицями Нью-Йорка в супроводі професійних оркестрів і 25 живих тварин з місцевого зоопарку. Зараз замість тварин в парадах «беруть участь» величезні надувні фігури — від мультяшних Міккі Мауса, Снуппі, Гарфілда до Санта-Клауса.
Крім цього напередодні Дня подяки прийнято робити добрі справи. Дуже популярна серед благодійників роздача безкоштовних обідів бездомним і малозабезпеченим.

День подяки також служить своєрідним відкриттям періоду різдвяних і новорічних свят, тому відразу після свята настає «Чорна п’ятниця» — час розпродажів.
День подяки: «помилування індички»

Ще однією традицією Дня подяки є «помилування» індички. Це — напівсерйозно-напівжартівлива церемонія напередодні свята, під час якої на галявині перед Білим Домом президент зачитує указ про Помилування індички. Після цього «помилуваного» птаха відправляють в зоопарк, де він живе до смерті.
До речі, «національну індичку» вибирають звичайні американці. Для цього Білий дім щороку проводить спеціальне голосування, в ході якого бажаючим пропонується вибрати кращого птаха з 30 пернатих кандидатів.
День подяки: цікаві факти
1. День подяки став державним святом завдяки зусиллям письменниці Сари Джозеф Хейл — вона протягом 17 років писала листи Аврааму Лінкольну з проханням узаконити свято, і президент погодився.
2. Спочатку на святковому столі індички не було. Перші Дні подяки відзначали з олениною, гусаком, устрицями, лобстерами і картопляним пюре.
3. Щорічно за час Дня подяки з'їдається більше 46 млн тушок, кожна з яких важить в середньому 14 кг.

4. На честь День подяки в 2005 році спекли гарбузовий пиріг, який потрапив до Книги рекордів Гіннесса — він важив 916 кг.
5. М’ясо індички було першим обідом астронавтів Ніла Армстронга і Базза Олдрина, коли вони висадилися на Місяць.
Фільми на День подяки
1. Запах жінки
2. Літаком, поїздом, машиною
3. Друзі
4. Невидима сторона
5. Справжні цінності