Досить виправдовуватися. Нейродослідниця розповідає, чому людям важко визнавати власні помилки
Радіо НВ представляє новий випуск щотижневого подкасту Мозок тобі навіщо, в якому ведуча Наталія Кадя розповідає про особливості роботи людського мозку і радить, як використовувати його більш ефективно.
Коли нашому Его щось загрожує, ми моментально переходимо у режим гіперзахисту і починаємо виправдовуватися та нападати, — розповідає Наталія Кадя. Нам важко визнавати власні помилки і це нормально. Мозок не любить визнавати власну неспроможність чи промах. Він завжди має бути правим — так він спокійний, що забезпечить нам виживання, адже це його основна функція. Часто у своїх невдачах люди звинувачують зовнішні обставини або інших людей, але не себе.
Які причини труднощів з тим, щоб уміти визнавати власну провину?
Відповідальність та усвідомлення причин — перший крок до подолання цієї проблеми. Припинити виправдовуватися та переводити різного роду пояснення у конкретні факти — це запорука успіху. За словами нейродослідниці, люди переконані, що бачать світ реалістично, вчиняють раціонально та правильно, але коли намагаються одночасно дотриматись двох суперечливих переконань, поглядів або ідей, у них виникає когнітивний дисонанс. Щоб полегшити чи прибрати цей стан, людина може визнати свою помилку і переоцінити свої дії. Або можна продовжувати виправдовувати свою поведінку.
«Факт в тому, що в більшості випадків в невдачах людський мозок звинувачує зовнішні обставини. Чим вищій моральний та фінансовий статуси, тим більший когнітивний дисонанс виникає і тим важче нам визнавати помилки», — констатирует Кадя.
Що потрібно для того, щоб навчитися визнавати власні помилки та брати відповідальність на себе — слухайте в новому випуску подкасту Мозок тобі навіщо.